V týchto slovenských hradoch môžete stretnúť ducha

V týchto slovenských hradoch môžete stretnúť ducha

Slovenské hrady a zámky majú bohatú históriu, ale sú opradené aj množstvom legiend a povestí, ktoré fakt nie sú nič pre slabé povahy. Keď budete na výletoch po Slovensku, choďte si pozrieť aj našich najznámejších duchov a strašidlá. Prinášame vám prehľad tých najlepších strašidelných príbehov.

10. Zvolenský Pustý hrad

Starý Zvolenský hrad, dnes nazývaný Pustým hradom, je zrúcaninou hradného komplexu nad sútokom Hrona a Slatiny. Osídlenie na tomto mieste bolo už v praveku, na jeho mieste bol v 12. storočí postavený stredoveký hrad, či skôr pevnosť. Zrúcanina má hneď dvoch duchov, ktorí pochádzajú z pomerne drsnej povesti, ktorú zvečnil aj J. C. Hronský. Podľa nej v dávnych časoch vládol hradu ukrutný kastelán Zúzor, ktorý si jedného dňa posvietil na osadu slobodných rybárov na Hrone. Tam si vyhliadol krásnu dcéru rybárskeho starešinu, chcel ju spolu s otcom doviezť na hrad a vziať si ju za ženu. Dievčina však robila drahoty a starý rybár sa nechal prikovať ku skale, aby ho nemohli nasilu odniesť. Zúzora to, samozrejme, nazlostilo a keď chcel rybára zabiť, šípom omylom trafil svoju nádejnú nevestu. A tak vraj môžete za mesačných nocí aj dnes vidieť starešinu s dcérou prechádzať sa po Pustom hrade. Ktorého buka sa dotkne, ten obelie, a kde dievkina noha vkročí, tam v vyrastú konvalinky. Hrad je rozlohou 7,6 ha najväčším hradom na vrchu v Európe a dnes je obľúbeným cieľom turistických trás a národnou kultúrnou pamiatkou.

Zdroj: sk.wikipedia.org

Zdroj: bystricoviny.sk

9. Červený kameň

Hrad Červený kameň na svahu Malých Karpát nad obcou Častá mal svojich duchov už pri svojom vzniku. Jeho počiatky siahajú do prvej polovice 13. storočia a vtedy podľa povesti sa 12 mudrcov radilo, kde ho postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ležiaci dnes naproti hradu. Iba jeden navrhol terajšie miesto, pretože tušil, že na Kukle sa stretávajú duchovia. Keď robotníci postavili základy, v noci sa diali čudné veci, duchovia im preniesli stavbu na susedný kopec. Mudrci pochopili, že s takými silami nie je dobré sa naťahovať a hrad nechala na novom mieste. Tak sa mohol nerušene vystavať do svojej krásnej podoby. Dodnes je zachovaná jeho posledná podoba z čias posledných vlastníkov Pálfiovcov, slúži ako múzeum nábytku a je turistickou atrakciou.

Zdroj: TASR

8. Blatnický hrad

Zrúcanina Blatnického hradu pri Martine na vápencovom chrbte Plešovice oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny a dodnes vraj z neho počuť detský plač a v noci možno stretnúť dve ženské mátohy. Vlastníci hradu sa často menili, od roku 1540 však patril rodu Révayovcov a strašidelné javy spôsobil jeden z nich. Páchal totiž domáce násilie. Jednu z manželiek dal otráviť a druhú dal zaživa zamurovať do hradných stien a dokonca spolu s malým synčekom. Jeho zúfalý nárek sa údajne občas rozlieha Plešovickým hrebeňom i v súčasnosti a občas vraj vidno aj duchov oboch zamurovaných. Ak sa chcete presvedčiť, zachované je murivo západnej veže, ktorá čnie do veľkej výšky, na horný hrad zovretý medzi dve bašty je možné vystúpiť a je odtiaľ nádherný výhľad.

Zdroj: wikipedia.sk

7. Smolenický zámok

Smolenický zámok je už pár storočí dominantou Malých Karpát, obkolesený vysokými stromami a zámockým parkom. Aj jeho malebná fasáda však skrýva paranormálnu historku. Podľa nej vlastníci v 16. storočí, Erdödyovci, dali zámok do správy bezcharakternému Tobiášovi Čekymu, ktorý rád sekíroval všetkých poddaných. V jeden deň si vybral za obeť mládenca, ktorému prikázal, aby bez koňa a koča do súmraku odovzdal správu Erdödyovcom v Bratislave. Keď sa však nešťastník vydal na cestu, zjavil sa mu dobrý duch na koči a zobral ho doslova letkom do Prešporku a späť. Keď sa junák vrátil do západu slnka, Tobiáš Čeky ten šok vraj už nerozchodil. Dobrý duch Smolenického zámku sa vraj dodnes oň dobre stará. Je to vidno, pretože pekne udržiavaný zámok je dnes majetkom Slovenskej akadémie vied a konajú sa na ňom svadby aj národné i medzinárodné konferencie.

Zdroj: slovago.sk

Zdroj: smolenice.com

6. Turniansky hrad

Nad obcou Turňa nad Bodvou v Košickom kraji stojí Turniansky hrad, presnejšie jeho zrúcanina zo 14. storočia. Zachovalo sa z neho iba niekoľko miestností, pretože v roku 1848 ho postihol požiar. Aj v nich však môžete v noci počuť prízrak hradnej panej Kristíny Bebekovej. Tá totiž zo žiarlivosti dýkou prebodla milenca svojej sestry Kataríny a následne ju za čin krivo obvinila. Keď sa súdu podarilo ju usvedčiť, Kristína situáciu nezvládla a vrazila si dýku do  pŕs. Dnes sa počas nocí kvíliac prechádza po zrúcaninách hradu. Údajne sa ju podarilo na kamere zachytiť aj počas dňa. Môžete si to overiť na vlastné oči, dávajte však pozor, kam šliapete, Turniansky hradný vrch je dnes Národnou prírodnou rezerváciou a platí tam 5. stupeň ochrany.

Zdroj: slovakia.travel.sk

5. Ľupčiansky hrad

Aj po hrade nad Slovenskou Ľupčou chodí bludná duša, ktorá si tento údel zaslúžila svojimi škaredými úmyslami a skutkami. Povesť vraví, že na hrade žil hradný kastelán so svojou ženou, ktorá  mu porodila syna, no začala chorľavieť. Kastelán jej zavolal na pomoc sesternicu Veronku, tá sa však doňho zaľúbila. Kastelánovi sa to aj celkom páčilo, ale zatrhla im to hradná pani, ktorá ich pristihla spolu v záhrade, kde naňho Veronka naliehala, aby svoju ženu zavraždil. Agresívnu Veronku zavreli do hradnej veže, tá však úplne stratila rozum a nakoniec z nej vyskočila. Tak sa z nej stala Čierna pani, ktorá po nociach blúdi po hrade. Cez deň hrad spravujú Železiarne Podbrezová, je pekne zrekonštruovaný a prístupný pre verejnosť.

Zdroj: hradlupca.sk

4. Spišský hrad

Na zrúcanine na Spišskom hradnom vrchu údajne straší krásna Hedviga. Nešťastné dievča sa nachodí, lebo svojou rozlohou prevyšuje 4 hektáre a je to jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Tento trest si vyslúžila svojou nezodpovednosťou. Podľa povesti vtedajší spišský pán Filip očakával obliehanie ako odvetu na potýčku s poľským veľmožom. Keďže musel z hradu nečakane odísť, zanechal svoju dcéru Barborku na starosť svojej sestre Hedvige a zdôrazňoval jej, aby z nej nespustila oči. Nepriatelia však rafinovane poslali najkrajšieho rytiera, ktorý Hedvigu omámil svojimi rečičkami a spevom a zatiaľ malú dcérku uniesli. Keď sa Filip vrátil a zistil, čo sa stalo, veľmi sa rozzúril. Hedviga však na jeho trest nečakala a sama skočila z hradnej veže. Oplatí sa ísť pozrieť sa na ňu i hrad, je veľmi zaujímavý a je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj: spisskyhrad.com

Zdroj: slovakia.travel.sk

3. Oravský hrad

Je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Týči sa na strmom brale vo výške 112 m nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Viaže sa k nemu hneď niekoľko povestí, povestnú „čiernu pani“ mu však priniesla história spätá s osobou uhorského palatína a oravského župana Juraja Thurza. Za záhadným príbehom stojí jeho druhá manželka Alžbeta Czoborová.  Juraj zastával mnoho významných funkcií na uhorskom kráľovskom dvore, a tak sa Alžbeta starala o Oravský hrad. Na svoje okolie a poddaných bola veľmi prísna, podľa legendy sa sama prekliala a v hneve prisľúbila, že bude kontrolovať všetkých do svojej smrti, ba aj po nej. Splnilo sa jej to a vraj dodnes kontroluje, či je všetko tak, ako má byť. Schádza v čiernych šatách, bielom čepci a bielych rukavičkách zo svojho posmrtného portrétu v kaplnke.

Zdroj: goodflight.sk

Zdroj: orava-liptov.sk

2. Čachtický hrad

Medzi najstrašidelnejšími hradmi Slovenska nemôže chýbať Čachtický. Grófka Alžbeta Báthoryová preslávila hrôzostrašnou históriou nielen Čachtice, ale aj Slovensko po celom svete. Kto by nepoznal legendu o Báthoryčke, ktorá sa kúpala v krvi mladých dievčat? Za svoj život vraj zabila až 300 mladých dievčat a vyžívala sa v ich mučení. Povesti i historické pramene sa síce trochu rozchádzajú, isté však je, že sa množili sťažnosti na jej krutosť na viedenskom dvore a verejne ju obvinil čachtický farár. Nasledoval súd jej spolupáchateľov, ktorých popravili. Keďže Alžbeta pochádzala z jedného z najvplyvnejších šľachtických rodov tej doby, jej pôvod zabránil v tom, aby bola popravená. Ostala však v domácom väzení na Čachtickom hrade až do svojej smrti. Podľa povestí na ňom stále straší a my sa môžeme len dohadovať, koho duch má najväčšie právo na nespokojnosť – grófkin, jej komplicov alebo umučených dievčat. Dnes je z hradu zrúcanina, je však pravdepodobné, že k nemu patrí aj sieť podzemných katakomb v okolí. K majetku Alžbety Bátoriovej patril napríklad aj kaštieľ v Častkovciach vzdialený 4 km, ktorý bol pravdepodobne podzemným systémom chodieb spojený.  

Zdroj: planetslovakia.sk

1. Bojnický zámok

Pôsobivý Bojnický zámok si v tomto rebríčku zaslúži prvenstvo nielen vďaka svojej Čiernej pani, ale aj preto, že na ňom môžete stretnúť skutočné strašidlá každý rok na Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel. Ak vás však zaujímajú tie pôvodné, ktoré sa tu už udomácnili od stredoveku, zoznámi vás s nimi legenda. Na zámku vrak žil ctihodný pán so svojou dobrou a oddanou manželkou. Keď sa však vrátil domov po dlhej vojne, neprajníci mu nahovorili že mladá pani ho podvádzala. K dôvere mu neprispelo ani dieťa, ktoré sa narodilo v jeho neprítomnosti. Falošní svedkovia ho doviedli k neobvyklému rozsudku - mladá zámocká pani je povinná skočiť z Huňadyho veže do kamennej priekopy aj s dieťaťom. Ak je nevinná, nič sa jej nestane, ak sa prehrešila, svoj hriešny život skončí tam. Podľa povesti pani v čiernom aj s dieťaťom skutočne skočila, ale na dno nedopadla, pretože  sa vzniesla vysoko do neba. Miesto nej do priepasti padli klebetníci, ktorí to všetko zavinili. Dnes vraj občas počuť ich výkriky, ale vidno aj čiernu pani. Napriek duchom je Bojnický zámok jedným z najkrajších na Slovensku, vyzerá naozaj ako z Disneyho rozprávok. Najväčší kus práce na ňom odviedol posledný majiteľ Ján František Pálfi, ktorý bol veľkým cestovateľom, zberateľom, znalcom umenia a tiež dobrodincom. Prestaval ho do barokovej podoby romantického zámku, ktorý je odrazom jeho vycibreného vkusu.  

Zdroj: slovakia.travel.sk

Zdroj: sk.wikipedia.org

Zdroj: wikipédia, dromedar.sk, dnes24.sk, tricio.sk, ik.levoca.eu, glob.zoznam.sk

Zdroj foto: sk.wikipedia.org, bystricoviny.sk, TASR, slovago.sk, smolenice.com, slovakia.travel.sk, hradlupca.sk, goodflight.sk, planetslovakia.sk, orava-liptov.sk, milujemcestovanie.sk

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Americký hudobník Kanye West (46), teraz známy ako Ye, nesie na svojich pleciach bremeno celej svojej kariéry a boja s realitou. Aj keď jeho betónový dom predstavuje architektonický skvost a symbol bohatstva a luxusu, nedokončené renovácie ho zanechávajú na pokraji záujmu. Nájde sa niekto, kto ocení skrytú krásu a potenciál tohto domu?

...
Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Vlado Voštinár so svojim tímom bude hľadať trojizbový byt v Pezinku. Mário a jeho priateľka vlastnia menšie byty a rozhodli sa ich predať a kúpiť si spoločný väčší byt, ktorý by bol perspektívny do budúcnosti, ak si založia rodinu. Majú obmedzený rozpočet do 180-tisíc euro, a tak budú musieť zostať v byte, aj keby sa im určite páčil dom s garážou, ale ten si môžu kúpiť aj neskôr.

...
Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon