Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
7 popínavých rastlín, ktoré vám vylepšia nevzhľadný plot

7 popínavých rastlín, ktoré vám vylepšia nevzhľadný plot

Ak sa vám váš plot už dlhšie nepáči a chystáte sa ho opraviť alebo vymeniť, pouvažujte nad popínavými rastlinami. Vyjde vás to lacnejšie a keď vyberiete kvitnúce druhy, dosiahnete jedinečný estetický zážitok.

Keď chcete mať plot pokrytý záplavou kvetov, treba tieto rastlinky vysadiť v línii popri ňom, alebo pri jednotlivých latkách či tyčkách, ktoré im budú oporou. Potom ich už len stačí nasmerovať, aby sa ťahali hore po povrchu plota. Pomôžu vám pri tom plastové klipsy na rastliny, špirálové opory alebo natiahnuté špagáty. Ak sa obávate, že budú kvitnúť príliš krátko, zasaďte niekoľko rôznych druhov vedľa seba, aby sa počas rastu pomiešali - hneď ako jeden kvet zvädne, nový vyplní medzery. Zasaďte ich čím skôr, ich sezóna už je v plnom prúde!

Bougainvillea

Bougainvillea alebo Bugenvilea je veľmi zaujímavá a vďačná rastlinka. Pochádza z horúcich oblastí Brazílie a ak jej vyberiete teplé miesto na priamom slnku, bude vám robiť radosť. Pri nedostatku svetla totiž nevytvára svoje krásne farebné kvety, ale len vytiahnuté výhonky. Pri mnohých odrodách menia kvety farbu počas rozkvetu i odkvitania. Napríklad u odrody Bougainvillea glabra sa sprvu oranžové púčiky zafarbia na červeno, potom vyblednú do ružova a nakoniec získajú vzhľad priesvitného pergamenu.

Zdroj: jchatoff flickr.com

Jazmín previsnutý

Popínavý jazmín je vždyzelená rastlina silného rastu. Od mája do októbra oplýva snehobielymi kvetmi. Výhonky môžu prevísať alebo sa môžu nechať navinúť na podperný systém. Vyžaduje slnečné alebo polotienisté stanovisko. Prezimovať ho treba na chránenom mieste, kde ho neošľahne mráz.

Zdroj: sieberz.sk

Zimolez

Patrí medzi najobľúbenejšie, nájdete ho pri starších dedinských domoch. Medzi jeho prednosti patria nízke nároky na pestovanie a dekoratívne jemné kvety v bielej, oranžovej, ružovej, fialovej alebo červenej farbe. Zimolezy sú vhodným variantom pre živé ploty, keď im dáte vhodnú oporu v podobe mreží alebo oblúkov.

Zdroj: Charles Haynes flickr.com

Plamienok

Plamienok (Clematis) je v čase kvitnutia skutočne nádherný, najmä ak ide o staršiu rastlinu. Uplatní sa v modernej mestskej aj vidieckej záhrade, niektoré kultivary sa dokonca dajú pestovať aj vo vegetačnej nádobe, na balkóne či terase. Ide o nenáročnú a dlhovekú drevinu. Aby plamienky každoročne pekne kvitli, je nevyhnutný ich pravidelný zostrih neskoro na jeseň, ale strihať ich môžete ešte aj v marci.

Zdroj: Dean Thompson, flickr.com

Popínavé ruže

Sú nenáročné a pritom kvitnú množstvom krásnych kvetov v širokej škále farieb a tvarov. Nie sú náročné na rez, bohato a opakovane kvitnú od júna do októbra, dorastajú do výšky 2 - 5 m. Pýtajú si umiestnenie na slnku a strednú zálievku.

Zdroj: architecturaldigest.com

Vistéria

Ovíjavé liany vistérie dorastajú až do výšky 10 metrov s atraktívnymi vonnými hroznami kvetov. Ideálne je pre ňu slnečné miesto, pôda s dostatkom vápna a vlahy a pravidelný rez výhonov uprostred leta. Jej opora by mala byť dostatočne pevná, pretože jej ovinutie je pomerne silné.

Zdroj: zahradaonline.cz

Popínavé hortenzie

Táto rastlinka zázračne rýchlo rastie. Jej biele ploché súkvetia vencovito lemujú biele kvietky jemnej sladkastej vône. Je to nenáročná rastlina, ovíjaja sa skrutkovito proti smeru hodinových ručičiek okolo podpory, ale jej vinutie je veľmi silné. Ak sa vyšplhá k múrom domu, je teda nevyhnutný pravidelný zostrih, aby sa zabránilo škodám na odkvapoch alebo stenách budovy.

Zdroj: Andrea 44 flickr.com

Zdroj: architecturaldigest.com, magazinzahrada.cz

Zdroj foto: jchatoff, sieberz.sk, 123rf.com, flickr.com, architecturaldigest.com, zahradaonline.cz

 

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Hľadáte nehnuteľnosť? Pripravili sme pre vás nový video seriál: Na ceste domov

Hľadáte nehnuteľnosť? Pripravili sme pre vás nový video seriál: Na ceste domov

Už čoskoro vám na Nehnuteľnosti.sk predstavíme náš nový video šesťdielny seriál “Na ceste domov”. Pripravili sme ho pre tých, ktorí hľadajú nový byt, dom. Môžete si ho pozrieť vo video spotoch alebo prečítať na našom webe. V každej časti sa dozviete priamo od odborníkov dôležité informácie, ktoré vám pomôžu prejsť týmto zložitým procesom čo najefektívnejšie a bez zbytočných chýb a prieťahov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame