Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Prácu architekta oceňujú už dve generácie v jednej rodine

Prácu architekta oceňujú už dve generácie v jednej rodine

Postaviť príťažlivé a zároveň energeticky efektívne dielo sa podarilo v malej obci Borek neďaleko Českých Budejovíc. Povšimnutiahodný je v tomto prípade rozhodne výber architekta, nové bývanie navrhol už pre druhú generáciu jednej rodiny.

hecRodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

 

Vlastná skúsenosť ako najlepšia referencia

Za projektom stojí Ing. Josef Vostracký z Ateliéru Vostracký, prácu autora investor dôverne pozná. Vyrastal v dome, ktorý pred 20 rokmi projektoval jeho rodičom.

Pre realizáciu novostavby bola k dispozícii rovinatá plocha lichobežníkového tvaru o výmere 774 m2, jej dlhšia hrana smeruje na juh. V snahe o zmysluplné narábanie s danosťami pozemku sa mierne zalomená hmota rodinného domu osadila k jeho severnej hranici. Týmto počinom sa uvoľnil dostatočný priestor pre záhradu a s objektom súvisiace, účelné vonkajšie pobytové plochy. 

hedRodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

Vybudovaná bola terasa s miestom pre pohodlné posedenie a grilovanie, na prízemí umiestnená denná časť domu sa potom v letných mesiacoch prirodzene zväčšuje. Atmosféru dotvára prírodné jazierko a výsadba. Dobrú komunikáciu vnútorných priestorov s exteriérom zabezpečuje dominantné južné priečelie s výraznými presklenými otvormi, pričom na juh smerujú okná všetkých obytných miestností. Poskytujú, podobne ako pobyt v záhrade, pekné výhľady na Blanský les a jeho najvyšší vrchol Kleť. 

Okrem hlavnej obývacej miestnosti a kuchynského kúta nájdeme na prízemí rodičovskú spálňu s vlastnou kúpeľňou a luxusným nádychom, disponuje totiž priamym výstupom k vonkajšej vírivej vani. Na 2. nadzemnom podlaží sa nachádza pracovňa spolu s dvomi detskými izbami, šatníkom, kúpeľňou a strešnou terasou.

 

heRodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

hebRodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

 

K dotácii Zelená úsporám vďaka dobrému riešeniu

Estetika patrí samozrejme k dôležitým kritériám návrhu, popri nej sa však architekt sústredil aj na inú stránku, a to energetickú úsporu objektu. Využitie moderných technológií a materiálov v tomto prípade navyše pomohlo k získaniu dotácie z programu Zelená úsporám. 

Vzhľadom na snahu o dosiahnutie vyhovujúcej tepelnej pohody a skutočnosť, že súčasťou architektúry sú rozmerovo veľkorysé otvory, boli pre projekt rodinného domu vybrané elektricky ovládané hliníkové okenné systémy osvedčenej značky Schüco. Tie spĺňajú aj kritériá pre pasívne domy. Tienenie v lete a zlepšenie tepelnoizolačných vlastností v zime zaisťujú predokenné hliníkové rolety. Samotná stavba je murovaná, obvodové steny sú postavené z tepelnoizolačného muriva HELUZ-FAMILY

Pohľadové, vrchné vrstvy fasády tvoria obklady z dosiek Cembrit v kombinácií so smrekovcovými latami. 

heaRodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

Rodinný dom v obci Borek môžeme zaradiť k vizuálne vydareným dielam spĺňajúcim súčasné estetické nároky, za ktorými rozhodne nezaostáva ani svojou energeticky úspornou koncepciou. Hlavne je však výsledkom dôvery vloženej v schopnosti architekta, získanej na základe osobnej skúsenosti. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Dovolenka na Slovensku, výber rezortov 1. Obľúbený Liptov

Hromadná práca z domu, bude mať tento „pokus“ dopady?

 

Zdroj: Novostavby.sk, HELUZ

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Aktivity súvisiace s oživovaním bývalých priemyselných oblastí na Slovensku sledujeme v čoraz väčšej miere. Téma je v súčasnosti veľmi populárna a bezpochyby žiaduca, s postupným pribúdaním zástavby sa tieto plochy odsúvané na pôvodné predmestia stávajú častokrát súčasťou širších centier a priam ponúkajú zaujímavé možnosti pre rozvoj sídel.

...
K premenám industriálnych zón na Nivách sa pridá ďalšia, JTRE rozširuje rozbehnutý projekt

K premenám industriálnych zón na Nivách sa pridá ďalšia, JTRE rozširuje rozbehnutý projekt

V ružinovskej miestnej časti Nivy, v oblasti, kde sa kedysi rozprestierala Klingerova kolónia prebieha výstavba. KLINGERKA s názvom inšpirovaným miestom vzniku patrí do portfólia developera JTRE, vzhľadom na záujem prejavený o bývanie sa pracuje na jej pokračovaní. Zároveň ide o ďalší príklad transformácie územia v tomto pôvodne industriálnom bratislavskom predmestí.

...
Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Trnava sa preslávila veľkým počtom kostolov umiestneným na relatívne malej ploche historického jadra. Okrem hodnotných sakrálnych stavieb sú však nemenej pôsobivé aj pozostatky významnej éry súvisiacej s industriálnym napredovaním mesta. Neďaleko centra sa nachádza zaujímavé územie, na ktorom stále stoja objekty dokladujúce veľkoleposť známeho trnavského cukrovaru.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame