Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Banskej Štiavnici navštívime inšpiratívnu chalupu, ale aj starú sudársku dielňu

V Banskej Štiavnici navštívime inšpiratívnu chalupu, ale aj starú sudársku dielňu

Do Banskej Štiavnice, nádherného mesta v srdci Slovenska, sa s kamerou radi vraciame. Je to perla učupená v Štiavnických vrchoch, ktorá nám vždy ukáže niečo nové a nebude tomu ani v dnešnej relácii Na chalupe.

Čo je najkrajšie na Banskej Štiavnici podľa chalupára a umelca Dalibora Suchánka staršieho? „Nedá sa to povedať jednou vetou. Je tu všetko krásne. Z ktorejkoľvek strany sa pozriete, nájdete tu krásne renesančné meštianske domy, kalváriu, vrchy... Prúdi tu dobrá energia a človek sa tu cíti, ako keby žil v histórii.“ Bývalé kráľovské mesto je kráľovstvo inšpirácií. Dnes vám vyrozprávame zamotaný príbeh chalupárskej rodiny Suchánkovcov. Dalibor starší pochádza z Tatier, je bývalý baník, teraz žije v Bojniciach a chalupu v Banskej Štiavnici má vďaka synovi, ktorý tu žije už 10 rokov. Nechce sa chváliť cudzím perím, pretože chalupa je synova a on si to tam len užíva. Jeho syn Dalibor Suchánek mladší je strojcom toho nádherného interiéru. „Pôvodný, vyše storočný, banícky dom vyzeral strašidelne, bol neobývateľný, neboli tu múry, chýbala časť strechy. Ľudia hovorili, že z toho sa nič nedá spraviť.“ Opäť vám v súťaži Naj chalupa ukážeme príklad odvážneho človeka, ktorý v zrúcanine videl potenciál. Dispozícia domu zostala tak, ako to bolo. Vchádza sa do kuchyne a odtiaľ sa ide do izieb. Pristavali spálňu. Roboty tam bolo „ako na kostole“, ale v priebehu roka a pol to dali do poriadku. Syn síce chalupu prerobil, no má svoj dom, a tak v nej častejšie býva jeho otec. „Klobúk dole pred synom, ako to krásne a s citom prerobil. Som rád, že mi dal takýto darček a umožnil mi takto si užívať dôchodok.“ Energiu ich domu dodávajú obrazy, ktoré pán Suchánek starší maľuje. Zvečňuje krásu a históriu Banskej Štiavnice na plátne.

Okrem baníctva je mesto známe aj výrobou drevených sudov. Navštívime dielňu - Štiavnicku sudáreň, ktorá má už 80-ročnú tradíciu. O ich kumšte sa porozpráva moderátorka Katka s majstrom sudárom.  Dozviete sa, ako sa vyrába drevený sud na kapustu alebo kaď a načo je potrebná pri ich výrobe „modla“. Alchýmiou je aj drevené dno, ktoré sa utesňuje nie lepom, ale cestom. Aj takéto staré fígle nám majster remeselník prezradí. Uvidíte, že sud, ktorý vyzerá jednoducho a slúži tri generácie, sa vyrába zložito. Toto remeslo nemá v ich dielni  nasledovníkov, takže ktovie, aký osud sudárstvo čaká. 

V relácii sa budeme venovať aj kráse dreva a jeho povrchu. Vedeli ste, že drevo sa dá moriť starými klincami, drôtenkou na umývanie riadu, octom, citrónom, cviklou, kávou...? Ak vás táto téma zaujíma, uvidíte, čo všetko „Drevák – BOB“ vie pri práci s drevom využiť. Prezradí mnohé svoje recepty a ich využitie  - napríklad v originálnych drevených vzorových mozaikách, ktoré môžu slúžiť ako dekoračné obrazy.  A môžete si ich urobiť sami. 

Nezabudnite, že nedeľný podvečer na JOJke vysielame Na chalupe. Dovidenia chalupári pri jej sledovaní!😊

Zdroj (text/foto): Na chalupe

PR článok

Diskusia

Podobné články

10 najškaredších mrakodrapov na svete

10 najškaredších mrakodrapov na svete

Navrhnúť masívnu budovu, ktorá bude vďaka svojej výške dotvárať panorámu mesta na dlhé roky, nie je jednoduché. Niekedy sa podarí vytvoriť originálne architektonické dielo, ktoré sa stane nadčasovým. A inokedy to niekde zaškrípe. Buď to architekt preženie, alebo k výtvoru skrátka nepasuje pozadie. Pozrite si 10 najškaredších výškových budov, ktoré mali odvážne ambície, ale mohli radšej ostať len na papieri...

...