Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

„Situácia, v ktorej sa dnes nachádzame, a údaje, ktoré denne získavame, nám naznačujú, že takéto obdobie „uväznenia“ sa môže opakovať. To pravdepodobne zmení náš spôsob myslenia a plánovania domácich priestorov,“ hovorí architekt Gonzalo Pardo, riaditeľ ateliéru Spanish Gon Architects. Magazín Houzz pripomína, že takéto zmeny nie sú v modernej histórii ničím novým. V minulom storočí napríklad ovplyvnila modernistický dizajn tuberkolóza.

Univerzálne a multifunkčné priestory

Keď robíme všetko doma, od práce až po cvičenie, multifunkčné priestory dávajú väčší zmysel. Vďaka karanténe sa už teraz vrátili do našich domácností pomôcky a zariadenia vyvinuté pre telocvične,  rotopédy, činky či jogové rohože. „V budúcnosti budeme pravdepodobne klásť veľký dôraz na multifunkčnosť, od väčšieho priestoru pre prácu na diaľku až po miestnosti, ktoré je možné v závislosti od dennej doby prekonfigurovať,“ hovorí Gonzalo Pardo. Francúzsky architekt Frédéric Ganichot potvrdzuje, že táto kríza zvýrazní už existujúcu tendenciu navrhovať modulárne priestory, ktoré sa dajú podľa potreby prerobiť.

Zdroj: Hall Constructions NSW

Prístup na balkóny a terasy

V období epidémie sme si mnohí uvedomili, aké dôležité je mať vlastný exteriérový priestor. To sa určite odzrkadlí na požiadavkách na bývanie v budúcnosti. Taliansky architekt Tommaso Giunchi hovorí, že má priateľov a klientov, ktorí tvrdia, že už nikdy nebudú bývať v dome, ktorý nemá aspoň malý vonkajší priestor. „Terasy a strechy budú naplánované tak, aby boli prepojené s obytnými priestormi, budú vznikať vnútorné a vonkajšie obývacie izby či spálne s vlastnými terasami,“ hovorí Javier San Juan, zakladateľ firmy Spanish Lado Blanco Architects. Frédéric Ganichot súhlasí: „Interiéry v domácnostiach sa budú stále viac premieňať na vonkajšie priestory.“ Gonzalo Pardo zdôrazňuje aj význam striech, je presvedčený, že sa stanú „baštami spoločenskej slobody“.

Zdroj: Egue y Seta

Viac zelene

Architekt Moisés Royo, zakladateľ španielskeho ateliéru Muka Arquitectura, si myslí, že je dôležité stanoviť minimum zelene, ktoré je k dispozícii pre každý bytový dom. Tá by sa nemala započítavať do predajnej alebo nájomnej ceny nehnuteľnosti. V Španielsku majú nové budovy vo veľkých mestách často zabudovanú strešnú terasu alebo balkón. Royo sa však domnieva, že tieto priestory sú nedostatočné. Najväčší problém však predstavujú štvrte v centrách miest, ktoré boli vybudované v minulom storočí alebo skôr. „Šírka ulíc a orientácia domov tu neumožňuje zaručiť minimálnu dennú dobu slnečného žiarenia pre každého obyvateľa,“ vysvetľuje. Podľa neho je nutné povoliť úpravy štruktúry týchto štvrtí na umiestnenie vonkajších plôch pre budovy bez zväčšenia zastavanej plochy.

Zdroj: Gon Architects - G House

Architektúra môže obmedziť šírenie vírusu

Mestá sú centrami nákazy kvôli veľkej hustote obyvateľstva. V tejto súvislosti Moisés Royo poukazuje na niekoľko konkrétnych opatrení, ktorými je možné v budúcnosti zastaviť šíreniu vírusov. Podľa neho skôr či neskôr príde čas, keď sa okná v mestách budú otvárať len minimálne. „Už dnes existujú ventilačné systémy, ktoré zaručujú prúdenie vzduchu 24 hodín denne s veľmi nízkymi hladinami CO2 a ktoré tiež odstraňujú škodlivé častice aj vírusy prenášané kvapkami vody,“ vysvetľuje. Jedným z bežných odporúčaní proti šíreniu vírusu je odložiť si topánky a oblečenie hneď pri vstupe do bytu. Má to fungovať ako filter proti nákaze. „Domy by mali byť navrhnuté tak, aby hneď po príchode z ulice bol umiestnený priestor, kde si môžeme vyzuť topánky a zavesiť kabáty a ostatné vrchné ošatenie, ako čiapky, šály či dáždniky. Tieto priestory nemusia byť veľké - môžu sa prispôsobiť veľkosti domu,“ hovorí Royo.

Zdroj: Lisa Burdus Interior Design

Nové materiály

Materiály sú ďalším faktorom, ktorý by mohol pomôcť obmedziť šírenie vírusov. „Je dôležité, aby sa povrchy ľahko čistili a aby v niektorých priestoroch dokonca odpudzovali nečistoty. Je tiež dôležité, aby architekti pracovali na vytváraní detailov, ktoré majú čisté formy a ľahko sa udržiavajú, “hovorí Javier San Juan.

Spoločné priestory a technológie

Architekti sa zhodli na tom, že je potrebné prehodnotiť aj spoločné priestory v domoch. Royo verí, že technológia bude zohrávať úlohu pri zvyšovaní bezpečnosti týchto priestorov a pri prevencii prenosu nákaz kontaktom s povrchmi. Navrhuje napríklad, aby dvere vybavené technológiou rozpoznávania tváre a ovládania hlasom znížili naše používanie tlačidiel na minimum.

Zdroj: Inspired Dwellings

Domy, v ktorých sa budeme cítiť dobre

Gonzalo Pardo si myslí, že domáce priestory by mali byť hravejšie a príjemnejšie, aby sa v nich zabavil čo najväčší počet členov rodiny. Pandémia priniesla mnoho pesimizmu, všetko zlé je však na niečo dobré. „Môže to byť kontroverzné, ale táto kríza prinesie veľa dobrých vecí,“ hovorí San Juan, „napríklad sa znovu objavujú hodnoty spolunažívania, medziľudských vzťahov a starostlivosti o našich susedo. Vzrastá tiež hodnota dobrého pracovného priestoru, relaxu, príjemných a osvetlených spoločných priestorov, ktoré zodpovedajú nášmu vkusu a emóciám.“ Teraz je dôležité byť v pohodlí domova a premýšľať o tom, ako žijeme a čo potrebujeme. „Odborník, ktorý s vami spolupracuje, vám pomôže naplánovať nové priestory. My pracujeme s emocionálnou architektúrou, tzv. neuroarchitektúrou, pretože podľa nás priestor, ktorý nás obklopuje, nás formuje,“ hovorí Javier San Juan. Ktorú z týchto myšlienok by ste ochotne prijali? Je to iba na vás. V každom prípade, čas ukáže, či sa dokážeme z tejto krízy poučiť.

Zdroj: houzz.com.au

Zdroj foto: Egue y Seta, Gon Architects, Inspired Dwellings, Lisa Burdus Interior Design, Hall Constructions NSW, Dreamstime

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

V Madride vyrastie 75-kilometrový les so 450 000 stromami

V Madride vyrastie 75-kilometrový les so 450 000 stromami

Španielska metropola si o pár rokov uchmatne ďalšie významné prvenstvo. Na jej území má totiž v budúcnosti stáť najväčší mestský les v celej Európe. Okrem toho, že sa zaradí medzi najdlhšie verejné zelené priestranstvá na svete, pochváliť sa bude môcť aj počtom stromov, aký sa bežne v parkoch nevidí.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame