
5 robotických smart vysávačov, ktoré zvládnu viac ako len vysávanie
Rýchly technologický pokrok neobchádza ani robotické vysávače. Tie už dávno neslúžia iba na samotné vysávanie. Mnohé zo zariadení tohto druhu disponujú viacerými funkciami, ktoré ešte viac zvyšujú pohodlie v domácnosti.
Automatický mop a vysávač v jednom
Za účelom upratovania pomocou „robotov“ sa nevyvíjajú iba vysávače. Na trhu sú aj modely robotických mopov, ktoré sa starajú o čistenie podláh. Kúpa oboch zariadení ale vyjde draho, preto spoločnosť Samsung vlani predstavila robotický vysávač PowerBot-E s odnímateľným zásobníkom na vodu. V jeho spodnej časti je čistiaca handrička, na ktorú chytré elektronické čerpadlo kvapká vodu a tou zariadenie hneď po vysávaní zmýva podlahu.
Aplikáciou riadený „chytrý“ vysávač
Pri modeloch od Samsungu ešte ostaneme. Jedným z minuloročných hitov tejto firmy sa stali zariadenia Samsung PowerBot zo série VR7000. Tie síce nedisponujú funkciou čistenia, no vysávanie zvládajú dokonale. V zariadení je totiž nainštalovaných niekoľko senzorov, ktorých úlohou je vypočítavať najefektívnejšiu trasu vysávania, sledovať prekážky a vyhýbať sa im či rozpoznať typ povrchu a podľa toho prepínať medzi možnými režimami vysávania. To všetko je ovládané pomocou aplikácie rovno z mobilného telefónu.
Smart model s antialergickým filtrom
Prepracované senzory, automatické prepínanie režimov a ovládanie pomocou appky ponúka aj model Roomba s9+ od americkej spoločnosti iRobot. Popri uvedených schopnostiach ale prináša aj niečo navyše. Na rozdiel od mnohých konkurenčných zariadení je totiž vybavený špeciálnym antialergickým filtrom, ktorý zachytáva prach, peľ či iné alergény. Pozitívom je, že súčasťou produktu je tzv. Clean Base, do ktorej robot po každom vysávaní sám vyprázdni obsah zásobníka aj so zachytenými alergénmi.
Vysávač, čo monitoruje dianie v byte
Ďalší z modelov bol po prvýkrát predstavený ešte v roku 2017 na berlínskej výstave IFA. Už vtedy sa hovorilo o novej generácii robotických vysávačov schopných slúžiť aj ako súkromný domáci strážca. Bosch Roxxter od firmy Bosch túto úlohu zvláda vďaka šikovnej digitálnej kamere. Tá sa nevyužíva len na mapovanie pôdorysu domácnosti, ktoré zefektívňuje procesy vysávania. Zároveň streamuje video do smartfónu alebo tabletu majiteľa, ktorý si tak môže na diaľku pozrieť, čo sa momentálne v jeho byte deje.
Hlasom ovládaný strážca domácnosti
Podobnú schopnosť strážiť byt má aj posledný z výberu pätice smart vysávačov. Model Lucy od startupu Trifo ale posúva robotické vysávanie a s tým spojené stráženie bytu na ešte vyššiu úroveň. O tú sa postará HDR kamera, senzor snímajúci hĺbku priestoru aj 6-jadrový procesor, ktorý vie poslať získané dáta na majiteľov smartfón rekordnou rýchlosťou. Pri jeho ovládaní pomocou aplikácie nechýba možnosť využiť hlasom riadenú digitálnu asistentku zadávajúcu vysávaču príkazy.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: samsung.com, digitaltrends.com, cleanup.expert, bosch.com, trifo.com