Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

V marci dosiahla hodnota Indexu realitného zdravia IRZ 3,7 na Slovensku najhorší výsledok od roku 2013. V máji sa však postupne priblížila k normálu, aktuálne IRZ je 2,91 s výhľadom na budúci mesiac 2,67. Ak sa trend potvrdí, v júni by sa index mohol ustáliť na dlhodobom priemere. Vyplýva to z prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

Index realitného zdravia predstavuje náladu na realitnom trhu na základe pravidelne a  kontinuálne zbieraných údajov z realitných kancelárií, ktoré v mesačných intervaloch hodnotia situáciu na realitnom trhu podľa situácie vo vlastnej RK v daný mesiac, a zároveň prognózujú situáciu na nasledujúci mesiac. V máji 2020 sa po krízovej situácii hodnotou 2,91 priblížila k priemeru, ktorý niekoľko rokov osciluje okolo hodnoty 2,5. Mierne pesimistickejší sú pritom respondenti z Bratislavského kraja (2,94), mimo BA index dosiahol index 2,8 s výhľadom na 2,56.

Zdroj: AKO

Mesiac máj hodnotila takmer štvrtina opýtaných RK neutrálne, k pozitívnemu hodnoteniu sa prikláňalo 43 % respondentov, k negatívnemu 34 %. Vyhliadky na jún hodnotia RK optimistickejšie, zlepšenie očakáva 54 % opýtaných, kým negatívny vývoj očakáva 27 %. Najviac transakcií sa tradične realizuje v Bratislavskom kraji (61 %), nasleduje Trnavský (14 %) a Košický kraj (12,6 %).

Výskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorej je výskumná agentúra AKO, s. r. o. zakladajúcim členom. Výskumná agentúra AKO pôsobí na trhu 29  rokov.

Zdroj: AKO

Zdroj foto: AKO, Dreamstime

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

Ekonomiku čakajú ťažké časy a pomaly, ale isto, prídu aj do sféry slovenského stavebníctva. Vydavateľstvo Jaga Group pripravilo 28. mája webinár, na ktorom o vývoji v stavebnom sektore, ale aj o výzvach a príležitostiach s tým spojených, hovorili skúsení podnikatelia a manažéri. Spíkrami boli Milan Dubec, Reinoo, a. s., Oto Hornáček, Hornex, a. s., Pavol Kollár, STAVMAT IN, s. r. o. a INVEST IN, s. r. o., Martin Kováč, PORFIX – pórobetón, a. s. a...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame