Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Druhé kolo žiadostí k domom s takmer nulovou potrebou energie trvalo len 25 minút

Druhé kolo žiadostí k domom s takmer nulovou potrebou energie trvalo len 25 minút

Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie získalo 200 vlastníkov takýchto budov. Minister Andrej Doležal avizuje ďalšie kolo podpory ešte v tomto roku.

Elektronické žiadosti o príspevok 8-tisíc eur na nové rodinné domy v energetickej triede A0 mohli Slováci podávať od 1. júla od ôsmej hodiny ráno, pričom za 25 minút sa stanovený počet 200 žiadostí naplnil. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf.

„Tento typ príspevku je už známy, občania sa na druhé kolo výzvy pripravili. Je dobrou správou, že ľudia chcú bývať ekologicky a s ohľadom na životné prostredie, výstavba rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie k tomu výrazne prispieva. Budem sa snažiť, aby sme vyčlenili ďalšie finančné prostriedky a vyhlásili tretie kolo ešte tento rok,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

V poradí druhú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie vyhlásilo ministerstvo v polovici mája. Aj v tomto kole bola výška príspevku 8 000 eur. Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie možno poskytnúť na nové stavby s podlahovou plochou do 200 metrov štvorcových, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najskôr v roku 2018. Rodinný dom musí spĺňať požiadavky na energetickú hospodárnosť budov pre budovy s takmer nulovou potrebou energie. Všetky podmienky poskytnutia príspevku verejnosť nájde na webovom portáli byvajteusporne.sk.

Ministerstvo dopravy a výstavby v druhej výzve na predkladanie žiadostí o príspevok na nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie vyčlenilo 1,6 milióna eur. Maximálny počet 200 žiadateľov v druhej výzve bolo oproti prvej nižší o tristo, pričom rozpočet pri zachovaní výšky príspevku bol teraz nižší o 2,4 mil. eur. V prvej výzve malo na príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie nárok 500 záujemcov pri celkovom objeme 4 mil. eur. Z prehľadu poskytnutých príspevkov, ktorý rezort dopravy zverejnil na svojom webovom sídle, vyplýva, že v rámci minuloročnej prvej dotačnej výzvy zameranej na takmer nulové domy ministerstvo už vyplatilo dotácie v celkovom objeme 3 184 000 eur. Príspevok k dnešnému dňu rezort priznal celkovo 398 žiadateľom, jedna žiadosť je stále v konaní.

V rozpočte MDV SR na tento rok je na dotácie v oblasti rozvoja bývania vyčlenených celkovo 20 miliónov eur. Okrem dotácií na takmer nulové domy sa však z tohto balíka financujú aj dotácie na zatepľovanie rodinných domov.

Zdroj: SITA, Stavebné noviny, energie-portal.sk

Zdroj foto: Dreamstime

Diskusia

Podobné články

Bývalý dom odborov Istropolis čaká zásadná prestavba

Bývalý dom odborov Istropolis čaká zásadná prestavba

Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná prestavba, ktorá do Bratislavy prinesie svetovú architektúru. Trnavské mýto sa stane domovom najmodernejšieho kultúrno-spoločenského centra, aké hlavnému mestu dlhodobo chýba a desaťročiami zanedbaný priestor sa zmení na modernú a otvorenú štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.

...
Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

V marci dosiahla hodnota Indexu realitného zdravia IRZ 3,7 na Slovensku najhorší výsledok od roku 2013. V máji sa však postupne priblížila k normálu, aktuálne IRZ je 2,91 s výhľadom na budúci mesiac 2,67. Ak sa trend potvrdí, v júni by sa index mohol ustáliť na dlhodobom priemere. Vyplýva to z prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame