Chladenie a vykurovanie budov pomocou okien plných vodyZdroj: lboro.ac.uk

Chladenie a vykurovanie budov pomocou okien plných vody

Z oblasti výroby moderných okenných systémov prichádza na scénu revolučná novinka. Tá ponúkne podstatne viac ako ktorékoľvek doteraz predstavené okná. Podľa vedcov, ktorí stoja za jej návrhom, má okrem klasickej funkcie, akú od okien očakávame, slúžiť aj ako zariadenie na chladenie a vykurovanie budov.

Tajomstvom úspechu je naplnenie okien vodou

S návrhom revolučných okien schopných chladiť a vykurovať budovy prišli vedci z anglickej Loughborough University. Tým sa podarilo nájsť účinný spôsob, ako obyčajné okná zmeniť na náhradu klimatizácie či vykurovacieho telesa. Tajomstvom úspechu je naplnenie priestoru medzi sklenenými tabuľami v oknách vodou. Práve tá slúži ako zdroj chladu, resp. tepla, ktoré dokáže produkovať vďaka napojeniu okien na špeciálne akumulačné nádrže.Zdroj: lboro.ac.uk

Ako chladenie a kúrenie pomocou okna funguje:

- medzi sklenenými tabuľami je naliata zvislá vrstva vody

- okno sa napojí na akumulačnú nádrž zabudovanú v stene

- nádrž obsahuje zásobu vody, ktorá čaká na prečerpanie

- ak na sklo svieti slnko, voda v ňom sa začne ohrievať

- pri vyššej teplote nádrž vymení horúcu vodu za studenú

- pri poklese teplôt sa táto teplá voda postupne ochladzuje

- pri určitej teplote ju nádrž vtiahne a do okna vpustí teplú voduZdroj: lboro.ac.uk

Okná spotrebujú menej energie ako klimatizácia

Akumulačný systém fungovania týchto okien si ihneď našiel odporcov. Tí nepoukazujú iba na estetickú stránku a zhoršenú priehľadnosť. Ako mínus vnímajú aj celkovú spotrebu elektriny. Priaznivci okenného systému ale oponujú porovnaním spotreby s klimatizáciou a elektrickými vykurovacími zariadeniami. Podľa predbežných výpočtov tieto okná spotrebujú až o 60-70 % elektriny menej. Nehovoriac o tom, že uschovaná teplá voda v akumulačnej nádrži by mohla poslúžiť aj na niektoré domáce práce.Zdroj: lboro.ac.uk

Nielen nižšiu spotrebu, ale aj ďalšie plusy ako tlmenie zvuku alebo odolnosť voči prenikaniu mikroorganizmov do interiéru musia potvrdiť ďalšie testy. Anglickí vedci chcú v rámci nich vyskúšať rôzne metódy, ako vlastnosti takýchto okien ešte zlepšiť. Ich uvedenie na trh je tak stále otázne.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: lboro.ac.uk

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Podobné články

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

PORADŇA - Chcete darovať byt alebo dom blízkemu, no neviete aké daňové povinnosti sa s týmto úkonom spájajú? Kto v tomto prípade musí a nemusí platiť dane? V Poradni portálu Nehnuteľnosti.sk odpovedá daňový špecialista Michal Šúrek.

...
Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

V zime sú konštrukcie našich domov vystavené veľkým rozdielom vnútornej a vonkajšej teploty, potrápi ich aj dážď, sneh či vietor. To sa podpíše na rôznych detailoch stavby, ktoré by sme mali včas skontrolovať. Čo sa oplatí riešiť hneď na jar?

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon