
Nórsko chystá výstavbu najekologickejšej továrne sveta
Veľké továrne sú len jedným z aspektov, ktorý sa podpisuje na neustálom znečisťovaní životného prostredia. Výstavba šetrnejších priemyselných objektov síce rastúci problém nezastaví, no aspoň čiastočne by mohla prispieť k jeho riešeniu. Príkladom je projekt z nórskeho Magnoru, kde má vyrásť najekologickejšia továreň na svete.
Zelený priemyselný komplex uprostred lesa
Komplex, ktorý umožní nórskej spoločnosti Vestre rozšíriť výrobu svojho nábytku, si štatút najekologickejšej továrne sveta vyslúžil z niekoľkých dôvodov. Prvým je samotné prevedenie areálu, pri ktorého výstavbe zohrá kľúčovú úlohu drevo. Vďaka nemu nebude komplex zelený iba kvôli použitým materiálom, ale zároveň zapadne do okolia. Architekti z dánskeho ateliéru BIG totiž ako miesto výstavby vybrali les. Všadeprítomnú zeleň má doplniť aj park zriadený hneď pri areáli.
Továreň bude produkovať solárnu energiu
Komplex nebude šetrný voči životnému prostrediu len z hľadiska využitia materiálov. Dôraz na úsporu má byť kladený aj pri prevádzke továrne, pre ktorú má byť charakteristická vysoká energetická efektivita. O tú sa postará inštalácia množstva fotovoltických panelov schopných vyprodukovať energiu nad rámec celkovej spotreby pri výrobe aj chode továrne. Aktuálne sa hovorí až o 1200 paneloch, ktoré by mali stačiť na zaistenie energetickej nezávislosti.
Nábytkárska továreň ako turistická atrakcia
Výroba nábytku a administratívna činnosť spojená s chodom továrne nebude jediným účelom využitia pripravovaného komplexu. Ten má slúžiť aj ako turistická atrakcia. Návštevníci tak budú môcť okrem 300-hektárového parku pred objektom navštíviť aj jeho vnútorné priestory. Časť z nich nórsky výrobca nábytku sprístupní aj za účelom edukačnej činnosti. Zároveň tým ukáže príklad, ako môže výroba v jednotlivých odvetviach fungovať ekologickejšie.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj: big.dk, vestre.com
Zdroj foto: big.dk, vestre.com