Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Číne postavili prvý horizontálny mrakodrap na svete

V Číne postavili prvý horizontálny mrakodrap na svete

Mrakodrapy sa nemusia stavať iba do výšky. Architekti už dávnejšie prišli s víziou, ako ich budovať v horizontálnej podobe. Oficiálne prvý objekt tohto druhu už dokonca stojí na svojom mieste.

Zdroj: ichongqing.info

Prvý horizontálny mrakodrap na svete

Mrakodrap, ktorý sa neťahá do výšky, ale rozpína do dĺžky, sme tu ešte nemali. Crystal, ako je budova patriaca do rozostavaného komplexu Raffles City Chongqing pomenovaná, si tak uchmatla prvenstvo, ktoré jej už nik nezoberie. Dlhočizná budova, ktorú umiestnili na strechu ďalších 4 mrakodrapov, ktoré jej vytvárajú statickú oporu, je totiž jedinou svojho druhu a istý čas ňou aj ostane.Zdroj: ichongqing.info

Projekt Crystal v niekoľkých číslach:

- celková dĺžka objektu má až 300 metrov

- šírka celého objektu dosahuje 32,5 metra

- samotný mrakodrap je vysoký 26,5 metra

- jeho hrubá podlahová plocha je 10 000 m²Zdroj: interestingengineering.com

Budova je už sprístupnená aj verejnosti

Napriek niektorým záverečným úpravám, ktoré si ešte unikátny mrakodrap žiada, ho už stihli sprístupniť aj širokej verejnosti. Crystal totiž nie je iba prvým horizontálnym mrakodrapom. Jeho autori s ním rátajú aj ako s jednou z najnavštevovanejších atrakcií v regióne. Návštevníci totiž majú k dispozícii vyvýšený park a originálne pozorovacie stanovište s panoramatickým výhľadom, pričom celkový zážitok ešte umocní presklené dno.Zdroj: ichongqing.info

Okrem horizontálneho mrakodrapu a 4 výškových budov, na ktorých streche Crystal stojí, sú súčasťou projektu aj ďalšie 4 mrakodrapy. Spolu tak vytvárajú ucelený komplex Raffles City Chongqing, ktorý bude novým obchodným, administratívnym a rezidenčným centrom mesta Chongqing. Kompletne otvorený má byť v najbližších mesiacoch. Jednotlivé budovy už totiž stoja, ostáva len spraviť finálne stavebné práce a dokončiť interiéry.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: ichongqing.info, interestingengineering.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Najkrajšie cestičky na stromoch z celého sveta

Najkrajšie cestičky na stromoch z celého sveta

Keď sa stavby chodníčkov v korunách stromov ujmú šikovní architekti, výsledkom je nielen príťažlivá turistická atrakcia, ale s pomocou profesionálnych riešení a terénnych úprav môžu chrániť vzácne prírodné územia a vytvárať priestory, kde sa môžu návštevníci vzdelávať a pozorovať lesné biotopy z úplne inej perspektívy.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame