Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
K premenám industriálnych zón na Nivách sa pridá ďalšia, JTRE rozširuje rozbehnutý projekt

K premenám industriálnych zón na Nivách sa pridá ďalšia, JTRE rozširuje rozbehnutý projekt

V ružinovskej miestnej časti Nivy, v oblasti, kde sa kedysi rozprestierala Klingerova kolónia prebieha výstavba. KLINGERKA s názvom inšpirovaným miestom vzniku patrí do portfólia developera JTRE, vzhľadom na záujem prejavený o bývanie sa pracuje na jej pokračovaní. Zároveň ide o ďalší príklad transformácie územia v tomto pôvodne industriálnom bratislavskom predmestí.

klingaZámer - pokračovanie KLINGERKY; Zdroj: JTRE

 

Priemyselný areál nahradí polyfunkčná štvrť

Projekt v súčasnosti pozostáva z obytnej veže, administratívnej budovy a priľahlého verejného parku. V blízkosti, na sever od aktuálneho staveniska, sa v zástavbe rodinných domov dodnes nachádzajú pozostatky robotníckej kolónie zriadenej pre potreby Klingerovej textilnej továrne. Nasledujúcu etapu realizácie prichádzajúcou s mestotvornou zmeskou funkcií developer chápe ako prechod medzi spomínanou pokojnou nízkopodlažnou štvrťou a rušným „novým centrom” hlavného mesta. 

Vo výsledku pribudne viac ako 600 bytov a apartmánov, priestory pre obchod, služby plus parkovacie kapacity umiestnené do podzemných garáží v počte presahujúcom 1 700 miest.

klingZámer - pokračovanie KLINGERKY; Zdroj: JTRE

 

Dôraz na kvalitný verejný priestor

Pripravovaná fáza, za ktorej architektonickým návrhom stojí ateliér GFI, vyrastie v bloku ohraničenom ulicami Plátenícka, Mlynské nivy, Košická a Prístavná. Jednotlivé objekty vygradujú v nároží posledných dvoch menovaných, osadí sa sem výšková dominanta štruktúry v podobe administratívnej veže s prenajímateľnou plochou do 31 000 m2. Na Klingerovu kolóniu a tiež park s ihriskami budovaný JTRE nadviažu pavilóny s verejnými zelenými vnútroblokmi oddelenými od frekventovanej komunikácie, určené budú v prvom rade pre trávenie voľného času.

Kvalitné verejné prostredie by mal ponúknuť v zásade celý koncept. Kompletnú rekonštrukciu podstúpi Plátenícka ulica. Vytvorený bude chodník pre peších a verejné parkovacie státia, cyklisti budú môcť využívať novú cyklotrasu a cykloprechod na Prístavnej vybavený svetelnou signalizáciou. 

Rovnako sa počíta s výstavbou električkovej trate, ktorá cez Pribinovu, Košickú a Miletičovu ulicu prepojí Petržalku s Ružinovom. 

klingbZámer - pokračovanie KLINGERKY; Zdroj: JTRE

 

Znečistenie v území bude odstránené

V riešení projektu je prirodzene zahrnuté aj odstránenie existujúcich environmentálnych záťaží. Okrem nepriaznivých dôsledkov priemyselnej výroby situovanej v predmetnom území k nim výraznou mierou prispelo znečistenie po bombardovaní rafinérie Apollo počas druhej svetovej vojny. Na základe geologického prieskumu z roku 2018 bola vypracovaná riziková analýza, sanáciu lokality dostala na starosť špecializovaná firma. Súčasťou procesu sanácie bude odťaženie kontaminovanej zeminy pod objektmi a podzemné steny realizované s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu znečistenia podzemnými vodami.

Pokračovanie KLINGERKY nesie potenciál pozitívnej premeny bývalého priemyselného areálu, ktorý sa pridá k už viacerým v súčasnosti prebiehajúcim transformáciám v okolí. V prípade úspešného dotiahnutia stavby zanikne ďalší zanedbaný pozemok v „novom centre” Bratislavy. Spoločnosť JTRE plánuje zámer v dohľadnej dobe predložiť na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Vila Biela, keď je extravaganciou práve jednoduchosť

Dovolenka na Slovensku, výber rezortov 1. Obľúbený Liptov

 

Zdroj: Novostavby.sk, JTRE

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Trnavský cukrovar ožije, I. etapa výstavby prinesie nové byty

Aktivity súvisiace s oživovaním bývalých priemyselných oblastí na Slovensku sledujeme v čoraz väčšej miere. Téma je v súčasnosti veľmi populárna a bezpochyby žiaduca, s postupným pribúdaním zástavby sa tieto plochy odsúvané na pôvodné predmestia stávajú častokrát súčasťou širších centier a priam ponúkajú zaujímavé možnosti pre rozvoj sídel.

...
Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Trnava sa preslávila veľkým počtom kostolov umiestneným na relatívne malej ploche historického jadra. Okrem hodnotných sakrálnych stavieb sú však nemenej pôsobivé aj pozostatky významnej éry súvisiacej s industriálnym napredovaním mesta. Neďaleko centra sa nachádza zaujímavé územie, na ktorom stále stoja objekty dokladujúce veľkoleposť známeho trnavského cukrovaru.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame