Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Index realitného zdravia sa v júni vrátil na dlhodobý priemer, júl zatiaľ vyvoláva otázky

Index realitného zdravia sa v júni vrátil na dlhodobý priemer, júl zatiaľ vyvoláva otázky

Po kritickom období v čase lockdownu sa hodnota Indexu realitného zdravia na Slovensku vrátila na dlhodobý priemer 2,67. Na júl očakávajú realitné kancelárie mierne zhoršenie. Uvádza to prieskum nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®, ktorá stav realitného trhu pravidelne sleduje.

Podľa pravidelne a kontinuálne zbieraných údajov z realitných kancelárií v mesačných intervaloch a ich prognóz dosiahol Index realitného zdravia IRZ v júni 2020 hodnotu 2,67, čím sa zlepšil oproti máju (2,91) a priblížil sa k priemeru, ktorý niekoľko rokov osciluje okolo hodnoty 2,5. Na vývoj v júli sa respondenti pozerajú mierne skeptickejšie, podľa ich prognóz vychádza odhad 2,69. Menej spokojné sú realitné kancelárie z Bratislavského kraja (2,7), zvyšok Slovenska dosiahol index 2,51.  

Zdroj: AKO

Stav realitného trhu v júni hodnotilo neutrálne 22 % opýtaných RK, vzrástol však počet pozitívnych hodnotení (52 % respondentov), negatívne hodnotenia klesli na 26 %. Vyhliadky na júl hodnotia RK trochu opatrnejšie, zlepšenie očakáva 49 % opýtaných, negatívny vývoj očakáva 25 %, neutrálny pohľad má takmer 26 %. Najviac transakcií sa naďalej realizuje v Bratislavskom kraji (63 %), nasleduje Trnavský (12 %) a Košický kraj (11 %).

Výskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorej  je výskumná agentúra AKO, s. r. o. zakladajúcim členom. Výskumná agentúra AKO pôsobí na trhu 29  rokov.

Zdroj: AKO

Zdroj foto: AKO, Dreamstime

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Bývalý dom odborov Istropolis čaká zásadná prestavba

Bývalý dom odborov Istropolis čaká zásadná prestavba

Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná prestavba, ktorá do Bratislavy prinesie svetovú architektúru. Trnavské mýto sa stane domovom najmodernejšieho kultúrno-spoločenského centra, aké hlavnému mestu dlhodobo chýba a desaťročiami zanedbaný priestor sa zmení na modernú a otvorenú štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.

...
Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

V marci dosiahla hodnota Indexu realitného zdravia IRZ 3,7 na Slovensku najhorší výsledok od roku 2013. V máji sa však postupne priblížila k normálu, aktuálne IRZ je 2,91 s výhľadom na budúci mesiac 2,67. Ak sa trend potvrdí, v júni by sa index mohol ustáliť na dlhodobom priemere. Vyplýva to z prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame