Na svete je návrh unikátnej podmorskej výskumnej stanice Proteus | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Na svete je návrh unikátnej podmorskej výskumnej stanice Proteus

Na svete je návrh unikátnej podmorskej výskumnej stanice Proteus

O vesmírnom programe a budovaní vesmírnych staníc sa hovorí neustále. Podmorské stanice určené na vedecké výskumy však stoja trochu v tieni. Zmeniť to môže chystaný komplex Proteus, ktorý má byť unikátnym vedeckým strediskom, aké tu ešte nebolo.

Podmorská obdoba vesmírnej stanice ISS

Unikátna podmorská stanica má vzísť zo spoločného návrhu aquanautika Fabiena Cousteaua a architektonického štúdia FuseProject. Autori návrhu dokonca hovoria o akejsi podmorskej obdobe vesmírnej stanice ISS. Podobne ako tá, aj komplex Proteus poslúži ako medzinárodná výskumná stanica, ktorá má spojiť tímy vedcov za účelom spolupráce pri hľadaní odpovedí spojených s budúcnosťou planéty.Zdroj: fuseproject.com

Podmorská stanica ako pracovňa aj domov

Väčšina výskumných programov na podmorskej stanici sa má zaoberať možnosťami ochrany, resp. záchrany Zeme. Nové vedecké poznatky sa budú nadobúdať prostredníctvom externých misií v podmorskom teréne aj pozorovaním priamo v priestoroch stanice. Vedecké tímy v nej budú tráviť niekoľko dní alebo týždňov vkuse, takže stanica sa zmení na ich dočasný domov. Tomu bude potrebné prispôsobiť interiér tak, aby im poskytoval čo najvyšší komfort.Zdroj: fuseproject.com

Vybavenie podmorskej stanice Proteus:

- výskumný komplex s futuristickým tvarom bude mať 2 podlažia

- celková úžitková plocha komplexu by mala dosahovať 372 m²

- obytnú časť vytvorí kuchyňa, jedáleň a obývačka s kúpeľňou

- súčasťou stanice bude podvodný skleník na pestovanie zeleninyZdroj: fuseproject.com

Termín sprevádzkovania stanice zatiaľ známy nie je. Autori návrhu ale ozrejmili, kde plánujú komplex postaviť. Za vhodnú polohu si zvolili lokalitu pod vodou Karibského mora neďaleko ostrova Curaçao. Práve odtiaľ sa majú riadiť výskumné misie, ktoré prinesú nové poznatky ohľadom planéty a jej budúcnosti. 

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: fuseproject.com

Zdroj foto: fuseproject.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

7 zakázaných miest, ktoré sú pre bežných ľudí tabu

7 zakázaných miest, ktoré sú pre bežných ľudí tabu

Vo svete je viacero miest, na ktorých pôdu nesmie vstúpiť noha „bežného smrteľníka“. Dôvody, prečo je návšteva týchto lokalít tabu, sú rôzne. Kým niekde sa jedná o strážené vojenské oblasti, iné sú neprístupné z dôvodu zdravotných alebo bezpečnostných rizík. Prípadne ide o sídla spolkov, klubov a firiem, kde majú prístup iba ich elitní členovia.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame