Mladí Európania odchádzajú od rodičov vyše 26-roční

Mladí Európania odchádzajú od rodičov vyše 26-roční

Vek odchodu mladých Európanov od rodičov sa veľmi nemení. V tzv. mama-hoteli žili aj vlani priemerne zhruba 26 rokov. Aspoň tak to vyplýva z nedávno zverejnených čísel Eurostatu, ktorý opäť mapoval priemernú dĺžku života Európanov vo veku od 25 do 34 rokov u rodičov.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Priemerný vek dosahuje vyše 26 rokov

Čas odchodu mladých ľudí od rodičov je v každom regióne EÚ iný. Kým v niektorých štátoch tak robia už pred dvadsiatkou, inde sa zvyknú sťahovať až po tridsiatke. Výsledkom je výška priemerného veku odchodu na úrovni 26,2 rokov, čím sa potvrdzuje dlhodobý trend, v rámci ktorého sa mladí Európania sťahujú priemerne vo veku od 25 do 27 rokov.

Ako najmladší odchádzajú Severania

U rodičov sa už tradične najkratšie zdržiavajú obyvatelia škandinávskych krajín. V prípade mladých Švédov sa priemer v krajine pohybuje dokonca pod úrovňou 18 rokov. Dáni a Fíni odchádzajú medzi 21. a 22. narodeninami. Rýchlejší sú už iba obyvatelia Luxemburska, kde minuloročný priemer dosiahol 20,1 rokov.

Poslední sa sťahujú Chorváti a Slováci

Na druhej strane rebríčka stoja už tradične obyvatelia južnej a východnej časti EÚ. Výnimkou sú iba Estónci, kde priemerný vek odchodu vlani dosiahol 22,2 rokov, čo je takmer o 10 rokov menej ako u posledných Chorvátov. Tí od rodičov odchádzajú priemerne vo veku 31,8 rokov. Len o pár mesiacov skôr odchádzajú Slováci, ktorí tak robia vo veku 30,9 rokov.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: ec.europa.eu

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Spojenie kuchyne s obývačkou je veľmi častým riešením, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu. Tento koncept prináša so sebou množstvo výhod a možností, ale aj niekoľko úskalí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní a realizácii takéhoto priestoru. Prečítajte si inšpirácie a rady od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie patrí k najčastejším spôsobom nadobudnutia nehnuteľnosti. Dedič ju môže po smrti zosnulého vlastníka získať dvoma spôsobmi. Možnosti získania nehnuteľnosti a jej prevodu do osobného vlastníctva na základe výsledkov dedičského konania určuje platná legislatíva. Jej aktuálne znenie stanovuje dedičom aj povinnosti vyplývajúce z nadobudnutia majetku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon