Rekordne nízke úroky hypoték prajú refinancovaniu | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Rekordne nízke úroky hypoték prajú refinancovaniu

Rekordne nízke úroky hypoték prajú refinancovaniu

Na Slovensku v súčasnosti banky poskytujú úvery na bývanie s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. Analytička radí, že práve preto teraz môžete refinancovaním starších úverov na bývanie výrazne ušetriť.

Ako informovala úverová analytička spoločnosti Fincetrum Zuzana Šimonová, úvery sa dnes pohybujú už od 0,59 % ročne (p.a.). „Ich výška v jednotlivých finančných domoch závisí od dĺžky fixácie, ale aj ďalších podmienok, ako je aktívny účet, poistenie úveru či sporiaci účet,“ poznamenala Z. Šimonová. Kým pred tromi rokmi Slováci pri 90-tisícovej hypotéke so splatnosťou úveru na 30 rokov platili mesačne splátku vo výške 323,29 eura, v súčasnosti pri rovnakej sume zaplatia mesačne splátku len 272,84 eura. „Refinancovaním starších úverov na bývanie tak môžete výrazne ušetriť,“ upozornila Z. Šimonová.

Naďalej platí, že práve teraz môže klient pri prenose existujúcich úverov do inej banky ušetriť. Bankové domy však každú žiadosť vyhodnocujú individuálne a pri posudzovaní rozhoduje história splácania úveru, ako aj prípadné odloženie splátok. „Odporúčam preto klientom, ktorí potrebujú úver a majú schválenú žiadosť o odklad splátok, aby ju zrušili a úver splácali riadnou splátkou,“ upozorňuje úverová analytička.

Ak má klient aspoň jednu riadne zaplatenú splátku, môže požiadať o nový úver. „Chcem však upozorniť, že každá banka má inak nastavený počet riadne zaplatených splátok,“ uzavrela Z. Šimonová. V júni 2020 priemerná úroková sadzba dosiahla úroveň 1,07 perc. p.a., čo v porovnaní s májom predstavuje zníženie o 0,02 percentuálneho bodu (p.b.). V medziročnom porovnaní je zníženie priemernej úrokovej sadzby o 0,52 p.b.

Zdroj: SITA

Zdroj foto: Dreamstime

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Chcete sa stať profesionálnym realitným maklérom? Čo robiť, keď si chcete vybrať svet realít pre svoju prácu

Chcete sa stať profesionálnym realitným maklérom? Čo robiť, keď si chcete vybrať svet realít pre svoju prácu

Ešte donedávna si záujemcovia o maklérsku profesiu na Slovensku lámali hlavu, ako a kde získať potrebné vzdelanie a odborné vedomosti pre túto prácu. Dnes je však na trhu vzdelávací program „Realitný maklér“, ktorý je akreditovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a slúži na získanie realitnej živnosti.

...
Byt v Bratislave, alebo rodinný dom na vidieku?

Byt v Bratislave, alebo rodinný dom na vidieku?

Túto dilemu už nemusíte riešiť. Bývať v rodinnom dome je snom mnohých z nás. Oddych na vlastnom pozemku, parkovanie pri dome, susedská intimita, či blízkosť prírody sú silné argumenty pre kúpu domu. Keď sa však pozrieme na ponuky realitných kancelárií, prípadne developerov, zistíme, že cena rodinného domu v Bratislave násobne prekračuje naše finančné možnosti a jedinou alternatívou je kúpa domu v prímestských lokalitách či už južne od Bratislav...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame