Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Tieto rýchlo rastúce jesenné rastliny vám môžu prinášať úrodu až do zimy

Tieto rýchlo rastúce jesenné rastliny vám môžu prinášať úrodu až do zimy

Myslíte, že čas úrody sa skončil? Omyl! Niektoré druhy zeleniny a bylín jeseň milujú. Ak ich vysadíte teraz, v záhrade či na balkóne, môžete ich mať na stole len za pár týždňov.

Práve teraz je ideálny čas na pestovanie špenátu, cukety, fazule, zelenej fazule a hrášku. Zvládnu tieto kratšie dni a chladnejšie teploty a budú dobre rásť až do zimných mesiacov. Ak sadenice vysadíte správne a budete sa o ne dobre starať, počítajte s tým, že ich môžete zaradiť do jedálnička zhruba za štyri až šesť týždňov.

Zdroj: Steve Masley Consulting and Design

Zeleninové kombinácie

Kombinovaná výsadba môže ušetriť miesto, zlepšiť kvalitu pôdy a podľa niektorých dokonca vylepšiť chuť vašich bylín a zeleniny. Musíte ich však správne spárovať. Kľúčom je výber zeleniny, ktorá je sezónna a má rovnaké požiadavky na vodu a pôdu. Napríklad rebarbora, šalát, karfiol a kapusta sú jednou z kombinácií, ktoré je potrebné zvážiť.

Plánujte aj dopredu a hľadajte zeleninu, ktorá vyživí pôdu pre nasledujúcu sezónu. Ak napríklad teraz sadíte strukoviny, ako sú fazuľa a hrášok, môžete struky zbierať za niekoľko týždňov a potom, keď skončí sezóna, z nich urobte zelené hnojivo, aby ste pripravili pôdu na jarné a letné výsadby.

Zdroj: J. Peterson Garden Design

Ktorým „kombám“ sa vyhnúť

Najlepšie je nevysádzať spolu veľa koreňovej zeleniny, napríklad červenej repy a mrkvy, pretože priťahujú vtáky a hlodavce, ktoré môžu vašu úrodu rýchlo zničiť, ak nie je zakrytá. Tiež by sme sa vyhýbali spojeniu šalátu, kapusty a členov rodiny brokolice, pretože by prilákali kapustové motýle, ktoré by tiež mohli úrodu zničiť. Zmiešajte ich s inou zeleninou kvôli rozmanitosti, takže ak prilákate škodcov, zničia sa iba niektoré rastlinky, ale nie všetky.

Zdroj: sustainable garden design perth

Byliny, ktoré rastú na jeseň

Bylinkám ako petržlen, koriander, tymian, potočnica, mäta a oregano sa teraz dobre darí. Petržlen a koriander sú obzvlášť silné byliny a rastú dobre v chladnejších mesiacoch. Bylinky vysaďte ako sadenice alebo si ich kúpte v malých kvetináčoch v záhradkárstve a po príchode domov ich znovu zasaďte do žľabov. Ak sú vysadené zo sadeníc, môžete očakávať, že budú hotové asi o tri až šesť týždňov. Navyše by mali vydržať aj viac ako jednu sezónu.

Zdroj: Lore Patterson

Bylinkové kombinácie

Ak kombinujete bylinky v rovnakom kvetináči, najskôr sa ubezpečte, že majú podobné pestovateľské požiadavky. Napríklad oregano a šalvia spolu fungujú dobre, pretože majú radi menej vody, zatiaľ čo žerucha a mäta milujú vodu a mohli by sa dokonca úspešne pestovať v záhrade v jazierku.

Zdroj: Arterra Landscape Architects

Tipy na pestovanie

Nájdite slnečné miesto: Ak chcete, aby sa zelenine a bylinkám darilo až do zimy, uložte ich na miesto v záhrade alebo na balkóne, kde budú počas celého dňa dostávať slnečné svetlo a budú chránené pred vetrom.

Dobre odvodňujte: ​​Dobrý odtok nadbytočnej vody je pre úspech výsadby rozhodujúci.

Neprelievajte: Zelenina, ktorá sa tu spomína, má byť vo vlhkej a dobre priepustnej pôde, takže je dôležité, aby ste to s polievaním nepreháňali. Dávajte pozor na zrážky, ak neprší, polievajte raz alebo dvakrát týždenne. Ak pršalo, možno ich nebudete musieť vôbec polievať. Vyvarujte sa tiež nadmernému zalievaniu bylín - okrem milovníkov vody, ako sú žerucha a mäta.

Použite žľaby: V ideálnom prípade by sa zelenina a bylinky mali sadiť do žliabkov, aby ste si mohli vytvoriť vyvýšené záhradné záhony. Vytvára sa tak dostatok priestoru pre rast koreňov a odvodňovanie pôdy. Kvetináče môžu fungovať tiež, ale rast zeleniny v nich bude trochu obmedzený.

Pridajte piesok: Na zaistenie dobrého odvodnenia vložte piesok do spodnej časti žľabu. Vyberte si kvalitnú pôdu, najlepšia pre zeleninu a byliny je kompostovaná a dobre priepustná.

Hnojenie: Pôdu by ste mali hnojiť zakaždým, keď ju upravíte alebo prevrátite. Ak pravidelne na záhradu nanášate kompost z domáceho odpadu, mali by ste mať pôdu v skvelej kondícii.

Pripravte sa na tvrdú prácu: Mnoho ľudí, ktorí si zakladajú zeleninovú alebo bylinkovú záhradu, si neuvedomuje, aké sú náročné na údržbu. Rovnako, ako je potrebné udržiavať trávnik, treba počítať s tým, že svojej zeleninovej alebo bylinkovej záhrade venujete rovnaký čas a úsilie.

Zdroj: Sushiiphoto

Zdroj: houzz.com.au

Zdroj foto: Aloe Designs, Steve Masley Consulting and Design, J. Peterson Garden Design, sustainable garden design perth, Lore Patterson, Arterra Landscape Architects, Sushiiphoto

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Masová inštalácia veterných turbín stavia svet pred nový problém. Vyradené zariadenia môžu nadmerne zaťažiť skládky. Predísť tomuto riziku je možné recykláciou. Možnosti opätovného využitia ukazujú detské ihriská v holandských mestách.

...
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Pri kúpe kuchynského elektrospotrebiča dostanete celú kopu dokumentov. Návod na používanie, vyhlásenie o zhode, certifikát o možnosti predaja na území EÚ, bezpečnostné inštrukcie a tak ďalej. Možno ste zachytili, že v niektorých štátoch sveta dostanete aj písomné poučenie, čo by ste so spotrebičom naozaj nemali robiť. Napríklad sušiť v mikrovlnke mačku, alebo nalievať do kávovaru kolový nápoj. Niekedy zaberá dokumentácia v škatuli toľko miesta čo...
Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Klasické chrómové alebo biele príslušenstvo a doplnky zariaďovacích predmetov už pomaly ale isto strácajú na popularite. Moderné kúpeľne a toalety vyžadujú nevšedný farebný koncept, a preto sú aktuálne obľúbené tmavšie farby, ako je antracitová, matná alebo lesklá čierna, prípadne rôzne odtiene sivej. Žiadaná je tiež zlatá alebo bronzová farba. Takto kreatívne tónované sprchové žliabky, odtokové sústavy, ovládacie dosky alebo ďalšie vybavenie zaž...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon