9 najkrajších vonkajších sáun na svete | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
9 najkrajších vonkajších sáun na svete

9 najkrajších vonkajších sáun na svete

Keď nám už zavreli wellness, mohli by sme sa inšpirovať vo svete, ako si postaviť zdravú fínsku saunu v záhrade alebo v komunite. Týchto 9 sáun posúva relaxáciu a dizajn na úplne inú úroveň.

Sauna je už dlhé desaťročia dejiskom významných udalostí - od náboženských obradov až po liečenie chorôb a pre mnoho kultúr je nevyhnutnou potrebou pre blahobyt. Je to miesto, kde telo môže relaxovať a myseľ sa otvára novým myšlienkam. Napríklad vo Fínsku existuje viac ako 3 milióny sáun pre 5,5 milióna obyvateľov. Tieto stavby sú tradične vyrobené z dreva s košom s kameňmi vo vnútri, ktorý je vyhrievaný kachľami. Keď saunu umiestnite v exteriéri, práve tam zažiari jej dizajn a tak sa môže odlíšiť od všetkých ostatných. Práve v období pandémie rastie význam týchto obľúbených zariadení – upevňujú zdravie a imunitu a môžete sa staviť, že pri teplote nad 80°C zničia na povrchoch všetky vírusy.

Zlaté vajce, Kiruna Švédsko

Mobilné zariadenie Solar Egg zadala švédska stavebná spoločnosť Riksbyggen a v apríli 2017 ho vytvorilo švédske umelecké duo Bigert & Bergström. Postupne hostilo kúpeľníkov v Björklidene v Štokholme, švédskom Gällivare, ako aj v Paríži, Kodani a Minnesote a teraz sa nachádza v Luossabackene v Kirune. Exteriér vajíčka je vyrobený zo šesťdesiatdeväť oceľových reflexných zlatých plátov, ktoré údajne odrážajú krajinu a jej obyvateľov. Do 4 metre širokého interiéru sa zmestí až osem ľudí. Je vyhrievaný horákom na drevo, ktorý má tvar ľudského srdca a osvetľujú ho LED žiarovky napájané zo solárnych batérií.

Zdroj: Bigert & Bergström

Zdroj: riksbyggen.se

Námornícka zóna na mestskom jazere, Seattle USA

Wa_sauna sa zrodila v chladný zimný deň v Seattli, keď architekti goCstudio začali vymýšľať spôsoby, ako do projektu zapojiť vodu, ktorá obklopuje mesto. Výsledok bol veľmi atraktívny -  wa_sauna bola financovaná s podporou miestnej komunity a crowdfundingovej kampane. Plávajúca sauna je poháňaná malým lodným elektromotorom a vyhrievaná kachľami na drevo.

Zdroj: goCstudio

Dedinská sauna, Rosendal Nórsko

Táto plávajúca sauna bola darčekom pre komunitu v Rosendale, dedine na brehu nórskeho Hardangerfjordu. Navrhli ju architekti z Casagrande & Rintala a výstavba prebiehala v spolupráci so študentmi umenia z Bergen Art Academy. Do sauny sa dá dostať pomocou člnu alebo rýchlym plávaním. Vstúpiť do nej treba cez štvorcový otvor v podlahe z borovicového dreva. Steny sú polopriehľadné a pri zvyšovaní tepla sauna pripomína plávajúci lampión.

Zdroj: Casagrande & Rintala

Fínsky obojživelník, Åland Fínsko

DW Sauna v Ålande bola objednaná spoločnosťou Denizen Works, ktorá použila v tejto mobilnej štruktúre miestne materiály. Denizen Sauna postavená na posuvnej základni leží na súši, ale dá sa ľahko presunúť k zamrznutému jazeru, kde Škandinávci vyrezávajú otvory v ľade pre svoj vlastný ponorný bazén, po ktorom nasleduje teplá sauna. A naopak.

Zdroj: Denizen Works

Sauna pretkávaná zlatom, Dalen Nórsko

Saunu Soria Moria, ktorá sa nachádza na konci kanála Telemark, postavila spoločnosť Feste Landskap / Arkitektur. David Fjågesund, architekt projektu, hovorí, že východiskovým bodom projektu bolo dramatická krajina v okolí Dalenu. „Charakteristická silueta sauny je architektonickou interpretáciou strmých hôr obklopujúcich jazero Bandak. Drevený obklad šindľov je inšpirovaný miestnymi stavebnými technikami. V plášti sú integrované lesklé zlaté šindle.“ Hovorí, že zlato je odkazom na miestny folklór. Upozorňuje tiež na očividný kontrast, ktorý vznikol medzi nekultivovanými obyvateľmi Telemarku a honosnými zahraničnými turistami z vyšších vrstiev pri zakladaní neďalekého hotela Dalen na konci 19. storočia.

Zdroj: Feste Landskap / Arkitektur

Saunovanie s piknikom, Lofoten Nórsko

Sauna The Bands, „Pásiky“, sa nachádza v bývalej rybárskej dedine na ostrovoch Lofoten. Vytvoril ju tím študentov zo štúdia Scarcity and Creativity Studio na univerzite Oslo School of Architecture and Design. Zázemie sauny je umiestnené v jedinečnom skladacom systéme zloženom z troch pásov. Pripomína súbežné pásy látok, ktoré vytvárajú saunu a niekoľko vonkajších zariadení, ako je horúca a studená vaňa a terasa na piknik. Štruktúra leží na skalnatom móle, ktoré akoby stúpalo zo skál a snúbilo sa s lofotskou krajinou obklopenou vodou.  

Zdroj: Oslo School of Architecture and Design

Foto Jonas Aarre Sommarset, zdroj archdaily.com 

Saunová jaskyňa, Parry Sound Kanada

Grotto je súkromná sauna v kanadskom Ontáriu, ktorá je umiestnená na skalnatom pobreží jazera neďaleko Parry Sound. Alex Josephson, architekt a spoluzakladateľ ateliéru Partisans, vysvetľuje, že sauna je uložená na ľadovcom zjemnenej hornine Canadian Shield, ktorá sa formovala takmer 3 miliardy rokov a jeho tím skalu skenoval pomocou 3D do detailov. „Jednoduchý čierny tvar vyvoláva pocit, akoby sa rodila z lôžka kameňa a zdôrazňuje na nej tri neuveriteľné profily. Interiér bol inšpirovaný myšlienkou vyrobiť drevenú jaskyňu.“

Zdroj: PARTISANS

Foto Jonathan Friedman, zdroj: archdaily.com

Škandinávia s príchuťou zenu, Türi Estónsko

Vyzerá to tak, že radi saunujú aj Estónci. Hlboko v lesoch na rieke Pärnu nájdete štýlovú saunu oválneho tvaru, ktorá bola vyrobená zo sibírskeho červeného smreku. Úlohou autora projektu japonského architekta Tomomi Hayashi zo štúdia Hayashi - Grossschmidt Arhitektuur (HGA), bolo opätovne využiť dva staré pontóny, ktoré ležali v okolí a postaviť na nich plávajúcu saunu.  

Zdroj: Tomomi Hayashi / Hayashi - Grossschmidt Arhitektuur (HGA)

Zdroj: hga.ee

Plávajúca chatka uprostred metropoly, Oslo Nórsko

Ďalšia plávajúca sauna, tentoraz v Osle, je tradične fínska a postavená tak, aby vyzerala ako nórska chatka kĺzajúca po vode. Môžete tu striedať parnú saunu a ponáranie do sviežej vody fjordu. Veľké okná ponúkajú nádherný výhľad na more a na saunovanie si hostia môžu priniesť svoje vlastné občerstvenie a pohár vína. Vychutnať si ho môžu na palube s výhľadom na nórsku Národnú operu.

Zdroj: Asgeir Behrentz

 

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Bigert & Bergström, goCstudio, Casagrande & Rintala, Denizen Works, Feste Landskap / Arkitektur, Oslo School of Architecture and Design, Partisans, Tomomi Hayashi / Hayashi - Grossschmidt Arhitektuur (HGA), Asgeir Behrentz, archdaily.com

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Bratislava na bývanie si drahá, ale žiadaná

Bratislava na bývanie si drahá, ale žiadaná

Býva už pravidlom, že keď hľadáme nehnuteľnosti v Bratislave ceny sú extrémne vysoké. S tým nič nenarobíme, taký je realitný trh. V nedeľu na JOJke v relácii Nové bývanie budeme hľadať byt v 4. bratislavskom obvode – Karlova Ves, Dúbravka, Lamač... Tento obvod je vyhľadávaný a ceny tomu zodpovedajú.

...
12 najslávnejších sklených domov sveta

12 najslávnejších sklených domov sveta

Sklo je veľmi pôsobivý stavebný materiál, fascinuje architektov i nadšencov modernej architektúry. Vybrali sme pre vás 12 najviac oceňovaných dizajnových domov, v ktorých hrá sólo, otvára neopakovateľné výhľady vďaka fascinujúcim lokalitám a jedinečným tvarom. Netvrdíme, že sú všetky aj praktické, ale fototapetu v nich rozhodne nepotrebujete...

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame