Index realitného zdravia sa s príchodom druhej vlny mierne zhoršil | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Index realitného zdravia sa s príchodom druhej vlny mierne zhoršil

Index realitného zdravia sa s príchodom druhej vlny mierne zhoršil

V septembri index realitného zdravia (IRZ) poskočil na hodnotu 2,81, v porovnaní so skokom pri prvej vlne pandémie však nepredstavuje veľkú zmenu. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® by mal ostať v októbri naďalej stabilný.

Druhá vlna pandémie ovplyvnila aj realitný trh, index realitného zdravia sa v septembri začal zhoršovať. Z augustovej hodnoty 2,63 skokovo narástol na 2,81 na stupnici 1 – 5, kde je 1 najlepšie a 5 najhoršie. Vo februári bol IRZ 2,57 a potom narástol na 3,66, v porovnaní s prvou vlnou teda nejde o tak dramatickú zmenu. Situácia sa podľa realitných maklérov zhoršila v Bratislavskom kraji (IRZ 2,9, výhľad 2,91), ako aj na zvyšku Slovenska (IRZ 2,65, výhľad 2,58). Výhľad na október je 2,79, neočakáva sa ďalšie zhoršovanie. IRZ sa na Slovensku v posledných štyroch rokoch pohyboval okolo 2,5.

Zdroj: AKO

September na realitnom trhu hodnotilo pozitívne 47 % opýtaných realitných kancelárií, čo je oproti augustu o 9 % menej. Podiel respondentov s negatívnym pohľadom stúpol na 27 %, neutrálne tento mesiac hodnotí 26 % RK. Vyhliadkach na október nie sú optimistické, nerátajú však ani s veľkým poklasom. Zlepšenie očakáva 45 % opýtaných, negatívny vývoj očakáva až 30 %. Najväčší podiel na realizovaných transakciách má hneď po Bratislavskom kraji (57 %) Nitriansky (12,4 %) a Banskobystrický kraj (11,7 %).

Výskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorej  je výskumná agentúra AKO, s. r. o. zakladajúcim členom. Výskumná agentúra AKO pôsobí na trhu 29  rokov.

Zdroj: AKO

Zdroj foto: AKO, Nové bývanie

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil

Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil

Index realitného zdravia (IRZ) na jeseň pokračuje v zhoršovaní. V októbri dosiahol hodnotu 2,99, čo je tretia najhoršia hodnota v histórii. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® výhľad na november predstavuje len kozmetické zlepšenie na 2,95.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame