Ako sa bývalo v Bielom dome za Jackie Kennedyovej, Michelle Obamovej a Melanie TrumpovejZdroj: Wikipedia

Ako sa bývalo v Bielom dome za Jackie Kennedyovej, Michelle Obamovej a Melanie Trumpovej

O tom, čo za svojej vlády zmenili americkí prezidenti, sa dozvieme zo všetkých médií, čo všetko však vyriešili v Bielom dome ich manželky, to nebýva často na pretrase. Nemajú to vôbec jednoduché, o rekonštrukcie a inovácie musia žiadať Výbor pre ochranu Bieleho domu.

Zámok so 132 izbami na adrese Pennsylvania Avenue 1600, všade známy ako Biely dom, slúži niekoľkým účelom: je to kancelária pre prezidenta a jeho zamestnancov, domov pre jeho rodinu a tiež živé múzeum. Okrem desiatok recepcií a návštev svetových predstaviteľov ho navštívi každý rok približne pol milióna turistov. Prvá dáma, ako gazdiná najslávnejšieho domu v USA, má na starosti nielen to, aby bol vždy uprataný, ale aj jeho potrebné renovácie. S tými to však nie je také jednoduché, ako v iných domácnostiach.

S myšlienkami na možné zmeny v interiéri a exteriéri sa prvá dáma najprv musí podeliť s Výborom pre ochranu Bieleho domu, ktorý potom žiada o financovanie Historickú asociáciu Bieleho domu. Jeho rada však býva štedrá, zvyčajne povoľuje každoročne vynakladať na takéto projekty prostriedky 1 až 1,5 milióna dolárov.

Červená izba, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Výbor založila v roku 1961 Jackie Kennedyová ako súkromnú neziskovú organizáciu. Bolo to hneď po zvolení Johna F. Kennedyho za prezidenta. Keď prvýkrát vošla do Bieleho domu, bola údajne zhrozená, v akom zanedbanom stave im ho predošlí obyvatelia, Eisenhowerovci, zanechali.

Zdroj: Getty Images

Zdroj: John F. Kennedy Library

Z pohľadu na zveľaďovanie Bieleho domu bola práve Jacqueline Kennedy jednou z najstarostlivejších prvých dám 20. storočia. Obľubovala veľkorysý životný štýl, bola dokonale šik nielen v móde, ale aj v zariaďovaní interiéru. Bola síce z hĺbky duše Američankou, ale zároveň aj horlivým frankofilom a tak si zavolala slávneho francúzskeho interiérového dizajnéra Stéphana Boudina a kompletne spolu Biely dom prerobili.  Vytvorili najpôsobivejšie verejné miestnosti - Červenú izbu, slávnu Zmluvnú miestnosť, Lincolnovu obývaciu izbu a impozantnú Modrú izbu, všetky slúžia v pôvodnej podobe dodnes. Boudin tiež od základu navrhol aj spálňu a šatník prvej dámy.

Zdroj: John F. Kennedy Library

Zdroj: John F. Kennedy Library

Zariadenie apartmánu Bellangé priniesol do Bieleho domu v roku 1817 prezident James Monroe, ale v roku 1860 sa takmer všetky kúsky predali na aukcii. O nápravu sa postarala o 100 rokov Jackie Kennedyová. Pátrala po predanom nábytku a nakoniec sa do Bieleho domu podarilo znovu získať 10 kusov z pôvodnej suity, ktorú v Paríži vyrobil Pierre-Antoine Bellangé. Zvyšok zbierky ostal „stratený v histórii“.

Apartmán Bellangé, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

V roku 2013 však už bolo treba Bellangé znovu obnoviť, ujala sa toho prvá dáma Michelle Obamová. Projekt obnovy bol dokončený v roku 2018 a Historickú asociáciu stál viac ako 450 000 dolárov. Michelle tiež dohliadala na renovácie a snažila sa zanechať stopy svojej rodiny v Bielom dome. Vynovila zariadenie v Štátnej jedálni, vymenila koberec, závesy a stoličky s vysokými operadlami.

Apartmán Bellangé, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Zdroj Architectural Digest, foto Michael Mundy

Michelle Obamová urobila kus práce aj na Starej rodinnej jedálni, menšej miestnosti susediacej so Štátnou jedálňou. Tento priestor bol založený v roku 1825, slúžil v 60-tych rokoch ako hlavná jedáleň pre prezidentov a ich rodiny a neskôr sa využíval na malé obedy a večere. Zmenila v ňom jasné žlté steny, drapérie a svetlý koberec za šedé steny, kontrastné červené závesy a koberec s moderným dizajnom. Do Starej rodinnej jedálne boli za Obamovcov pridané aj štyri diela amerického abstraktného umenia, vrátane diela Almy Thomasovej, ktorá sa tak stala prvou afroamerickou umelkyňou v zbierke Bieleho domu. V roku 2014 otvorila prvá dáma túto miestnosť vôbec prvýkrát pre verejnosť.

Stará rodinná jedáleň, zdroj: White House, foto Amanda Lucidon

Stará rodinná jedáleň, zdroj: Architectural Digest, foto Michael Mundy

Melania Trumpová sa ako opatrovateľka Bieleho domu držala v relatívne nízkom rozpočte, zamerala sa skôr na reštaurovanie historických kúskov, priniesla však do sídla tiež niekoľko svojich nových osobných prvkov. V Červenej miestnosti obnovila tkaniny na stenách, v Zelenej izbe vymenila závesy a v Modrej miestnosti zabezpečila obnovenie nábytku.

Zelená izba, zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Prvá dáma navrhla tiež nový koberec v Diplomatickej recepcii, na jeho bordúre sú zobrazené kvety z 50 amerických štátov. V tejto miestnosti, ktorá je vystavená rušnej premávke, pribudlo aj nové čalúnenie stoličiek. Pod Melaniiným vedením bola zrekonštruovaná bowlingová dráha v Bielom dome, ktorej vznik sa datuje do obdobia prezidenta Nixona. Naposledy bola renovovaná v roku 1994 za vlády prezidenta Billa Clintona. Renováciu zaplatilo Americké združenie bowlingových majiteľov.

Diplomatická recepcia, Zdroj: White House foto Shealah Craighead

Bowlingová dráha, Zdroj: White House, foto Andrea Hanks

Dielom Melanie Trumpovej je aj rekonštrukcia ružovej záhrady, ktorá jej mala vrátiť pôvodnú stopu z roku 1962, keď ju založila Jacqueline Kennedyová. Melania vylepšila záhradnú infraštruktúru, odtoky a zdravšie prostredie pre výsadby, ktoré znižujú riziko plesne listov.

Ružová záhrada, zdroj: Getty Images

V októbri 2019 vyhlásili Trumpovci plán na vybudovanie tenisového pavilónu s rozlohou viac ako 110 m2. Štruktúra by mala nahradiť staršiu budovu, ktorá v súčasnosti obsahuje toalety a úložný priestor v blízkosti tenisových kurtov v areáli, ktorý má rozlohu 7,3 hektára. Podľa všetkého však projekt nestihli dokončiť.

Slávnostný výkop základov tenisového pavilónu, Zdroj: White House, foto Andrea Hanks

Zdroj: architecturaldigest.com, businessinsider.com

Zdroj foto: Wikipédia, John F. Kennedy Library, Getty Images, AP Photo/Patrick Semansky,  White House, Shealah Craighead, Andrea Hanks, Amanda Lucidon

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

V septembri sa Bratislava stane centrom realitného sveta. V dňoch 19. – 21. septembra 2024 sa v bratislavskej Inchebe po prvýkrát uskutoční prestížne podujatie Veľtrh bývania a nehnuteľností. Širokej verejnosti prinesie aktuálny prehľad ponúk a služieb na realitnom trhu. Svoje projekty a novinky budú prezentovať nielen developerské spoločnosti a realitné kancelárie, ale aj stavebné firmy, architekti, dizajnéri, ale tiež finančné a hypotekárne cen...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon