Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil

Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil

Index realitného zdravia (IRZ) na jeseň pokračuje v zhoršovaní. V októbri dosiahol hodnotu 2,99, čo je tretia najhoršia hodnota v histórii. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® výhľad na november predstavuje len kozmetické zlepšenie na 2,95.

IRZ nabral kvôli druhej vlne pandémie rastúci trend na stupnici 1 – 5, kde je 1 najlepšie a 5 najhoršie. Za mesiac vzrástol z 2,81 na 2,99. Je to síce hodnota vyššia približne o 0,4 bodu oproti dlhodobému priemeru, vyhliadky však nie sú priaznivé. V novembri sa očakáva minimálne zlepšenie na 2,95, negatívne ho však môže ovplyvniť veľa faktorov. Nálada je už tradične horšia v BA regióne (3,09 s výhľadom 3,05), mimo BA je nálada mierne lepšia (2,88 s výhľadom na 2,81).

Zdroj: AKO

Počet respondentom s pozitívnym pohľadom na realitný trh klesol na 39 %, taký istý podiel realitných kancelárií mesiac október hodnotí negatívne. Neutrálne tento mesiac hodnotí 22 % RK. Vo vyhliadkach na november sú RK optimistickejšie, zlepšenie očakáva 42 % opýtaných, zhoršenie očakáva 34 %.

Najväčší podiel na realizovaných transakciách má štandardne Bratislavský kraj (58,4 %), za ním nasleduje Nitriansky (13,2 %) a Banskobystrický kraj (13,2 %).

Výskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorej  je výskumná agentúra AKO, s. r. o. zakladajúcim členom. Výskumná agentúra AKO pôsobí na trhu 29  rokov.

Zdroj: AKO

Zdroj foto: AKO, Proxenta

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Súťaž Office roka 2020 štartuje v januári

Súťaž Office roka 2020 štartuje v januári

Aj keď nás koronakríza zavrela do home officov, potrebu fyzických kancelárskych priestorov a kontaktu pociťuje veľká väčšina zamestnancov. Súťaž Office roka sa koná už po piaty raz a aj tento rok mapuje trendy pracovného prostredia. Ak sa chcete zapojiť, prihláste sa v januári 2021.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame