Vianočné upratovanie: Ako čistiť kožený nábytokZdroj: RH

Vianočné upratovanie: Ako čistiť kožený nábytok

Pekné kožené pohovky a kreslá pôsobia luxusne, ak však chcete zabezpečiť, aby také aj zostali, musíte vedieť, ako správne čistiť kožu. Potom budú s pribúdajúcim vekom stále krajšie, ako dobré víno.

Všetky sedačky sa opotrebovávajú, tie kožené však majú výhodu v tom, že im patina svedčí. Kvalitná koža je prírodný priedušný materiál, no časom sa to mení. Najlepšie sa dá prirovnať k našej pokožke. Rovnako ako pokožka, aj koža vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby vyzerala čo najlepšie. Na kožených pohovkách treba  utierať prach suchou handričkou a každý mesiac na ne nanášať krém na kožu, aby bol materiál jemný a zvlhčený. Prinášame vám tipy, ako sa o kožený nábytok starať, aby bol dlho krásny.

Pripravte si pomôcky

Na čistenie kožených povrchov budete potrebovať niekoľko čistiacich prostriedkov. V prvom rade je to tzv sedlové mydlo, ktoré je patentovanou zmesou používanou na čistenie, úpravu a ochranu kože. Nesmie nám chýbať krém na kožu, voda, mäkká handrička a liehový alkohol, čo je väčšinou izopropylalkohol, kvapaliny na báze etanolu alebo chirurgický lieh.

Zdroj: Dreamstime

Začnite mydlom a vodou

Na odstránenie jemných škvŕn namočte čistú vlhkú žinku do teplej mydlovej vody a utrite ju. Na kožu existujú špeciálne mydlá, ktoré sa zvyčajne nazývajú sedlové. Tmavšie škvrny, napríklad od atramentového pera, sú ďalšou kapitolou. Podľa odborníkov na ne pomôže vatový tampón namočený v alkohole. Treba ho však nanášať opatrne priamo na škvrnu, aby ju alkohol nerozšíril na väčší rozmer.

Kožu dôkladne osušte

Uistite sa, že ste kožu starostlivo osušili ďalšou čistou a suchou handričkou, aby ste sa vyhli plesni. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak necháte miesto osamote sušiť na noc bez vankúšov.

Naneste krém na kožu

Znova zvlhčite materiál nanesením krému na kožu čistou handričkou. Nechajte ho zapustiť a potom podľa potreby vyleštite.

Tipy, ako sa starať o kožu

Kožený nábytok zafarbený anilínom, kde farbivo preniká celým materiálom, je nielen odolný, ale v skutočnosti má vyzerať trochu opotrebovaný. Je veľmi príjemné používať ho a časom si vytvorí bohatú patinu.

  • Umiestnenie, ktoré chráni kožu

K popraskaniu kože vedú vo väčšine prípadov podmienky okolia, akými sú extrémne teploty a nedostatok vlhkosti. Neumiestňujte pohovku priamo pod klimatizáciu, vedľa radiátora alebo pred horiacim ohňom, spôsobuje to vysušenie kože. Slnečné svetlo môže mať tiež tento efekt, takže nedávajte nábytok hneď vedľa okna alebo sklenených dverí, prípadne tam umiestnite clony, ktoré tienia svetlo.

Zdroj: Rex

  • Domáce zvieratá

Mačky, a niekedy aj psy, používajú kožu ako (veľmi drahé) škrabadlo, takže ich radšej naučte sedieť mimo pohovky. Bývajú najčastejšou príčinou škôd, kvôli ktorej majitelia hľadajú opravára.

  • Pravidelná hydratácia

Ak chcete ošetriť konkrétne postihnuté oblasti, vyhľadajte ošetrujúce prípravky určené pre váš typ kože. Výrobcovia koženého nábytku ponúkajú rôzne séra a krémy presne na takéto účely. Bez ohľadu na to, aké sú kvalitné, nanášajte ich zľahka, pri tomto je menej niekedy viac. Najskôr otestujte malú oblasť a v prípade farebnej kože buďte mimoriadne opatrní. Buďte pripravení, že pri použití akéhokoľvek produktu koža s najväčšou pravdepodobnosťou stmavne.

  • Ak sa koža rozreže alebo roztrhne, obráťte sa na odborníka

Neriskujte ďalšie poškodenie kože tým, že sa ju pokúsite opraviť. Čistenie kože je práca pre domácich majstrov, ale oprava nie. Kožený nábytok alebo dekorácie radšej nenoste do čistiarne, aj keď inzerujú starostlivosť o semiš a kožu, ale k odborníkovi na kožu či do opravy obuvi. Po neodbornom čistení bývajú škody nenávratné.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: RH, Dreamstime, scandinaviandesigns.com, Rex

 

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Podobné články

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva – ako získať výpis z katastra nehnuteľností

List vlastníctva. Poskytuje informácie o vlastníkovi nehnuteľnosti, upozorňuje na vecné bremeno a iné ťarchy, prikladá sa ako príloha ku kúpno-predajnej zmluve. Nielen na tieto účely slúži list vlastníctva, bez ktorého sa pri realitných obchodoch alebo iných administratívnych úkonoch súvisiacich s nakladaním s nehnuteľnosťou nezaobídete.

...
Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Susedské spory: Zápach a znečistenie - tichí, no neprehliadnuteľní narušitelia pokojného bývania (3. časť)

Otvoríte dvere svojho domova a okamžite vás zasiahne vlna nepríjemného zápachu. Namiesto relaxu po práci premýšľate, či otvoriť okná alebo ich radšej nechať zatvorené. Možno sa na vašej záhrade objavujú stopy znečistenia z vedľajšieho pozemku, alebo sa potýkate s nevysvetliteľnými škvrnami na fasáde. Nepríjemné pachy a znečistenie okolia patria medzi najproblematickejšie zásahy do pohody domova, ktoré sa často ťažko dokazujú, no ich vplyv na kval...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon