Doba praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Na otázky odpovedá VI GROUP | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Doba praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Na otázky odpovedá VI GROUP

Doba praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Na otázky odpovedá VI GROUP

VI GROUP je developerská a projektová rodinná spoločnosť, ktorá v rámci Bratislavy zrealizovala viacero výrazných projektov. Každý z nich si drží svoj vlastný charakter, čo ich spája je tvorivosť pri návrhu fasád. 

Na Šancovej svieti nezvyčajná sivomodrá omietka a tenké biele šambrány Vily Ľadová. V Petržalke, v areáli po gumárenských závodoch Matador upúta výškou Matadorka a farbami neďaleké Septimo 2, v jej severnej časti pritiahnu pozornosť bytové domy Starý háj a Muchovo námestie. V prvom prípade tehlovým obkladom, pri druhom zaujímavými balkónmi.

Minulý rok predstavil developer aj ďalšie projekty. MORUŠE v Ružinove s efektným hmotovým riešením a väčší rezidenčný komplex RNDZ, ktorý oživí zatiaľ neveľmi populárnu račiansku miestnu časť Východné.

vilaladVila Ľadová; Zdroj: VI GROUP

 

Stručné informácie o vybraných, aktuálnych projektoch z portfólia developera nájdete pod rozhovorom. Na otázky o svojich stavbách a tiež fungovaní v „korona kríze“ odpovedá za VI GROUP konateľ Ing. arch. Juraj Duška a projektová manažérka Ing. arch. Barbora Vargová ArtD..

 

 

 

VI GROUP založili architekti, myslíte si, že je táto skutočnosť pri realizácií projektov výhodou? 

Z nášho pohľadu určite áno. Architekt dokáže vnímať stavbu i stavebný proces z perspektívy jemu vlastnej, čo považujeme za nespornú výhodu. 

 

Aké kvality má podľa Vás spĺňať dobrý rezidenčný projekt? 

Je to kombinácia rôznych faktorov – fungujúce urbanistické vzťahy, kvalita architektúry a jej schopnosť primerane sa odlíšiť, logické funkčno - prevádzkové vzťahy, „čisté” a univerzálne dispozície jednotlivých bytov ako i použitie vhodných technických riešení a materiálov. 

 

Ktorú z Vašich realizácií považujete za najvydarenejšiu a prečo? 

Za veľmi úspešný projekt považujeme Matadorku, ktorá vzhľadom na svoje parametre bola pre nás istou výzvou a zároveň i motiváciou. S odstupom času môžeme jednoznačné povedať, že úspešnou. Ak mám však odpovedať ako architekt tak osobná “srdcovka” je Vila Ľadová – ako z hľadiska architektúry, tak i z hľadiska veľkosti projektu a samozrejme i lokality. 

 

Súčasná pandémia komplikuje situáciu asi vo všetkých odvetviach, ovplyvnila aj výstavbu na Vašich staveniskách?

V prípade väčších partnerov stavebný proces napredoval bez výraznejších komplikácií a zaváhaní. Pri menších partneroch to už bolo o niečo horšie. Samozrejme, na jar bola situácia o niečo opatrnejšia ako na jeseň, nakoľko sme všetci čelili novej skutočnosti. Aktuálna situácia je stabilizovaná a pripravované projekty postupujú kontinuálne. 

 

Ako sa správajú klienti, vnímate zmeny v dopyte po bytových i nebytových priestoroch? Ak áno, ako na tieto zmeny reagujete?

Za nás vieme zhodnotiť rezidenčný sektor a ten, vzhľadom na aktuálnu veľmi úzku ponuku na realitnom trhu, nereflektuje (aspoň zatiaľ) zmeny v dopyte, skôr naopak.  

 

V portfóliu máte aj apartmánový dom, Vilu Zuberec na Orave? Ako sa pozeráte na rekreačné nehnuteľnosti v dnešnom „korona“ kontexte?  

Vila Zuberec je ukážkovým príkladom doby. Projekt bol pripravený už v roku 2008, no ekonomická situácia niekoľko rokov nepriala rekreačným nehnuteľnostiam do takej miery ako je to dnes. Danú problematiku vnímame teda z viacerých strán – jedna je prirodzená potreba ľudí na zmenu prostredia, ktorú vlastné rekreačné bývanie dokáže ideálne naplniť a to hlavne v čase pandémie. Práve preto je posledné obdobie rovnako charakteristické nárastom cien rekreačných nehnuteľností. S tým však súvisí aj to „ale”, nakoľko možnosť takejto individuálnej rekreácie je samozrejme úzko spätá s ekonomickou kondíciou a kúpyschopnosťou.

 

Poväčšinou sa rozpráva len o negatívnych efektoch „korona krízy“. Zaznamenali ste počas tohto obdobia aj nejaké, možno nečakané, úspechy? 

V uplynulom roku evidujeme asi najsilnejšie letné mesiace z hľadiska predaja nehnuteľností, čo musíme úprimne skonštatovať, že v predchádzajúcich rokoch sme mávali presne opačnú skúsenosť.

 

Odhadnúť ďalší vývoj je určite zložité. Napriek ťažkostiam, pokračujete v prípravách nových projektov, prípadne prehodnocujete pôvodné plány?

V rámci developmentu je trošku špecifická situácia, nakoľko povaha našej práce je založená z veľkej časti na dlhodobých projektoch. Fungujeme teda skôr ako „bežci na dlhé trate” a to predovšetkým vzhľadom na komplikovanosť povoľovacích procesov, to je však problematika na samostatnú tému. Takže ak máme priamo odpovedať na Vašu otázku - aktuálne neprehodnocujeme pôvodné plány, no s rešpektom sledujeme situáciu a jej ďalší vývoj aby sme vedeli reagovať v rokoch nasledujúcich. 

 

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré, vidíte v aktuálnom stave priestor pre nové príležitosti?

Je normálne a prirodzené, že veci a súvislosti sa v čase striedajú a menia. Reflektovať požiadavky trhu v období prosperity a ekonomického napredovania nie je ťažké. No práve v čase krízy sa trh dokáže prirodzene prečistiť od rôznych špekulatívnych subjektov. Tento fakt vnímame z nášho pohľadu pozitívne, nakoľko aj vďaka kríze sa vytvára stabilnejšie trhové prostredie. 

Snaha reflektovať na dopyt a ponúknuť služby alebo tovar zákazníkovi je však v aktuálnom „korona kontexte“ náročnejšia ako kedykoľvek predtým. Na druhej strane súčasná doba veľmi praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Nesporne významnú rolu v tomto procese zohrávajú dostupné technológie. Veľký priestor vidíme práve vo využívaní „výdobytkov techniky“, ktoré aktuálne ukazujú svoj význam a ďalší potenciál. 

MORUŠE - rezidenčný projekt v bratislavskom Ružinove

Na trh s nehnuteľnosťami pribudne 134 bytov a apartmánov plus 21 obchodných prevádzok. Stavba pozostáva z dvoch častí, vežovej desaťpodlažnej a druhej, s výraznejším horizontálnym rozmerom. V projekte sú zakomponované dve zelené átriá a priestor pre komunitné záhrady. Prebieha výberové konanie na generálneho zhotoviteľa.

Architektúra zaujme až sochárskym prístupom a kontrastom dvoch hmôt.

MORUSEbMORUŠE; Zdroj: VI GROUP

MORUSEMORUŠE; Zdroj: VI GROUP

MORUSEatMORUŠE; Zdroj: VI GROUP

 

 

RNDZ - rezidenčný komplex v bratislavskej Rači

V troch obytných blokov bude vytvorený aj priestor pre komerciu v parteri. Momentálne prebieha výberové konanie na generálneho zhotoviteľa.

Projekt prinesie do zatiaľ prehliadanej lokality oživenie, pribudnú chýbajúce prevádzky obchodu a služieb.

RNDZb
RNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZcRNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZaRNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZRNDZ; Zdroj: VI GROUP

 

 

Septimo 2 - rezidenčný projekt v bratislavskej Petržalke

Prestavba staršieho skeletu je pokračovaním neďaleko umiestneného bytového domu Septimo a ponúka 35 bytov a apartmánov. V januári prebiehalo ukončovanie a kolaudácia, stavba sa v dohľadnej dobe odovzdá klientom.

Na Septimo 2 nadväzuje Septimo 2 Offices s obchodnými priestormi na prízemí a administratívou na vyšších podlažiach.septimo2Septimo2; Zdroj: VI GROUP

 

Vila Zuberec - rekreačná nehnuteľnosť v Zuberci

Apartmánový dom s 58 jednotkami je situovaný v blízkosti lyžiarskych stredísk Milotín a Janovky SKI centrum. Výstavba bola ukončená a apartmány odovzdané majiteľom.

Užívatelia majú k dispozícii recepciu s občerstvením, lyžiareň, menší wellness a práčovňu. Majitelia apartmánov sa môžu zapojiť do hotelového programu a svoju nehnuteľnosť tak ďalej zhodnotiť.
vilazuberecbVila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

vilazuberecaVila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

vilazuberecVila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

 

 

Matadorka - bytový komplex s polyfunkciou v bratislavskej Petržalke

Projekt vybudovaný v areáli po gumárenských závodoch Matador bol úspešne ukončený a tiež odovzdaný klientom. V rámci rezidenčnej časti bolo zrealizovaných 335 bytov a apartmánov, v parteri vznikli priestory pre 15 prevádzok.

Vežová stavba dosahujúca 29 podlaží poskytuje pôsobivé výhľady, na dvore umiestnenom vo výške 4 nadzemného podlažia boli vytvorené komunitné záhrady, posilňovňa a multifunkčné ihrisko.

 

amatadorkaMatadorka; Zdroj: Novostavby.sk

matadorkaMatadorka; Zdroj: Novostavby.sk

amatadorkaaMatadorka; Zdroj: Novostavby.sk

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Sympatická štvrť v areáli „Cvernovky“ sa formuje, prinesie i väčšie byty

Drevostavba luxusných apartmánov zaujme presnosťou

Rodinné bývanie s exkluzívnymi bytmi a príjemným dvorom

 

Zdroj: Novostavby.sk, Barbora Vargová, Juraj Duška

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Prerod Matadoru pokračuje, ďalšiu plochu oživí Kopčianka

Prerod Matadoru pokračuje, ďalšiu plochu oživí Kopčianka

Stavebná aktivita v areáli Matador, perspektívnom rozvojovom území Petržalky, dokazuje, že prerod bývalej priemyselnej zóny na živú mestskú štvrť sa rozhodne nezastavil. K naplneniu týchto plánov najnovšie prispieva developer Metrostav Slovakia a.s., v polovici januára tu zahájil výstavbu rezidenčného komplexu Kopčianka.

...
Komorné apartmány v blízkosti prestížnych golfových ihrísk

Komorné apartmány v blízkosti prestížnych golfových ihrísk

Na Slovensku sa aktívna dovolenka zvykne spájať s lyžovačkou, v lete sa do popredia dostáva turistika. Teplejšie mesiace sa však dajú prirodzene využiť rôznymi spôsobmi, svojmu obľúbenému športu sa môžu opäť venovať aj milovníci golfu. Na našom území bolo vybudovaných viacero golfových rezortov, pri ktorých sa vzhľadom na okolie schopné prilákať tiež širšiu verejnosť rozširujú nové ubytovacie kapacity. 

...
Chcete si kúpiť dom? Zistite čo Vás všetko čaká...

Chcete si kúpiť dom? Zistite čo Vás všetko čaká...

Bývanie v rodinnom dome nie je úplne pre každého. Aj keď má dom nespočetne veľa výhod, spája sa s ním aj množstvo povinností, na ktoré nemusí byť človek snívajúci o vlastnom dome, vždy pripravený. Ak váhate či sa vybrať touto cestou k Vášmu vysnívanému bývaniu alebo ste už rozhodnutí pre dom, no neviete čo vás vlastne čaká, tak Vám určite poradíme v rozhovore s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jánom Palenčárom.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame