Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie

Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie

Nové budovy na Slovensku, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020, musia spĺňať štandard takmer nulového domu, teda takmer nulovú potrebu energie. Znamená to, že každá nová budova vrátane rodinných domov musí spĺňať prísny parameter energetickej triedy A0. Ako je to možné docieliť, informoval Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM).

Pri dosiahnutí kritérií takmer nulovej potreby energie treba podľa Martina Mihála myslieť na mnohé aspekty, ktoré môžu minimalizovať tepelné straty a v maximálnej miere využiť zisky. Tými najdôležitejšími sú tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií tvoriacich obálku budovy, vhodný tvar budovy, vhodná orientácia na svetové strany či spôsob vetrania. „Všetky tieto faktory treba hodnotiť komplexne a pri návrhu zohľadňovať ich dopad na celkovú energetickú bilanciu,“ dodáva predseda ZVMM s tým, že pri použití vhodných materiálov nie je potrebná extrémna hrúbka tepelnej izolácie.

„V snahe dosiahnuť potrebné tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií je vhodné voliť postupy, ktoré zbytočne nekomplikujú realizáciu domu. Aj s jednovrstvovou obvodovou stenou sa môže dostať dom do štandardu A0 pokiaľ dosahuje požadované parametre. Pri návrhu tvaru treba dobre zvážiť zložité tvary a výstupky, ktoré často vedú k zložitým detailom a výrazným tepelným stratám, čo zvyšuje potrebu energie na vykurovanie,“ dodáva podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.

V prípade dvojpodlažného domu netreba navrhovať podľa odborníkov toľko technických zariadení ako pri bungalove, aby sa znížila potreba primárnej energie pod hraničnú hodnotu triedy A0 (54 kWh/meter štvorcový/ rok). Pri správnom návrhu obálky budovy a jej vhodnej orientácii je možné dosiahnuť úroveň A0 aj bez rekuperácie, a to aj vďaka faktoru tvaru. Podľa ZVMM použiť by bolo treba len malý doplnkový zdroj využívajúci obnoviteľné energie, aby sa finálne zlepšila hodnota primárnej energie.

Zdroj: SITA, Stavebné noviny

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Index realitného zdravia sa v januári zhoršil, Bratislava však hlási zlepšenie

Index realitného zdravia sa v januári zhoršil, Bratislava však hlási zlepšenie

Celoslovenský index IRZ sa v porovnaním s decembrom (3,04) podľa predpokladov mierne zhoršil na 3,1, v Bratislavskom kraji sa však nálada nečakane zlepšila. Výhľad na február je optimistický (3,05), takmer tri štvrtiny realitných kancelárií však tvrdia, že sa im darí horšie. Uvádzajú to výsledky prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

...
Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia

Celkové investície do komerčných nehnuteľností za rok 2020 poklesli oproti minulému roku o 27 % na 502 miliónov eur. Najatraktívnejšie boli pre investorov priemyselné nehnuteľnosti s približne 49 % podielom, čo spôsobila zrýchlená expanzia e-commerce počas pandémie. Vyplýva to zo správy realitno – poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield.

...
Realitným trhom pandémia zatriasla, najhorší bol marec 2020

Realitným trhom pandémia zatriasla, najhorší bol marec 2020

Index realitného zdravia IRZ hodnotí situáciu na realitnom trhu z pohľadu realitných kancelárií už viac ako 7 rokov. Na začiatku pandémie dosiahol najhorší výsledok od roku 2013, výhľad na vstup do roku 2021 však tiež nie je optimistický. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre portál Nehnuteľnosti.sk pripravuje nezávislá Agentúra pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame