Do domácností mieria prvé autonómne robotické kuchyne

Do domácností mieria prvé autonómne robotické kuchyne

Technologické firmy už dlhšie pracujú na vývoji robotických zariadení, ktoré by zvládli čo najviac kuchynských prác. Výsledkom tohto vývoja sú moderné autonómne robotické kuchyne, ktoré dokážu pracovať bez pričinenia človeka. Prvé z týchto kuchýň už o pár mesiacov zamieria do domácností.

Zdroj: woodworkingnetwork.com

Robotická kuchyňa je po rokoch hotová

Prvé robotické kuchyne tohto typu vznikli pod taktovkou londýnskej firmy Moley Robotics.  Tá síce nie je prvá, ktorá sa zaoberá vývojom autonómnych robotických kuchýň, no tímu pod vedením jej ruského šéfa Marka Oleynika sa podarí ako prvej prísť s touto technológiou do domácností. Po pár rokoch zdokonaľovania robotického systému Moley totiž ukončila všetky fázy vývoja tohto plnofunkčného zariadenia schopného zvládnuť tie isté kuchynské práce ako človek.Zdroj: moley.com

Základom systému sú robotické ramená

Kľúčovým prvkom celého systému sú dva páry automaticky riadených robotických ramien. Na tých sú prichytené multifunkčné robotické ruky s prstami, ktoré boli navrhnuté tak, aby disponovali rovnakými schopnosťami ako ruky človeka. Následne sa nainštalujú na stropné koľajnice, ktoré zabezpečia ich mobilitu. Vďaka prepracovanému systému riadenia sa ruky navrhnuté v spolupráci s nemeckou spoločnosťou Schunk môžu pohybovať rýchlo a obratne pri vykonávaní viacerých činností naraz.Zdroj: moley.com

Ako domáca robotická kuchyňa funguje:

- do systému sa nahrajú recepty a programy na zabezpečenie kuchynských prác

- majiteľ potom pomocou dotykovej obrazovky vyberie recept a nastaví program

- následne sa spustí automatický systém prípravy pokrmu podľa zadaného receptu

- senzory a kamerové systémy zariadenia monitorujú výber prísad a ich použitie

- systém takisto kontroluje intervaly varenia a iných procesov pri príprave jedla

- po ukončení varenia sa postará aj o poriadok a vyčistenie použitých pomôcokZdroj: moley.com

Robotické ruky nemusia pracovať iba autonómne. Systém umožňuje nastaviť režim tak, aby robili iba niektoré práce a zvyšok ostal na majiteľovi. Aj takáto miera flexibility ovplyvnila  konečnú cenu zariadenia, ktorá závisí od toho, či sa Moley predá v základnej výbave alebo si majiteľ objedná nadštandardný balíček doplnený o luxusný riad. Predbežná cena sa pohybuje od 248 000 libier (necelých 280 000 €). Vzhľadom na uvedenú sumu je jasné, že kuchyne sa dostanú len do najbohatších domácností. Tie by ich mali mať doma ešte v prvej polovici roka.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: moley.com

Zdroj foto: woodworkingnetwork.com, moley.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Spojenie kuchyne s obývačkou je veľmi častým riešením, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu. Tento koncept prináša so sebou množstvo výhod a možností, ale aj niekoľko úskalí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní a realizácii takéhoto priestoru. Prečítajte si inšpirácie a rady od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie patrí k najčastejším spôsobom nadobudnutia nehnuteľnosti. Dedič ju môže po smrti zosnulého vlastníka získať dvoma spôsobmi. Možnosti získania nehnuteľnosti a jej prevodu do osobného vlastníctva na základe výsledkov dedičského konania určuje platná legislatíva. Jej aktuálne znenie stanovuje dedičom aj povinnosti vyplývajúce z nadobudnutia majetku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon