Chcete si kúpiť byt? Tu je podrobný návod ako na to | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Chcete si kúpiť byt? Tu je podrobný návod ako na to

Chcete si kúpiť byt? Tu je podrobný návod ako na to

v Podcasty

Nájsť vysnívaný domov nie je vždy také jednoduché ako by sme čakali. Záujem o byty na Slovensku je vysoký, no ponuka s nehnuteľnosťami je pre pomalšiu výstavbu nižšia. O jeden byt tak súperia naraz aj štyria záujemcovia. Ako si ale dobre vybrať? Robiť veľké kompromisy pri investícii, ktorá dokáže ovplyvniť náš život aj na 30 rokov, asi nechce nikto. Na čo si teda dať pozor pri výbere nehnuteľnosti? Čo si všímať na obhliadkach bytov a čo všetko by mala obsahovať dobrá kúpna zmluva? Viac sa dozviete v rozhovore s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jánom Palenčárom.

Viac o tom:  

  • aké informácie Vám je predávajúci povinný poskytnúť na obhliadke a čo si na nej všímať 
  • kde si môžete pozrieť či sa v okolí Vášho budúceho bytu bude niečo stavať 
  • čo všetko si dokážete zistiť o byte z listu vlastníctva 
  • čo znamená kompletná rekonštrukcia bytu 
  • ako by mala vyzerať dobrá kúpna zmluva 
  • ako postupovať pri skrytých a zamlčaných vadách 

si vypočujte v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore s prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jánom Palenčárom. 

 

 

Základom je vedieť čo si môžeme dovoliť 

Prvé čo by ste mali urobiť, keď si chcete kúpiť byt alebo dom, je zistiť  aké sú Vaše skutočné finančné možnosti. Je dobré si overiť aký úver Vám je banka ochotná poskytnúť, teda preveriť si svoju bonitu v banke. „Následne si môžeme povedať čo vlastne hľadáme – veľkosť,  byt a orientovať sa v rámci lokalít. Nielen si povedať, že chcem bývať v meste, ale aj to čo je pre mňa dôležité v rámci infraštruktúry, dopravnej dostupnosti, prípadne blízkosť prírody. Keď mám predstavu o druhu nehnuteľnosti, veľkosti a lokalite, môžem sa začať orientovať v nejakej cenovej mape,“ vysvetľuje prezident Národnej asociácie pre realitné kancelárie Slovenska Ján Palenčár. Ďalším krokom môže byť návšteva portálu www.nehnutelnosti.sk, na ktorom si vyhľadáte byty alebo domy, ktoré spĺňajú Vaše požiadavky. Na základe tohto vyhľadávania dokážete zistiť či sú aktuálne ponuky v súlade s tým, akú máte finančnú situáciu a s tým, čo hľadáte.  

Nepodceňujte orientáciu bytu na svetové strany 

Ak už viete akú veľkosť bytu chcete, koľko by mal mať izieb a v akej lokalite by ste radi bývali, je nesmierne dôležité si uvedomiť aj to, kde je byt v danej lokalite umiestnený. „Treba sa pozrieť aj na blízku výstavbu v okolí bytového domu, kde sa byt nachádza, o ktorý mám záujem. Je dobré pozrieť si aj stav celého bytového objektu – nielen či je zateplený a má vymenené okná, ale aj ako sa správca stará o spoločné priestory a či je všetko v poriadku. To všetko hovorí o tom, či sa o bytový dom ľudia starajú a či je tam dobrá atmosféra“, vysvetľuje prezident NARKS Ján Palenčár.  Pri samotnom byte je pre dlhodobé bývanie rozhodujúca aj orientácia na svetové strany. Presvetlenie bytu totiž  výrazne vplýva na zdravie a kvalitu bývania a podľa Palenčára sú určené už aj nové technické normy, ktoré hovoria koľko hodín cez deň má byť byt priamo presvetlený prirodzeným svetlom. Túto vlastnosť bytu preto nepodceňujte a nechoďte na jeho obhliadku, keď je napríklad zamračené. Na začiatku bývania nemusí byť tmavý byt prekážkou, no postupne to môže byť problém, pretože si do bytu nebudete môcť zabezpečiť prirodzené svetlo. Ideálnou je orientácia bytu na východ a západ alebo na obe svetové strany.  

Okolie bytu si treba pozrieť na vlastné oči 

Medzi základnú občiansku vybavenosť patrí blízkosť škôlky, školy, obchodov, služieb,  zdravotníckych zariadení či MHD. Ide o bežnú súčasť kvalitného mestského bývania. „Tu jednoznačne odporúčam klientom, aby si to naozaj osobne pozreli. Aby si pozreli okolie domu, kde chcú kupovať byt. Nie je to o tom, aby si to pozreli na nejakom vyhľadávači, cez mapu alebo nechať si to vysvetliť treťou osobou. Toto si treba vyskúšať. Vyskúšať tú pešiu vzdialenosť, možnosť napojenia na MHD a podobne,“ radí Palenčár. Problémom na sídliskách je  často parkovanie. Treba si preto overiť v rôznych časoch ako sa parkuje v okolí bytu, o ktorý máte záujem.  Ak si kupujete byt v novostavbe, je dobré si rovno kúpiť aj parkovacie miesto. Developeri musia dnes ponúkať k novopostaveným bytom aj parkovacie miesta. Pri starších bytoch je možné zvážiť vyhradené parkovanie, ktoré majú k dispozícii mestské časti alebo súkromné firmy.  

Vypýtajte si doklady o rekonštrukcii 

Ak je byt, ktorý plánujete kupovať po rekonštrukcii, mali by ste sa oboznámiť aj s projektovou dokumentáciou. Podľa Palenčára treba zistiť či prestavba prebehla v súlade s dokumentáciou a s povoleniami, ktoré bolo potrebné vydať: „Množstvo bytov sa dnes prezentuje ako zrekonštruovaných, ale pritom nemajú žiadnu dokumentáciu o prestavbe. V tomto prípade by som ako klient žiadal revízne správy. Je nesmierne dôležité, aby som mal revíznu správu k elektrike, plynu a  vode. Nielen preto, aby som vedel, že daná rekonštrukcia bola kvalitne urobená, ale aj kvôli poisteniu. Pokiaľ si poistím nehnuteľnosť ako nový majiteľ a príde k poistnej udalosti, tak je možné, že poisťovňa odo mňa bude požadovať revízne správy. A ak ich nemám, tak plnenie poisťovne môže byť značne krátené.“ Rovnako je dôležité si vypýtať aj domový poriadok od správcu bytového domu. Ten veľa napovie aj o tom akí ľudia tam bývajú. Môžu sa v ňom nachádzať rôzne detaily a množstvo zákazov, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť Váš ďalší život. Poriadok a čistota v spoločných priestoroch veľa vypovedajú aj o susedoch.    

Ceny bytov budú rásť aj v tomto roku 

Ceny bytov dlhodobo rastú, pretože dopyt prevažuje ponuku. Najrýchlejší rast nezaznamenali v tomto období Bratislava a Košice, ale predbehli ich Banská Bystrica a Žilina. Predpokladať, že o rok či o dva bude moja vysnívaná nehnuteľnosť lacnejšia, je naivné. Tvrdí to prezident NARKS Jan Pálenčár. „Ja radím klientom, ktorí si chcú zabezpečiť bývanie, využiť dnes možnosti lacného hypotekárneho financovania a naozaj si dnes kúpiť tú svoju vysnívanú nehnuteľnosť, aj keď poviem druhým dychom, že to nie je jednoduché.“  Aktuálnu ponuku nehnuteľností na celom Slovensku nájdete na www.nehnutelnosti.sk. Stačí zadať lokalitu, druh bytu aký hľadáte, prípadne cenu a k dispozícii máte veľké množstvo inzerátov nehnuteľností z celého Slovenska. Následne môžete na inzerát jednoducho reagovať cez formulár alebo priamo zavolať realitnému maklérovi, ktorý danú nehnuteľnosť predáva a dohodnúť si s ním obhliadku. Alebo si stiahnite aplikáciu Nehnutelnosti.sk rovno do mobilu a aktuálne ponuky bytov a domov budete mať priamo po ruke. Ak plánujete predávať svoj byt či dom, vyskúšajte našu novú službu Chcem oceniť nehnuteľnosť a zistite za akú cenu by ste svoju nehnuteľnosť mohli predať na realitnom trhu. 

Diskusia

Podobné články

Chatu si vyberajte podľa toho čo tam chcete robiť

Chatu si vyberajte podľa toho čo tam chcete robiť

Zákaz vychádzania a zákaz cestovania počas korona krízy spôsobili, že ľudia oveľa viac začali vyhľadávať krásy našej prírody. Výrazne sa tak zvýšili záujem aj o rekreačné nehnuteľnosti. Ako si správne vybrať chatu, chatku či apartmán sa dozviete v podcaste Nehnuteľnosti.sk v rozhovore s Vladimírom Boháčom z realitnej kancelárie Arvin Benet. Zároveň sa pozrieme aj na neštandardné situácie na realitnom trhu – napríklad ak si chcete kúpiť dom, v kto...
Nenechajte o svojom novom bývaní rozhodovať len vaše emócie

Nenechajte o svojom novom bývaní rozhodovať len vaše emócie

Vybrať si svoj nový domov je náročná úloha. Prehrabať sa v množstve inzerátov s bytmi a domami, prejsť prehliadkami a nakoniec urobiť konečné rozhodnutie, ktoré dokáže váš život ovplyvniť aj na desiatky rokov. Ako sa v tomto všetkom vyznať a ako si vybrať tú správnu nehnuteľnosť, ktorá naplní vaše potreby sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s riaditeľkou realitnej kancelárie Bond Reality a predsedníčkou Asociácie realitných makl...
Na aký majetok mám a nemám nárok po uzavretí manželstva

Na aký majetok mám a nemám nárok po uzavretí manželstva

Čo je moje, to je tvoje. Takto by sa dal v krátkosti zhrnúť právnický termín bezpodielové vlastníctvo manželov (BSM), ktoré vzniká uzatvorením manželstva. Ak Vám manželstvo klape, tak náhle delenie majetkov pravdepodobne riešiť nebudete. Ako sa ale postupuje v prípade rozvodu? Aké práva máte pri kúpe a predaji nehnuteľností?  Ak začne jeden z manželov podnikať, môže toho druhého pripraviť o dom či byt? Aj na tieto otázky odpovedá v podcaste portá...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon