Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre

Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre

Po miernom koncoročnom útlme sa rastové krivky cien bytov opäť pozdvihli. V prvom kvartáli 2021 sa najvyššie nárasty výnimočne netýkajú hlavného mesta, ale skôr regiónov. Cena dvojizbových bytov v centre Košíc vzrástla o 14 %, trojizbové zdraželi o viac ako 20 %. Potvrdzujú to údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Na jeseň minulého roka sa dynamický rast cien bytov spomalil, prvý štvrťrok 2021 však ukázal, že záujem o nové bývanie na Slovensku ešte zďaleka nie je uspokojený. Dopyt po 2-izbových bytoch opäť vytlačil za tri mesiace ich ceny v Žiline (o 4,1 %), Bratislave I (4,4 %), Trenčíne (4,8 %) i Banskej Bystrici (5 %), ale hlavne vo všetkých mestských častiach Košíc. Menšie byty vo východnej metropole zdraželi od Silvestra v priemere o 10,5 % a medziročne o 19 %, najväčšie extrémy však môžeme vidieť v centre Košíc. Za 2-izbový byt tam dnes záujemca zaplatí priemerne 128 tisíc eur, čo je o 14,3 % viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 % viac ako pred rokom. „Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila tiež, o 20,6 %, a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú,“ dodáva Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 1Q 2021

Ceny dvojizbových bytov 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Segment 3-izbových bytov bol v prvom kvartáli celkovo ustálený. Okrem častí Košice I, Žiliny, bratislavského Ružinova a Nového Mesta ich ceny rástli len minimálne, v Prešove a časti Košice III dokonca klesli. „Byty s väčšou metrážou predstavujú stabilné bývanie pre väčšie rodiny a nie je o ne taký vysoký záujem, ako o štartovacie bývanie pre mladé páry, či investičné menšie byty,“ vysvetľuje Pružinský. Ako ďalej dodáva, môžeme to vidieť na medziročnom rozdiele ceny 3-izbových bytov, ktorý je rádovo nižší ako pri 2-izbových. V centre Bratislavy, ktoré nie je typickou lokalitou pre rodinné bývanie, väčšie byty za posledný rok dokonca zlacneli o 2,5 %.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 1Q 2021

Ceny trojizbových bytov 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Špecifický trend v segmente 3-izbových bytov je znázornený aj na grafe vývoja cien bytov v Bratislave za posledných 5 rokov. Kým cenová krivka 2-izbových bytov vo všetkých mestských častiach rastie pomerne plynulo, pri trojizbových môžeme vidieť niekoľko zlomov. „Zmeny vo vývoji cien 3-izbových bytov väčšinou súvisia s vývojom nových developmentov v hlavnom meste. Nachádzajú sa v okrajových častiach Bratislavy a realitný trh ovplyvňuje začiatok a ukončenie ich predajných kampaní,“ upozorňuje Michal Pružinský, analytik Nehnuteľnosti.sk.

Ceny 2-izbových bytov v Bratislave

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ceny 3-izbových bytov v Bratislave

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie

Nové budovy musia od januára spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie

Nové budovy na Slovensku, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020, musia spĺňať štandard takmer nulového domu, teda takmer nulovú potrebu energie. Znamená to, že každá nová budova vrátane rodinných domov musí spĺňať prísny parameter energetickej triedy A0. Ako je to možné docieliť, informoval Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM).

...
Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia

Celkové investície do komerčných nehnuteľností za rok 2020 poklesli oproti minulému roku o 27 % na 502 miliónov eur. Najatraktívnejšie boli pre investorov priemyselné nehnuteľnosti s približne 49 % podielom, čo spôsobila zrýchlená expanzia e-commerce počas pandémie. Vyplýva to zo správy realitno – poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame