Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre

Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre

Po miernom koncoročnom útlme sa rastové krivky cien bytov opäť pozdvihli. V prvom kvartáli 2021 sa najvyššie nárasty výnimočne netýkajú hlavného mesta, ale skôr regiónov. Cena dvojizbových bytov v centre Košíc vzrástla o 14 %, trojizbové zdraželi o viac ako 20 %. Potvrdzujú to údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Na jeseň minulého roka sa dynamický rast cien bytov spomalil, prvý štvrťrok 2021 však ukázal, že záujem o nové bývanie na Slovensku ešte zďaleka nie je uspokojený. Dopyt po 2-izbových bytoch opäť vytlačil za tri mesiace ich ceny v Žiline (o 4,1 %), Bratislave I (4,4 %), Trenčíne (4,8 %) i Banskej Bystrici (5 %), ale hlavne vo všetkých mestských častiach Košíc. Menšie byty vo východnej metropole zdraželi od Silvestra v priemere o 10,5 % a medziročne o 19 %, najväčšie extrémy však môžeme vidieť v centre Košíc. Za 2-izbový byt tam dnes záujemca zaplatí priemerne 128 tisíc eur, čo je o 14,3 % viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 % viac ako pred rokom. „Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila tiež, o 20,6 %, a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú,“ dodáva Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 1Q 2021

Ceny dvojizbových bytov 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Segment 3-izbových bytov bol v prvom kvartáli celkovo ustálený. Okrem častí Košice I, Žiliny, bratislavského Ružinova a Nového Mesta ich ceny rástli len minimálne, v Prešove a časti Košice III dokonca klesli. „Byty s väčšou metrážou predstavujú stabilné bývanie pre väčšie rodiny a nie je o ne taký vysoký záujem, ako o štartovacie bývanie pre mladé páry, či investičné menšie byty,“ vysvetľuje Pružinský. Ako ďalej dodáva, môžeme to vidieť na medziročnom rozdiele ceny 3-izbových bytov, ktorý je rádovo nižší ako pri 2-izbových. V centre Bratislavy, ktoré nie je typickou lokalitou pre rodinné bývanie, väčšie byty za posledný rok dokonca zlacneli o 2,5 %.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 1Q 2021

Ceny trojizbových bytov 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Špecifický trend v segmente 3-izbových bytov je znázornený aj na grafe vývoja cien bytov v Bratislave za posledných 5 rokov. Kým cenová krivka 2-izbových bytov vo všetkých mestských častiach rastie pomerne plynulo, pri trojizbových môžeme vidieť niekoľko zlomov. „Zmeny vo vývoji cien 3-izbových bytov väčšinou súvisia s vývojom nových developmentov v hlavnom meste. Nachádzajú sa v okrajových častiach Bratislavy a realitný trh ovplyvňuje začiatok a ukončenie ich predajných kampaní,“ upozorňuje Michal Pružinský, analytik Nehnuteľnosti.sk.

Ceny 2-izbových bytov v Bratislave

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ceny 3-izbových bytov v Bratislave

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Vydarený úvod novej štvrte, zo železničného skladu v Rige vzniklo kultúrne centrum

Vydarený úvod novej štvrte, zo železničného skladu v Rige vzniklo kultúrne centrum

Industriálne dedičstvo sa výrazne spolupodieľa na identite mnohých sídel. Jeho využívanie sa aj z tohto dôvodu ráta k prostriedkom, ktoré napomáhajú rozumnému rozvoju urbanizovaného prostredia. V zahraničí nie sú obdobné aktivity nezvyčajné, na recyklovanom území vzniká napríklad štvrť New Hanza v lotyšskej Rige. Prísľubom príjemného výsledku sa stali hneď úvodné etapy výstavby. Atraktívnym spôsobom bol odprezentovaný starý železničný sklad a pri...
V Bratislave vzniká autentické a rozhodne výnimočné loftové bývanie

V Bratislave vzniká autentické a rozhodne výnimočné loftové bývanie

Nedávno sme spomínali viaceré developerské projekty v Prahe, pri ktorých sa nakladá s opustenými priemyselnými areálmi. V týchto nových, už funkčne zmiešaných celkoch sa pochopiteľne presadzujú aj potrebné byty. Industriálna estetika sa prezentuje v rozličnej miere a v pestrej ponuke neprekvapia ani extravagantné jednotky inšpirované tzv. loftami. Naopak, v našom hlavnom meste je obdobný typ bývania skutočnou zriedkavosťou. Na trh s nehnuteľnosťa...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon