Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Stavebníctvo SR v druhom mesiaci 2021 dosiahlo najnižšiu februárovú hodnotu od roku 2017, produkcia bola medziročne nižšia takmer o štvrtinu. Znížila sa najmä nová výstavba, menej opravy a údržba. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Stavebná produkcia vo februári 2021 dosiahla hodnotu 274,6 mil. eur, čo bol najnižší dosiahnutý februárový objem od roku 2017. Produkcia stavebníctva bola medziročne nižšia o 23,8 %, pričom dynamika zaostávania prekonala aj minuloročné hodnoty poklesu v jednotlivých mesiacoch. Takto výrazný medziročný pokles nebol zaznamenaný ani v čase finančnej krízy v roku 2009.

Spomalila sa nová výstavba i rekonštrukcie

V porovnaní s januárom 2021 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia nižšia o 5,9 %. Podľa údajov ŠÚ SR vo februári klesli práce stavebných firiem realizované na domácom trhu, aj v zahraničí. Domáca stavebná produkcia pri medziročnom poklese o 24,5 % dosiahla 249,6 mil. eur, v rámci februárových mesiacov tak bola najnižšia od roku 2015. Medziročne sa výrazne znížil aj objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 29,3 % a na opravách a údržbe o 13,3 %.

Práce v zahraničí sa rozbehli

O viac ako 20 % klesol medziročne objem obidvoch stavebných aktivít podľa výrobného zamerania. Práce na výstavbe budov klesli medziročne o 24,2 % a na inžinierskych stavbách vrátane výstavby diaľnic o 25,7 %. Dynamika poklesu sa oproti januáru v oboch prípadoch zrýchlila. Naopak, spomalil sa pokles stavebných aktivít realizovaných v zahraničí. Po januárovom prepade o 31,9 % sa februárový pokles zmiernil na 15,6 %. Práce v zahraničí však tvorili len 9,1 % z celkových výkonov stavebnej produkcie. V súhrne za dva mesiace roku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa stavebná produkcia znížila o 21,9 % a produkcia v zahraničí bola nižšia o 22,8 %.

Priemysel opäť mierne vzrástol

Slovenský priemysel sa vo februári dostal znova do plusových čísiel a vykázal medziročný rast o 1 perc. Avšak medziročný pokles vykázalo podľa Štatistického úradu SR osem z 15 jeho zložiek. Najvplyvnejšia výroba dopravných prostriedkov po prudkom januárovom prepade zaznamenala medziročný nárast o 1,6 %. Zo zložiek priemyslu najvýznamnejšie k výsledku prispel rast produkcie vo výrobe strojov o 18,4 % a rast dodávok elektriny a plynu o 7,5 %, pričom táto zložka priemyslu je v kladných číslach od júna 2020.

Prvý polrok bude naďalej náročný

Hoci priemysel v súčasnosti takpovediac vzdoruje druhej vlne pandémie, veľmi priaznivý vývoj v ďalších mesiacoch analytici neočakávajú a prvý polrok bude naďalej náročný. Automobilky ako exportne orientované odvetvie ťažia hlavne z rastúceho dopytu z ázijských krajín. „Očakávame, že vývoj priemyselnej výrobe nebude úplne priaznivý ani v ďalších mesiacoch. Prvý kvartál a zatiaľ aj úvod druhého kvartálu sú totiž silno zasiahnuté koronakrízou v Európe,“ poznamenala analytička 365. bank Jana Glasová. V medziročnom porovnaní čísla podľa nej nemusia vyzerať zle, keďže vlani v mesiacoch marec až máj prišiel veľmi prudký prepad produkcie pre prvú vlnu pandémie. Pandemická situácia sa u nás síce začína postupne zlepšovať, avšak koronakríza bude podľa Glasovej sužovať našu ekonomiku dovtedy, kým nedosiahneme vyššiu úroveň zaočkovanosti populácie. „Zlepšenie očakávame až v druhom polroku, kedy výraznejšie ožije domáci aj zahraničný dopyt a priemyselníci budú môcť takpovediac „šliapnuť na plyn,“ uzavrela J. Glasová.

Zdroj: TASR, Stavebné noviny

Zdroj foto: Ismont

Diskusia

Podobné články

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Pôvodne predovšetkým industriálna oblasť Mlynských Nív zohráva v obraze Bratislavy dôležitú úlohu. Dotknuté územie je významné svojim rozsahom i postavením, patrí k častiam nadväzujúcim na staré centrum hlavného mesta. Množstvo zmien v lokalite zasiahlo aj ulicu Mlynské nivy. Postupne má získať parametre bulváru, už dnes ju však dotvára viacero nových stavieb. Nie tak dávno boli napríklad spustené práce na rezidenčnej veži Millhaus.

...
Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

V Dolnom Kubíne bol nedávno skolaudovaný projekt Zelená lipa, výsledok spolupráce spoločnosti BL, s.r.o. a architektonického štúdia Atrium Architekti. Na miestne pomery ide rozhodne o výnimočné dielo. Zaujme industriálne ladeným exteriérom, za ktorým stojí zo začiatku nečakaný objav a pri ďalšom skúmaní i novými bytmi dokončenými v neobvyklo vysokom štandarde.

...
Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Narábenie s dielami výrazných osobností je spravidla citlivou záležitosťou. Dnes sa pozrieme ako sa s takouto ošemetnou úlohou vysporiadali tímy z AOCR a Index. Autori vstúpili do projektu Vladimíra Dedečka, dôležitej postavy slovenskej architektúry podpísanej pod množstvom ikonických stavieb. Mnohí budú súhlasiť, že napriek prirodzenej rozdielnosti vkusu sa ich vkladom rozšírila skupina našich, takpovediac prezentovateľných školských zariadení.

...
Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Projekt uvádzaný v dnešnom článku možno považovať za zaujímavý hneď z dvoch hľadísk. Na jednej strane prispieva k riešeniu dnes častého problému rýchlo rastúcich satelitných obcí, a teda nedostatočnej kapacite miestnych školských zariadení, pozornosť však priťahuje i vizuálnou stránkou. Vďaka estetickej úrovni spracovania v rámci tohto typologického druhu zatiaľ na Slovensku pomerne vyniká. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon