Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Stavebníctvo SR v druhom mesiaci 2021 dosiahlo najnižšiu februárovú hodnotu od roku 2017, produkcia bola medziročne nižšia takmer o štvrtinu. Znížila sa najmä nová výstavba, menej opravy a údržba. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Stavebná produkcia vo februári 2021 dosiahla hodnotu 274,6 mil. eur, čo bol najnižší dosiahnutý februárový objem od roku 2017. Produkcia stavebníctva bola medziročne nižšia o 23,8 %, pričom dynamika zaostávania prekonala aj minuloročné hodnoty poklesu v jednotlivých mesiacoch. Takto výrazný medziročný pokles nebol zaznamenaný ani v čase finančnej krízy v roku 2009.

Spomalila sa nová výstavba i rekonštrukcie

V porovnaní s januárom 2021 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia nižšia o 5,9 %. Podľa údajov ŠÚ SR vo februári klesli práce stavebných firiem realizované na domácom trhu, aj v zahraničí. Domáca stavebná produkcia pri medziročnom poklese o 24,5 % dosiahla 249,6 mil. eur, v rámci februárových mesiacov tak bola najnižšia od roku 2015. Medziročne sa výrazne znížil aj objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 29,3 % a na opravách a údržbe o 13,3 %.

Práce v zahraničí sa rozbehli

O viac ako 20 % klesol medziročne objem obidvoch stavebných aktivít podľa výrobného zamerania. Práce na výstavbe budov klesli medziročne o 24,2 % a na inžinierskych stavbách vrátane výstavby diaľnic o 25,7 %. Dynamika poklesu sa oproti januáru v oboch prípadoch zrýchlila. Naopak, spomalil sa pokles stavebných aktivít realizovaných v zahraničí. Po januárovom prepade o 31,9 % sa februárový pokles zmiernil na 15,6 %. Práce v zahraničí však tvorili len 9,1 % z celkových výkonov stavebnej produkcie. V súhrne za dva mesiace roku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa stavebná produkcia znížila o 21,9 % a produkcia v zahraničí bola nižšia o 22,8 %.

Priemysel opäť mierne vzrástol

Slovenský priemysel sa vo februári dostal znova do plusových čísiel a vykázal medziročný rast o 1 perc. Avšak medziročný pokles vykázalo podľa Štatistického úradu SR osem z 15 jeho zložiek. Najvplyvnejšia výroba dopravných prostriedkov po prudkom januárovom prepade zaznamenala medziročný nárast o 1,6 %. Zo zložiek priemyslu najvýznamnejšie k výsledku prispel rast produkcie vo výrobe strojov o 18,4 % a rast dodávok elektriny a plynu o 7,5 %, pričom táto zložka priemyslu je v kladných číslach od júna 2020.

Prvý polrok bude naďalej náročný

Hoci priemysel v súčasnosti takpovediac vzdoruje druhej vlne pandémie, veľmi priaznivý vývoj v ďalších mesiacoch analytici neočakávajú a prvý polrok bude naďalej náročný. Automobilky ako exportne orientované odvetvie ťažia hlavne z rastúceho dopytu z ázijských krajín. „Očakávame, že vývoj priemyselnej výrobe nebude úplne priaznivý ani v ďalších mesiacoch. Prvý kvartál a zatiaľ aj úvod druhého kvartálu sú totiž silno zasiahnuté koronakrízou v Európe,“ poznamenala analytička 365. bank Jana Glasová. V medziročnom porovnaní čísla podľa nej nemusia vyzerať zle, keďže vlani v mesiacoch marec až máj prišiel veľmi prudký prepad produkcie pre prvú vlnu pandémie. Pandemická situácia sa u nás síce začína postupne zlepšovať, avšak koronakríza bude podľa Glasovej sužovať našu ekonomiku dovtedy, kým nedosiahneme vyššiu úroveň zaočkovanosti populácie. „Zlepšenie očakávame až v druhom polroku, kedy výraznejšie ožije domáci aj zahraničný dopyt a priemyselníci budú môcť takpovediac „šliapnuť na plyn,“ uzavrela J. Glasová.

Zdroj: TASR, Stavebné noviny

Zdroj foto: Ismont

Diskusia

Podobné články

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Do štíhlych bratislavských veží prinesú známi architekti luxusný dizajn

Medzi výškovými stavbami, ktoré sú v Bratislave sústredené predovšetkým na území nového centra alebo aj tzv. „downtownu“ začnú v dohľadnej dobe rásť dve ďalšie. Spoločnosti TK Estate a Top Estates pracujú na úvodných fázach výstavby projektu PORTUM Towers. Do pozornosti verejnosti sa zapísal vďaka propagácií vyzdvihujúcej proporcie obytných veží, a to ich pomerne výnimočnú stíhlosť.

...
Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Známe kúpeľné mesto láka vkusnými bytmi s investičným potenciálom

Budova predstavená v dnešnom článku potvrdzuje, že realizácia developerských projektov s kultivovaným architektonickým prejavom nie je na našom území zďaleka obmedzená len na väčšie mestá. Vkusné dielo opäť raz pripravila spoločnosť ideálne bývanie, s.r.o. s ateliérom OFFICE110 architekti. Výsledok svojej spolupráce, Bytový dom Turčianske Teplice, vsádzajú do blízkosti centra populárneho kúpeľného mestečka Turčianske Teplice. Rekreačný charakter ...
„Diamantové“ stavby, za ktorými stojí i Eva Jiřičná lákajú efektnou kolekciou bytov

„Diamantové“ stavby, za ktorými stojí i Eva Jiřičná lákajú efektnou kolekciou bytov

V dnešnom článku sa opäť zameriame na nehnuteľnosti, ktoré majú potenciál zapôsobiť na náročných klientov. Dôležité ingrediencie vytvárajúce záruku prémiového bývania vybral developer Sekyra Group hneď v úvode a patrí k nim zaujímavá lokalita a spolupráca s renomovanými architektmi. Luxusná kolekcia Rohan City Penthouses bola predstavená v bytových domoch Diamanty Karlín, v štýlovom pražskom Karlíne ich navrhlo štúdio AI DESIGN.

...
Nové byty v centre Zvolena i blízko Hrona, Kubániho dvory

Nové byty v centre Zvolena i blízko Hrona, Kubániho dvory

Dnešný príspevok nám priblíži ponuku na trhu so zvolenskými rezidenčnými nehnuteľnosťami. Uvádzame Kubániho dvory, ktoré by mohli zapôsobiť svojou zaujímavou polohou. Budúci obyvatelia si budú užívať výhody bývania v meste a pohodlne sa zúčastnia i voľnočasových aktivít v zelenšom prostredí. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon