Ceny prenájmov od začiatku roku klesajú na celom Slovensku | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Ceny prenájmov od začiatku roku klesajú na celom Slovensku

Ceny prenájmov od začiatku roku klesajú na celom Slovensku

Po prvom kvartáli 2021 je pokles cien podnájmov zjavný nielen v Bratislave, ale prakticky vo všetkých regiónoch. Kým v mestách tento trend súvisí so zavretými školami, odchodom študentov, ako aj chýbajúcimi turistami, v regiónoch možno za poklesom hľadať aj nevydarenú lyžiarsku sezónu.

Pokles cien prenájmov sa od začiatku pandémie prejavil najprv v hlavnom meste, no na prelome rokov zasiahol aj všetky univerzitné mestá a dovolenkové lokality. „Pri dvojizbových bytoch vidíme jasný celoslovenský trend, z ktorého sa vymyká len špecifické košické Staré mesto. Minimálny nárast nájmov 1,2 % v Banskej Bystrici môžeme pokladať skôr za stagnáciu,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Ako ďalej dodáva, poklesu cien ešte stále odolávajú garsónky a jednoizbové byty, ktorých je vo všetkých regiónoch nedostatok a tvoria len 20 % z objemu všetkých bytov na prenájom.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov

Pokles cien prenájmov 2-izbové byty

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Medziročné i kvartálne zníženie cien prenájmov môžeme pozorovať vo všetkých univerzitných mestách, kde na ne tlačí pokles dopytu zo strany študentov, ale aj utlmený turistický ruch. Rôzne anomálie v posledných mesiacoch vykazuje situácia na realitnom trhu v Košiciach. Napriek pozícii druhého najväčšieho mesta nekopíruje celoslovenské trendy, až na segment trojizbových bytov. „Čo sa týka menších bytov, nedosahujú mestské časti Košíc ponuku Nitry, Žiliny či Trnavy, hoci tieto mestá sú trikrát menšie z pohľadu počtu obyvateľov. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ceny prenájmov v Košiciach zvyšujú a to predovšetkým v centre mesta,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

Prenájmy trojizbových bytov klesli za posledný rok najviac v Bratislave, Košiciach a Žiline. V niektorých krajských mestách dlho odolávali, ale posledný štvrťrok zrazil ceny všade. Na tento segment sa zameriava pomerne málo záujemcov o investičné byty na prenájom, oveľa väčší záujem je o menšie investičné byty.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

„Aktuálny počet garsónok, jednoizbových a dvojizbových bytov na prenájom je vo všetkých častiach Bratislavy niekoľkonásobne vyšší, ako tých na predaj. V Nitre, Trnave, Žiline a Trenčíne je tento pomer približne jedna ku jednej. Investíciu do nehnuteľnosti v hlavnom meste však stále mnohí ľudia považujú za bezpečnú a ziskovú,“ dodáva Michal Pružinský. Najviac bytov na prenájom na portáli Nehnuteľnosti.sk je v súčasnosti Bratislave (74 %), potom v Nitre (7 %), Žiline a Košiciach (6 %).

Porovnanie počtu 2-izbových bytov na predaj a na prenájom

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Porovnanie počtu 3-izbových bytov na predaj a na prenájom

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk

 

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame