V centre Košíc obnovili obchodný dom z obdobia socializmu | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
V centre Košíc obnovili obchodný dom z obdobia socializmu

V centre Košíc obnovili obchodný dom z obdobia socializmu

Architektúra z obdobia socializmu vzbudzuje protichodné reakcie a odpoveď ako sa vysporiadať s týmto dedičstvom nebude istotne jednoznačná. Napriek častokrát nie veľmi ohľaduplnému vstupu do mestských štruktúr sa totiž mnohým stavebným počinom nedajú uprieť zjavné kvality, ktoré možno oceniť i dnes. Pri niektorých sa aj z tohto dôvodu pristupuje k prerábkam a adaptáciám pre aktuálne potreby.

OD_URBANOD URBAN; Zdroj: ARKON

 

Investovať do objektu s rokom ukončenia výstavby 1968 sa napríklad rozhodla spoločnosť ARKON, v centrálnej časti Košíc kompletne zrekonštruovala obchodný dom, označený novým názvom OD URBAN. Pre verejnosť sa otvoril dňa 22.04.2021, po viac ako roku trvania stavebných prác. 

URBAN_intOD URBAN; Zdroj: ARKON

 

Jedným z jasných a v podobne atraktívnej lokalite aj žiaducich cieľov bolo oživenie mestského prostredia. Budova umiestnená na území najväčšej pamiatkovej rezervácie na Slovensku, na nároží Hlavnej ulice a Kasárenského námestia bola predstavená v známej, ale osvieženej podobe, so zachovanou charakteristickou fasádou a interiérom pozmeneným v duchu súčasných trendov. 

Pôvodný projekt vypracovala architekta Růžena Žertová, ktorá zadefinovala tiež parametre efektného obvodového plášťa. Zaujímavé fasádne tvarovky z liateho betónu navrhla akademická sochárka Jana Bartošová Vilhanová, osadené sú pred prvým až tretím poschodím a svojím stvárnením pripomínajú renesančnú bosáž. Stavbu odľahčuje vrchné ustupujúce poschodie a presklený parter „komunikujúci“ so svojím aktívnym mestským okolím.

OD_URBAN_extOD URBAN; Zdroj: ARKON

URBAN_EXTOD URBAN; Zdroj: ARKON

Za projektom rekonštrukcie stojí tím v zložení koncepčných architektov z pražského štúdia ABMV world a projektant Marek Šatánek z M PROJECT. V porovnaní s obnoveným originálnym vonkajším vzhľadom objektu podstúpil jeho interiér aj výraznejšie úpravy. Odstránením stropnej konštrukcie bola vytvorená galéria a v konečnom dôsledku veľkolepejší, svetlejší priestor pre pripravovanú stravovaciu zónu, tzv. food court. 

URBAN_intaOD URBAN; Zdroj: ARKON

URBAN_eskalatorOD URBAN; Zdroj: ARKON

Na piatich nadzemných a jednom podzemnom podlaží ponúka OD URBAN  8 000 m² obchodných a 1 600 m² administratívnych plôch. Momentálne najväčšou prevádzkou v obchodnom dome sú potraviny LIDL, k ďalším značkám, ktoré tu zákazníci nájdu patrí DM Drogerie Markt, GECO Tabak, Alb, Pepco, kníhkupectvo MARTINUS či Fusakle, skladbu doplní MiStore, Daffer a Benu Lekáreň. Na najvyššom poschodí boli vytvorené kancelárske priestory.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Zanedbanú plochu pri Račianskej ulici nahradí nový park

Areál nových domov pri Prešove poskytne „dovolenkové“ služby

Univerzita v Trenčíne sa prestavuje na bytový dom

 

Zdroj: Novostavby.sk, ARKON

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Univerzita v Trenčíne sa prestavuje na bytový dom

Univerzita v Trenčíne sa prestavuje na bytový dom

V rámci blogu uverejňujeme informácie o nehnuteľnostiach z rôznych častí Slovenska, tentokrát sme vybrali jedno z troch najstarších miest v našej krajine, Trenčín. V dnešnom príspevku lepšie spoznáte nové bývanie od spoločnosti Sitka Trenčín, s.r.o., ktorá pri jeho realizácii využíva existujúci objekt vo výhodnej lokalite.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame