Vo viac ako storočnej pamiatke v centre Košíc sa bude opäť bývať | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Vo viac ako storočnej pamiatke v centre Košíc sa bude opäť bývať

Vo viac ako storočnej pamiatke v centre Košíc sa bude opäť bývať

Zhodnotené veľmi zjednodušene, do oživenia starších stavieb treba investovať viac, a to nielen finančne. Obnova vyžaduje nemalé úsilie, skúsenosti, schopnosti vysporiadať sa so špecifickými podmienkami a rovnako dobrú dávku vkusu dôležitú pri práci s historickým dedičstvom. Odmenou sú, ako sme na našom blogu už niekoľkokrát ukázali, priestory so svojskou atmosférou.

V dnešnom článku predstavujeme štýlové bývanie, ktoré vzniká vo viac ako storočnej nehnuteľnosti v košickom Starom Meste. 

tostov_palacTostov palác; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

Výrazná architektúra

Pamiatkovo chránený Tostov palác rekonštruuje spoločnosť ELIT-BYT DEVELOPMENT. Bytový dom z roku 1912 dal vybudovať László Toszt, kresťansko-socialistický politik pôsobiaci aj ako mešťanosta Košíc, na základe návrhu známeho maďarského architekta Dénesa Györgyiho. 

Objekt s prevažujúcim historizujúcim štýlom sa nachádza na aktívnej Moyzesovej ulici, na západnom okraji najväčšej pamiatkovej rezervácie na Slovensku. Pozornosť priťahuje zapamätateľným, symetrickým priečelím s charakteristickými prvkami ako výrazné vstupné pole, vežičky, zaujímavo členené okná a pekný tehlový obklad. Neďaleko nájdeme ďalšiu realizáciu developera, rezidenčnú novostavbu s názvom Rezidencia Zbrojničná.

tostov_palac_vstupTostov palác; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

V pamiatke budú opäť byty

Tostov palác mal počas svojej existencie rôzne využitie. Prvý majiteľ mohol vzhľadom na jeho priestrannosť niektoré časti prenajímať, neskôr bol skonfiškovaný štátom a za socializmu v ňom sídlil Dom československo-sovietskeho priateľstva. Istý čas patril Univerzite P. J. Šafárika, ktorá tu zriadila dekanát a časť pracovísk Prírodovedeckej fakulty. 

Po rekonštrukcii sa mu prvotná funkčná náplň v podstate vráti. 

Do centra Košíc prináša pestrú skladbu bytov, od garsóniek po štvorizbové jednotky a mezonety v podkroví. Všetky sa budú odovzdávať ukončené v štandarde podľa voľby klienta, súčasťou vybavenia sú interiérové dvere, obklady, dlažby, ostatné podlahové povrchy, zariaďovacie predmety v kúpeľniach a WC od spoločnosti GROHE a maľba interiéru. Zaujímavosťou ponuky je určite projekt interiérového dizajnéra zahrnutý v cene nehnuteľnosti, ktorá pokrýva i dozor nad samotnou realizáciou.

V rámci pozemku budú vybudované parkovacie kapacity, umiestnené vo dvore v podzemí a okolie bytového domu ďalej doplní okrasná výsadba.

tostov palac_kuchynaTostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

tostov_palac_interierTostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

tostov_palac_obyvTostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

Zaujímavosti z rekonštrukcie

Developer v čo najväčšej miere obnovuje pôvodné steny a priečky, odstránené s úmyslom prispôsobiť sa minulým zmenám v spôsobe využitia. Efektné okná sa nahradia novými, kopírujúcimi originálne výplne. Skladať sa budú z dvoch rámov s jedným sklom vloženým zo strany exteriéru a dvomi platňami na vnútornej strane. Uvidíme zreštaurovaný tehlový obklad a na streche bola už použitá terakotová bobrovka.

Ku koncu mája bola vyhotovená vonkajšia hydroizolácia základov, drenáž, hydroizolačná injektáž stien a prebehla výmena strechy. Developer odhaduje, že v priebehu júna a júla bude ukončená renovácia fasády a začnú inštalácie rozvodov kúrenia, vody, kanalizácie a elektriny v interiéroch. 

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Najväčší rezidenčný, cenovo dostupný projekt na území bratislavskej Trnávky sa rozrastá

Pri lese v Trenčíne nájdete novú štvrť rodinných domov

Unikátna sála vznikne na Trnavskom mýte, kapacitou prekoná pôvodný Istropolis

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Pri lese v Trenčíne nájdete novú štvrť rodinných domov

Pri lese v Trenčíne nájdete novú štvrť rodinných domov

V posledných týždňoch boli na našom blogu priblížené developerské projekty v trenčianskych hlavných mestských častiach STRED a ZÁPAD. V poradí tretí článok venovaný novému bývaniu v tomto meste prináša informácie o rezidenčnom súbore na opačnej strane zastavaného územia a osadenom do odlišného prostredia. Rezidencie Kubrá spoločnosti Dolná Kopanica s.r.o. sa nachádzajú pri lese, v časti SEVER, Kubrá.

...
Unikátna sála vznikne na Trnavskom mýte, kapacitou prekoná pôvodný Istropolis

Unikátna sála vznikne na Trnavskom mýte, kapacitou prekoná pôvodný Istropolis

Minulý rok odprezentovala spoločnosť Immocap víziu pod názvom Nový Istropolis, ktorú chce zhmotniť na mieste ikonického komplexu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte. Pôvodná funkcia územia má zostať zachovaná, dôležitou súčasťou plánovaného projektu bude totiž aj nové kultúrno-kongresové centrum s unikátnou veľkokapacitnou sálou s flexibilným využitím.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon