
Singapur buduje najzelenšie mesto na svete
Každý z projektov veľkých futuristických miest budúcnosti zahŕňa aj moderné „zelené“ technológie. Autori projektu Tengah na to ale idú úplne inak. Štatút najzelenšieho mesta na svete sa nesnažia získať iba šetrnými materiálmi a technológiami berúcimi ohľad na životné prostredie.
V hlavnej úlohe živá príroda
Práve prepojenie so živou prírodou, ktorá bude prítomná na každom kroku, má byť pilierom mesta budúcnosti. Návrh projektu Tengah počíta s dôrazom na komunitný spôsob pestovania organických plodín v záhradách situovaných na území každého z 5 okresov tvoriacich mesto. Ich súčasťou budú aj veľké lesné plochy vysadené rôznymi druhmi drevín. Niektoré druhy sa vysadia aj do 5-kilometrovej stromovej aleje so šírkou až 100 metrov, ktorá sa bude ťahať všetkými okresmi.
Najnovšie úsporné systémy
Napriek tomu, že kľúčovú úlohu v najzelenšom meste na svete bude zohrávať príroda, chýbať nebudú ani najnovšie úporné systémy. Najväčšie očakávania vzbudzuje centrálne chladiace zariadenie na solárny pohon, ktoré má nahradiť klimatizácie. Singapur je známy tým, že na 1 obyvateľa pripadá najviac klimatizačných jednotiek v celej Ázii, čo je spôsobené teplotami dosahujúcimi priemerne okolo 27 °C. Vďaka centrálnemu spôsobu chladenia však obyvatelia na klimatizácie nebudú odkázaní.
Vybavenie mesta Tengah:
- centrálne chladiace zariadenia sa nainštalujú na strechy bytových domov
- väčšina cestnej a železničnej dopravnej siete bude vybudovaná pod zemou
- v podzemí bude inštalované aj potrubie slúžiace na zber a premenu odpadu
- špeciálny potrubný systém pomôže aj s odstraňovaním zápachu z odpadov
- pod zemou sa vybudujú aj parkovacie domy s nabíjacími elektrostanicami
Prvé byty hotové do 2 rokov
Využívať benefity, ktoré má najzelenšie mesto na svete ponúkať, by prví obyvatelia mohli už v druhej polovici budúceho roka. Developeri ohlásili záujem dokončiť prvú fázu so 42 000 bytmi najneskôr do roku 2023, pričom časť bytov by mala byť skolaudovaná na budúci rok. Ďalšie etapy sa môžu spustiť krátko po ukončení tej prvej, pričom do roku 2030 by sa Tengah mohol stať riadnym veľkomestom, akurát s prívlastkom „najzelenšie“.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: www.hdb.gov.sg