7 futuristických štadiónov, ktoré ohúria svet
Vitajte na štadiónoch budúcnosti, ktoré nadchnú milovníkov športu aj architektúry! Tieto úžasné arény už nie sú iba miestom na sledovanie športu, ale vymakanými multifunkčnými centrami. Aký veľký skok urobia vo svete športu, môžeme vidieť aj na rozdiele medzi miestami konania Euro 2020 a MS vo futbale 2022.
1. Štadión Tottenham Hotspur, Londýn Veľká Británia
Jeho väčší brat Wembley bude síce teraz počas finálových zápasov EURO 2020 viac v centre pozornosti európskych futbalových fanúšikov, no Tottenham Hotspur je novší, modernejší a má graciózny dizajn od architektonickej spoločnosti Populous. Tá má už na konte celý zoznam známych štadiónov, ako Arrowhead v Kansas City, London´s Emirates či Heinz Field v Pittsburgu. Nie je teda prekvapením, že takáto ctihodná firma navrhla aj úplne nový štadión Tottenham Hotspur (2019), v ktorom je doma jeden z najvzrušujúcejších tímov anglického futbalu. Sklená aréna sa používa hlavne na futbalové zápasy anglickej Premier League, ale jej výsuvný povrch sa dá ľahko zmeniť tak, aby vyhovoval aj americkým futbalovým zápasom NFL či koncertom. Ponúka návštevníkom veľa aktivít v rôznych priestoroch: v rozľahlej átriovej potravinovej hale, minipivovare, kaviarni, troch puboch i pri najdlhšom európskom bare (viac ako 60 m). Korunným klenotom je však sklenený chodník nad štadiónom vedúci k soche zlatého kohúta, maskota klubu.
Zdroj: Populous
Zdroj: tottenhamhotspur.com
Zdroj: tottenhamhotspur.com
2. Štadión Al Janoub, Al Wakrah, Katar
Architekti Zaha Hadid postavili tento elegantný štadión na jednu dôležitú udalosť: MS vo futbale 2022, ktoré sa budú konať v Katare. Plány boli inšpirované námornou históriou Al Wakrah, ako aj estetikou a funkciou lode; zvlnený tvar konštrukcie pripomína tradičné plachty a zaťahovateľná látková strecha sa dá rozvinúť ako plachta, keď je potrebný tieň. Štadión pre 40 000 osôb je tiež vybavený vlastnými chladiacimi systémami pod sedadlom, ktoré odolávajú intenzívnej katarskej horúčave.
Zdroj: Hufton + Crow
Zdroj: qatar-tribune.com
Zdroj: zaha-hadid.com
3. Športový areál Quzhou, Quzhou Čína
Toto je krok do iného sveta. Priekopnícky športový areál Quzhou Sports Campus z dielne MAD Architects s rozlohou 700 tisíc metrov štvorcových sa skutočne javí ako mimozemský. Trávnaté kopčeky ukrývajú podzemné arény osvetlené prirodzeným svetlom strešných okien. Okolo kopcov a jazier vedú bežecké chodníky. Areál ponúka štadión s 30 000 miestami, bazén, telocvičňu a herňu. V záverečnej fáze vývoja bude mať kampus okrem toho aj vedecké a technické múzeum.
Zdroj: MAD Architects
4. Howard Terminal, Oakland USA
Fráza „Zober ma von na zápas“ bude mať na budúcom baseballovom štadióne Oakland A úplne nový význam. Skupina architektov Bjarke Ingels Group premenila arénu na celý zábavný komplex a vonkajší priestor s viacúrovňovým strešným parkom s výhľadom na ihrisko a prístav. Keď bude stavba v roku 2023 dokončená, diváci ju budú môcť sledovať z 27 000 miest na sedenie alebo z priestoru pre 10 000 osôb stojacich medzi korunami stromov parku.
Zdroj: Bjarke Ingels Group
5. Court Simonne Mathieu, Paríž Francúzsko
Keď parížski architekti Marc Mimram snívali o tomto novom tenisovom štadióne French Open, chceli, aby bol v prostredí takmer maskovaný. Nový kurt v parížskej botanickej záhrade Jardin des Serres d'Auteuil je obklopený na mieru vyrobenými skleníkmi a sklenenými chodníkmi, takže fanúšikovia môžu hľadieť na bujnú zbierku kvetov, rastlín a inej flóry z celého sveta. Tento slnečný koncept pod holým nebom z neho robí pokojnejší zážitok pre hostí aj hráčov.
Zdroj: Camille Gharbi
6. Bergen ByArena, Bergen, Nórsko
Bergen ByArena od dánskej architektonickej firmy 3XN, ktorá je označovaná za moderné koloseum, sa chystá zmeniť krajinu tohto pobrežného škandinávskeho mesta. V okolí koncertného a športového centra sa plánuje výstavba kina, hotela a bytového komplexu, ktorý priláka do okolia miestnych obyvateľov aj turistov. Celý kampus bude mať drevenú konštrukciu a zelenú strechu, ktoré plynulo zapadnú do historického prístaviska, nábrežia a horského prostredia.
Zdroj: 3XN
7. Estadio Alfredo Harp Helú, Mexiko City Mexiko
Tento futuristický bejzbalový štadión mexických architektov Francisca Gonzaleza Pulida a Alonsa de Garaya vyniká v Mexico City pozoruhodným vzhľadom vďaka hranatému krytu s baldachýnom, ktorý sa vznáša nad hlavnou tribúnou. Z leteckého pohľadu sa zubatá strecha podobá logu zahroteného trojzubca tímu Diablos Rojos del México. Štadión je postavený na pôde olympijského komplexu z roku 1968 a je obklopený vonkajším trhom, organickou záhradou a klietkami na trénovanie odpaľovania, ktoré sú všetky prístupné verejnosti.
Zdroj: Rafael Gamo
Zdroj: Rafael Gamo
Zdroj: architecturaldigest.com
Zdroj foto: Populous, tottenhamhotspur.com, Hufton + Crow, qatar-tribune.com, zaha-hadid.com, MAD Architects, Bjarke Ingels Group, Camille Gharbi, 3XN, Rafael Gamo