Čo by ste urobili inak, keby ste znovu stavali dom? Opýtali sme sa Slovákov

Čo by ste urobili inak, keby ste znovu stavali dom? Opýtali sme sa Slovákov

„Keby sme to vtedy vedeli...“ hovorí si mnoho majiteľov rodinných domov, keď sa vo svojom novom domove zabývajú. Niektorí sa radšej učia na vlastných chybách, ak k nim nepatríte, pozrite si výsledky ankety, ktorej sa zúčastnili Slováci, ktorí vo svojich domoch žijú 3 – 10 rokov.

Až trom štvrtinám obyvateľov nových domov chýbajú väčšie skladovacie priestory. Takmer všetci sa do nich sťahovali z panelákov a nedokázali si dostatočne predstaviť, koľko miesta budú potrebovať na odloženie kosačky, bicyklov či náradia. Viac ako 35 % by to po dnešných skúsenostiach riešilo väčšou garážou, do ktorej by sa okrem auta zmestili regály na stenách, ktoré by pojali sezónne zariadenia a potreby, 20 % by si prialo technickú miestnosť, ktorá by slúžila ako práčovňa a sušiareň a 8 % by vytvorilo ľahko dostupný úložný priestor v podkroví. Vyplýva to z výsledkov ankety slovenského výrobcu tepelných izolácií Knauf Insulation.

Zdroj: Dreamstime

Druhým najčastejším problémom obyvateľov novostavieb sú elektrické rozvody a zásuvky, uvádza ich 43 % opýtaných. Viac ako polovici z nich chýbajú elektrické zásuvky na frekventovaných miestach a 15 % priznáva, že nevenovali vopred dostatok pozornosti rozmiestneniu osvetlenia. Dnes musia dodatočne inštalovať osvetlenie schodiska, LED pásiky či náladové osvetlenie. Každý desiaty respondent by rozvrhol hustejšie „hady“ podlahového vykurovania a 7 % zabudlo na rozvody na klimatizačné jednotky.

Viac ako tretina opýtaných by už dnes vybrala kvalitnejšie alebo väčšie okná a 28 % by zvolilo vyššiu hrúbku tepelnej izolácie. Podľa niektorých vyjadrení oľutovali, že na týchto položkách zbytočne šetrili. Viac ako 30 % majiteľov domov by dnes využívalo viac prírodných materiálov, v interiéri by chceli viac dreva, kameňa a keramiky. Majitelia rodinných domov po určitom čase vnímajú veci inak a uvedomujú si, aký význam má klásť väčší dôraz na kvalitu stavebných materiálov. Štvrtina respondentov priznáva, že finančný rozdiel medzi lacnejšími a drahšími kvalitnejšími materiálmi by sa im vrátil rýchlejšie, ako predpokladali.

Zdroj: Knauf Insulation

Pomerne veľká časť obyvateľov domov (32 %) upozorňuje, že je praktické naplánovať vzhľad záhrady či dvora ešte pred začatím výstavby. Doplatili na to pri dodatočnej stavbe altánku, prístavby či bazénu. Viac ako polovica z nich by dnes požiadala o stavebné povolenie drobnej stavby už pred stavbou domu, vyšlo by ich to lacnejšie ako dodatočné riešenie. Štvrtina opýtaných by už pri stavbe domu dala urobiť rozvody kabeláže a vody do záhrady a 5 % by s dnešným rozumom už nedalo odviezť nadbytočnú zeminu.

Zdroj: Dreamstime

Napriek moderným trendom otvorených priestorov až 30 % opýtaných tvrdí, že by dnes privítali radšej oddelenie kuchyne od obývačky. V otvorených priestoroch nedokážu zladiť požiadavky všetkých členov domácnosti, ako je počúvanie hudby či sledovanie televízie. Prekáža im aj prenikanie kuchynských pachov do celého priestoru, aj napriek výkonnému digestoru. Štvrtina obyvateľov by dnes riešila kuchynskú linku praktickejšie a 10 % by nevyberalo drahú značku, keď vedia, že vhodnú kvalitu materiálov môžu dostať aj lacnejšie. Viac ako osmina odpovedí svedčí o tom, že majitelia domov nesprávne odhadli veľkosť obytných priestorov – 13 % by dnes naplánovalo väčšie detské izby alebo viac izieb a 10 % by chcelo dve a viac WC a kúpeľní.

Zdroj: Knauf Insulation

Pätina majiteľov domov potvrdzuje, že sa oplatí uchovávať dokumenty spojené so stavbou domu usporiadané a dostupné. Niektorí upozorňujú, že si treba vypýtať technické nákresy rozvodov pre prípad rekonštrukcií, iní sa zas na vlastnej koži presvedčili, že chýbajúce papiere môžu neskôr znamenať ďalšie náklady. Takmer 15 % opýtaných priznalo, že by už dnes nestrávili hodiny na diskusných fórach, ale radšej by sa poradili s profesionálnym stavbárom.

Zdroj: Knauf Insulation

Zdroj foto: Dreamstime, Knauf Insulation

Diskusia

Podobné články

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Spojenie kuchyne s obývačkou je veľmi častým riešením, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu. Tento koncept prináša so sebou množstvo výhod a možností, ale aj niekoľko úskalí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní a realizácii takéhoto priestoru. Prečítajte si inšpirácie a rady od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie patrí k najčastejším spôsobom nadobudnutia nehnuteľnosti. Dedič ju môže po smrti zosnulého vlastníka získať dvoma spôsobmi. Možnosti získania nehnuteľnosti a jej prevodu do osobného vlastníctva na základe výsledkov dedičského konania určuje platná legislatíva. Jej aktuálne znenie stanovuje dedičom aj povinnosti vyplývajúce z nadobudnutia majetku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon