Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli

Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli

V druhom kvartáli 2021 ceny nehnuteľností na Slovensku stále rástli, tentokrát sa to však výnimočne netýkalo centra Bratislavy a Košíc. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk v týchto lokalitách došlo k poklesu o 1 až 3%, čím sa korigoval silný rast zo začiatku roka 2021.

V druhom štvrťroku vo väčšine krajských miest vzrástli ceny 2-izbových bytov o 1 až 4 %. Výraznejšie cenovo vystupuje mestská časť Bratislava III -  (5,56 %), kde to potiahli nové developmenty, Banská Bystrica (6,52 %), ktorá dobieha vývoj z minulosti a niektoré mestské časti Košíc sa posúvajú nahor dynamicky už od začiatku roka. Práve v Košiciach môžeme vidieť aj najväčšie medziročné nárasty cien, Košice II poskočili oproti minuloročným cenám až o 28,57 %. Naopak, menšie byty zlacneli v bratislavskom (- 3,33 %) a košickom (- 1,95 %) centre. „Korekciu rýchleho rastu cien z predchádzajúceho obdobia spôsobil sčasti pokles záujemcov o kúpu bytov v centre. Priemernú cenu však znižuje aj fakt, že atraktívnejšie byty sa vypredali a aktuálne nie je dostatočná ponuka nových,“ vysvetľuje Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 2Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

V segmente 3-izbových bytov je veľmi podobná situácia. V náraste cien aj tu vedú košické mestské časti, Bratislava III a pridal sa k nim aj Trenčín. Rast cien 3-izbových bytov sa však prekvapivo zastavil na inak živom realitnom trhu v Nitre, dôvodom je aj tu tiež míňajúca sa ponuka. Aj pri väčších bytoch sa vytvorila zvláštna situácia s poklesom cien v centre Bratislavy (- 1,3 %) a Košíc (- 3,68 %). „Bratislavská časť Staré mesto v náraste cien 3-izbových bytov stagnuje aj medziročne, čo môže znamenať, že aktuálne ceny narazili na strop. Priemerná cena bytov je v tejto časti rovnaká, ako v júni 2020,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 2Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021

Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021

Pozemky tvoria neodmysliteľnú súčasť realitného trhu. Od ich cien sa odvíja aj situácia okolo ďalších nehnuteľností. Najväčší vplyv na priebežný vývoj hodnoty bytov a domov majú stavebné parcely, po ktorých je dlhodobo najvyšší dopyt. Do vývoja priemernej ceny všetkých pozemkov však prehovára aj hodnota záhrad, ornej pôdy či lesov a lúk.

...
Poznáme najkrajšie slovenské kancelárie: pozrite si víťazov Office roka 2020

Poznáme najkrajšie slovenské kancelárie: pozrite si víťazov Office roka 2020

30 zapojených firiem, 12 finalistov a náročné rozhodovanie o víťazoch. Aj tak by sa dal zhrnúť 5. ročník súťaže OFFICE ROKA, ktorú organizuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko. Pandemický rok ukázal, že v náročných časoch je aj v kanceláriách potrebné staviť na iný prístup, originalitu a efektívnu zmenu zažívaných modelov a vidno to aj na víťazných priestoroch.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon