Prvá stolička na svete vyrobená s pomocou umelej inteligencie

Prvá stolička na svete vyrobená s pomocou umelej inteligencie

Tvarom a sfarbením pripomína mnohé iné kusy nábytku. Spôsob, akým bola navrhnutá, ju však výrazne odlišuje od všetkých doteraz vyrobených modelov. Na rozdiel od nich je totiž zatiaľ jedinou stoličkou na svete, ktorú vyrobili s pomocou umelej inteligencie.

Bolo iba otázkou času, kedy sa umelá inteligencia začne uplatňovať aj v oblasti interiérového dizajnu. Po najnovšom asistovala aj pri návrhu a následnej výrobe novej kolekcie A.I. Chair Metal navrhnutej pre taliansku značku Kartell. Tá má vo svojom portfóliu niekoľko modelov plastového nábytku. Žiadny však nebol zhotovený spôsobom, aký sa využil pri vzniku pätice nových stoličiek.

Spolupráca ľudskej a umelej inteligencie

Práve pri novej kolekcii A.I. Chair Metal mala umelá inteligencia využitá pri tvorbe návrhu stoličiek oficiálnu premiéru. Napriek tomu, že hlavnú úlohu v celom procese návrhu dizajnu plnil stále ľudský faktor, v tomto prípade francúzsky dizajnér Philippe Starck, umelý jazyk od spoločnosti Autodesk zohral dôležitú úlohu. Pričinil sa najmä o výpočty spojené s určením optimálneho množstva materiálu, ktoré malo stoličku odľahčiť, no zároveň ju urobiť pevnou, kvalitnou a schopnou zvýšiť nosnosť až na 150 kg.A.I. Chair Metal, Zdroj: starck.com

Päť stoličiek z recyklovaného materiálu

Umelá inteligencia svojimi výpočtami výrazne prispela aj k tomu, že na výrobu stoličiek bol zvolený špeciálny materiál známy ako technopolymer. Ide o špeciálne upravený plast, ktorý má vyššiu tepelnú a mechanickú odolnosť ako väčšina iných plastových materiálov. Navyše, technopolymer je celkom ľahko recyklovateľný, čo sa potvrdilo aj pri testoch uskutočnených počas výroby kolekcie, ktorá je celá z recyklovaného materiálu. Voľba tohto plastu zároveň umožnila prísť s niekoľkými farebnými variantmi obohatenými o metalické odtiene. A.I. Chair Metal, Zdroj: starck.com

Nové stoličky do jedálne alebo pracovne

Výber uvedeného materiálu nezohráva kľúčovú úlohu iba z hľadiska farebnej variabilnosti či udržateľnosti. Výsledkom je aj hmotnosť jednotlivých modelov, ktorá dosahuje 3,5 kg. Tým sa stoličky z kolekcie A.I. Chair Metal stali pevné a zároveň ľahko prenosné. V kombinácii s titánovým alebo bronzovým odtieňom sa zároveň hodia do viacerých miestností od jedálne až po domáce pracovne, prípadne na iné účely, pri ktorých prvá stolička na svete vyrobená s pomocou umelej inteligencie ukáže svoje prednosti.A.I. Chair Metal, Zdroj: starck.com

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: starck.com

Zdroj foto: starck.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Kuchyňa s obývačkou má výhody, aj úskalia. Tu sú tipy od skúsenej expertky

Spojenie kuchyne s obývačkou je veľmi častým riešením, ktorý v posledných rokoch získal veľkú popularitu. Tento koncept prináša so sebou množstvo výhod a možností, ale aj niekoľko úskalí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní a realizácii takéhoto priestoru. Prečítajte si inšpirácie a rady od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie nehnuteľnosti - ako prebieha dedičské konanie

Dedenie patrí k najčastejším spôsobom nadobudnutia nehnuteľnosti. Dedič ju môže po smrti zosnulého vlastníka získať dvoma spôsobmi. Možnosti získania nehnuteľnosti a jej prevodu do osobného vlastníctva na základe výsledkov dedičského konania určuje platná legislatíva. Jej aktuálne znenie stanovuje dedičom aj povinnosti vyplývajúce z nadobudnutia majetku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon