V malebnej chorvátskej dedinke si teraz môžete kúpiť dom za 13 centov

V malebnej chorvátskej dedinke si teraz môžete kúpiť dom za 13 centov

Mesto Legrad v severnom Chorvátsku predáva domy za 13 centov. Má to však podmienku -obyvatelia sa musia zaviazať, že tu zostanú najmenej 15 rokov.

Zdroj: toptenews.in

Na celom svete prebieha očividný exodus obyvateľov z vidieka do miest. To je nepochybne trend aj v Chorvátsku, kde sa občania sťahujú do metropolitných miest ako Záhreb, Rijeka či Dubrovník. Pritom malebné dediny zostávajú opustené. Niekoľko miestnych správ však zvolilo veľmi kreatívnu stratégiu. Najkurióznejšia je dedinka Legrad, ktorá sa rozhodla „streliť“ svoje opustené domy za ohromujúco nízku cenu - výmenou za 15-ročný záväzok kupujúceho.

Zdroj: Wikimedia

Dnes je dedina blízko maďarských hraníc, domovom približne 956 obyvateľov, toto číslo však bolo pred 50 rokmi oveľa vyššie. Pred rozpadom Rakúsko-Uhorska bol Legrad, ktorý zahŕňa svieže lúky a husté lesy, druhým najväčším populačným centrom v Chorvátsku. Ale keďže sa z neho stalo pohraničné mesto s malým dopravným spojením do iných miest, počet obyvateľov dramaticky klesol. Pohotovostný plán Legradu však uvádza malé vidiecke mesto späť na mapu.

Zdroj: Alamy

Dedina začala s 19 opustenými domami, ktoré naliehavo potrebovali majiteľa. Doteraz sa ich predalo 17 za cenu len jednej kuny (alebo 13 centov). Navyše noví majitelia domov nemusia zaplatiť všetky potrebné opravy, pretože veľkorysá obec ponúka obyvateľom až 25 000 kuna (asi 3 300 EUR) na akékoľvek vylepšenie schátraných stavieb. Samozrejme, ako každé lákadlo, ktoré sa zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, má to jeden háčik: obyvatelia sa musia zaviazať zostať vo svojich nových domovoch najmenej 15 rokov. Z tohto dôvodu by teda mali byť mladší ako 40 rokov a tiež primerane finančne zabezpečení.

Zdroj: Alamy

Napriek tomu, že niektorí by sa z toľkých stavebných úprav zhrozili, iným to dáva príležitosť prerobiť si domov na štýl podľa svojich predstáv. Zdá sa, že je to aktuálne najlepšia realitná ponuka na svete a my im držíme palce, aby dokázali obrátiť trend a pritiahli ľudí stráviť viac času na vidieku.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Alamy, Wikimedia, toptenews.in

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

V Trnave doposiaľ stoja doklady významnej éry v priemyselnom rozmachu mesta. Ide o pamiatkovo chránené objekty slávneho „Trnavského cukrovaru“, ktoré by sa snáď v dohľadnej budúcnosti mali v obnovenej podobe stať neprehliadnuteľnou súčasťou aktuálne už vznikajúcej štvrte. Označená bola príznačne Cukrovar a developer United Industries spustil ešte v minulom roku predpredaj v poradí 3. etapy bývania. 

...
Architektonickú všehochuť doplní príjemný developerský projekt

Architektonickú všehochuť doplní príjemný developerský projekt

V Banskej Bystrici sa na realizáciu pripravuje nový rezidenčný projekt Rezidencia Suchý Vrch. Za jeho podobou stojí Ateliér Gresling s pomerne mladým zoskupením architektov, ktorý na dostupných materiáloch predstavuje vizuálne príjemný, súčasný obytný súbor. Ponuka bývania reflektuje pokojnejší ráz lokality a môže osloviť dobrým podielom viacizbových bytov. Lákadlom je bezpochyby i vyvýšená poloha a zatiaľ riedko zastavaná krajina.

...
Zeleň je jednou z najvýraznejších predností tohto projektu

Zeleň je jednou z najvýraznejších predností tohto projektu

K presvedčivým výhodám mestského bývania patrí jednoznačne dostupnosť. Na relatívne malom území sa v ideálnom prípade nachádza rozmanitá vybavenosť, užitočným vedľajším efektom sú tiež lepšie možnosti sociálnej interakcie. Dobrý prístup k mestským vymoženostiam dopraje i Vilapark Klamovka od developera Metrostav Development a.s.. Vzniká v Prahe, na mieste, ktoré navyše oslovuje aj nie celkom samozrejmým kontaktom s prírodnými prvkami.

...
Paneláky ako inšpirácia pre novostavbu, v dizajne i spôsobe výstavby

Paneláky ako inšpirácia pre novostavbu, v dizajne i spôsobe výstavby

Súčasné stavebníctvo opätovne objavuje čaro prefabrikácie. Ide o metódu, ktorú majú mnohí zafixovú najmä v spojitosti s neslávnymi panelákmi. Vďaka svojim nesporným výhodám je však v kontexte so snahou o tzv. zelenší, udržateľnejší proces výstavby nanajvýš aktuálna. Presviedča rýchlosťou, presnosťou, vzniká pri nej menej odpadu a šetrí zdroje.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon