Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete

Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete

Index realitného zdravia za júl je 2,67 a od júnového podľa prognózy len nepatrne horší. Tvorcovia Indexu na ďalší mesiac predpokladajú mierne zlepšenie známky na 2,61. Z dlhodobého hľadiska sa dá konštatovať, že realitný trh má tak trochu prázdniny.

Júlový Index realitného zdravia (2,67) je takmer zhodný s predchádzajúcim za jún (2,65). Tento fakt dokumentuje dlhodobý trend letného „dovolenkového“ útlmu realitného trhu. Známka 2,67 je zároveň aj priemerom júlových Indexov za 9 rokov jeho merania, pri ktorom realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie. Najlepšia nameraná hodnota IRZ pre mesiac júl bola v roku 2019 (2,58), naopak najhoršia o rok skôr (2,79). „Z priložených grafov vyplýva, že po turbulentnej jeseni a zime, keď sa známky IRZ blížili k negatívnym rekordom, bol júl 2021 podobný ako v predošlých rokoch „pred covidom“,“ dodáva Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Vývoj IRZ počas roku 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 

Vývoj júlových IRZ od roku 2013

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Predpoveď tvorcov Indexu z júna sa opäť takmer do bodky naplnila, čo len dokumentuje ich hlbokú znalosť realitného trhu. Prognóza augustového Indexu realitného zdravia zrkadlí drobné zlepšenie na 2,61 (6 stotín z 2,67). V podstate potvrdzuje každoročnú letnú depresiu trhu, ktorý má vrcholy na jar a na jeseň.

Ak porovnáme júlové hodnoty Indexu realitného zdravia v hodnotení bratislavských (59,28%) a mimobratislavských realitných kancelárií, už tretí mesiac po sebe sa darí lepšie mimo Bratislavy. Známka v Bratislave je 2,73 a mimo 2,65. V prognóze na august však bratislavskí tvorcovia Indexu prejavili viac optimizmu ako druhá časť trhu.

Z dlhodobého hľadiska sú letné hodnoty Indexu realitného zdravia na úrovni priemeru. „Treba si uvedomiť, že je veľmi ťažké čokoľvek prognózovať čo i len na mesiac dopredu. Celé hospodárstvo už druhý rok ovplyvňuje pandémia a preto sú pozoruhodné hlavne známky trhu za uplynulý mesiac. Ak však smerom k jeseni nepríde k radikálnym zdravotníckym opatreniam, je dôvod na opatrný optimizmus,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celého Slovenska. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za ulynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Novostavby.sk, Nehnuteľnosti.sk

 

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon