Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V septembri čaká realitný trh zlepšenie

V septembri čaká realitný trh zlepšenie

Myslia si tvorcovia Indexu realitného zdravia. Predpokladajú v septembri zlepšenie z augustovej hodnoty 2,64 na známku 2,46.

Známka 2,64, ktorú dosiahol Index v auguste je takmer zhodná s júlovou (2,67) a júnovou (2,65), čo je dlhodobý jav. Dokumentuje pokles obchodovania na realitnom trhu v letných dovolenkových mesiacoch. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú aktuálny mesiac známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie. Treba ale pripomenúť, že augustové prognózy sa málokedy zhodujú s výsledkom za september, teda očakávania bývajú príliš optimistické.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Predpoveď tvorcov Indexu realitného zdravia, po korekciách známok za jún až august v rovine stotín, zlepšuje septembrový výhľad hneď takmer o 2 desatiny, z 2,64 na 2,46. Aj keď z dlhodobého merania vyplýva (graf), že očakávania sú po „uhorkovej“ letnej sezóne mierne nadsadené, nič to nemení na tom, že realitný trh prechádza do svojho jesenného vrcholu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ďalší, už štvrtý mesiac po sebe zaznamenávame pozoruhodný rozdiel v hodnotení bratislavských (60,82%) a mimobratislavských realitných kancelárií. Konkrétne augustová známka v Bratislave je 2,70 a mimo 2,55, čo je ešte väčší rozdiel ako v júli. V oboch skupinách však zhodne prevládol optimizmus v predopvedi na september. Mimobratislavský tvorcovia IRZ odhadujú septembrovú známku dokonca na 2,41, kým bratislavskí sú opatrnejší a ich prognóza je 2,5.

Zlepšovanie Indexu realitného zdravia smerom k jesennému vrcholu je dlhodobý jav, ktorý bol narušený minulý rok, vďaka protipandemickým opatreniam. Veríme, že aktuálny vývoj Indexu naznačuje návrat do „normálu“ a zatiaľ ani vyjadrenia štátnych autorít nespochybňujú tento trend.

Zisťovanie Indexu realitného zdravia sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celej republiky.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk, Novostavby.sk

 

Diskusia

Podobné články

V malej obci pri lese rastú luxusné vily od známeho architekta

V malej obci pri lese rastú luxusné vily od známeho architekta

V malej, pre mnohých neznámej, obci Streženice prebieha výstavba nápadného projektu. Do prostredia, v ktorom sa stretávame skôr s tradičným prístupom a objekty zvyknú ukončovať rôzne formy šikmého prestrešenia, vstupuje pomerne neobvyklá architektúra, akú poznáme skôr z mesta, bratislavskej Koliby či Kramárov. Vily nad Slatinou vytvorené pod vedením renomovaného architekta Pavla Kosnáča tu rozhodne prekvapia.

...
Ako si vytvoriť príjemné sviatky vďaka vianočnej výzdobe

Ako si vytvoriť príjemné sviatky vďaka vianočnej výzdobe

Odborníčka radí, ako to so zdobením neprehnať. Pomaly ale isto prichádzajú najkrajšie sviatky v roku. K tomu, aby sme si vytvorili tú správnu vianočnú atmosféru, určite prispieva aj vianočná výzdoba. Ako to neprehnať, čo sa k sebe hodí, čoho už je priveľa a aké vianočné vychytávky sú aktuálne trendy si povieme v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk so zástupkyňou maloobchodnej siete Kondela Ivanou Gieciovou.

...
Dostupné bývanie v Bratislave? Ceny v Ovocných sadoch začínajú už na 109 tisíc eur

Dostupné bývanie v Bratislave? Ceny v Ovocných sadoch začínajú už na 109 tisíc eur

Nedostatok bytov, rastúce ceny materiálov a stále prísnejšie podmienky na získanie hypotéky vyháňajú ceny nehnuteľností do výšok, ktoré si môže dovoliť málokto z nás. Aj v hlavnom meste však rastie projekt, ktorý ponúka kvalitné bývanie za rozumnú cenu. Po úspešnej prvej etape ponúka projekt Ovocné sady jedinečnú možnosť bývať výhodne a už do dvoch rokov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon