V septembri čaká realitný trh zlepšenie | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V septembri čaká realitný trh zlepšenie

V septembri čaká realitný trh zlepšenie

Myslia si tvorcovia Indexu realitného zdravia. Predpokladajú v septembri zlepšenie z augustovej hodnoty 2,64 na známku 2,46.

Známka 2,64, ktorú dosiahol Index v auguste je takmer zhodná s júlovou (2,67) a júnovou (2,65), čo je dlhodobý jav. Dokumentuje pokles obchodovania na realitnom trhu v letných dovolenkových mesiacoch. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú aktuálny mesiac známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie. Treba ale pripomenúť, že augustové prognózy sa málokedy zhodujú s výsledkom za september, teda očakávania bývajú príliš optimistické.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Predpoveď tvorcov Indexu realitného zdravia, po korekciách známok za jún až august v rovine stotín, zlepšuje septembrový výhľad hneď takmer o 2 desatiny, z 2,64 na 2,46. Aj keď z dlhodobého merania vyplýva (graf), že očakávania sú po „uhorkovej“ letnej sezóne mierne nadsadené, nič to nemení na tom, že realitný trh prechádza do svojho jesenného vrcholu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ďalší, už štvrtý mesiac po sebe zaznamenávame pozoruhodný rozdiel v hodnotení bratislavských (60,82%) a mimobratislavských realitných kancelárií. Konkrétne augustová známka v Bratislave je 2,70 a mimo 2,55, čo je ešte väčší rozdiel ako v júli. V oboch skupinách však zhodne prevládol optimizmus v predopvedi na september. Mimobratislavský tvorcovia IRZ odhadujú septembrovú známku dokonca na 2,41, kým bratislavskí sú opatrnejší a ich prognóza je 2,5.

Zlepšovanie Indexu realitného zdravia smerom k jesennému vrcholu je dlhodobý jav, ktorý bol narušený minulý rok, vďaka protipandemickým opatreniam. Veríme, že aktuálny vývoj Indexu naznačuje návrat do „normálu“ a zatiaľ ani vyjadrenia štátnych autorít nespochybňujú tento trend.

Zisťovanie Indexu realitného zdravia sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celej republiky.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk, Novostavby.sk

 

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon