Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Po letnom útlme ceny bytov opäť rástli, podpisuje sa na nich aj inflácia

Po letnom útlme ceny bytov opäť rástli, podpisuje sa na nich aj inflácia

Dlhé roky sme boli zvyknutí, že najintenzívnejšie tempo rastu cien bytov na Slovensku patrilo vždy hlavnému mestu, tento rok však búra štandardy. Potvrdzujú to údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk aj v treťom štvrťroku 2021, kde sa kvartálnymi skokanmi stali Košice a Trnava.

Jeseň priniesla na slovenský realitný trh ďalší vzostup cien nehnuteľností. Je v ňom cítiť už aj rastúcu infláciu, ale hlavné dôvody tohto trendu sa sú prítomné už od začiatku pandémie. Bytov je nedostatok a úroky hypoték sú nízke. Novostavby sa po príchode na trh veľmi rýchlo vypredajú a po nich ostanú v ponuke skôr staršie nehnuteľnosti. „Práve to je príčinou stagnácie priemernej ceny bratislavských bytov. Nové developmenty sú už rezervované a tak v mestských častiach môžeme sledovať len mierny medzikvartálny rast cien, v Bratislave II a III dokonca pokles,“ vysvetľuje Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Najnovšie analýzy vychádzajú z nového zdroja dát Trhové Reporty, ktorý v sebe obsahuje ceny viac ako 62 000 aktuálnych inzerátov.

Druhé najväčšie slovenské mesto Košice je na rastovej vlne už celý rok. V segmente 2-izbových bytov v tomto štvrťroku však opäť poskočili všetky mestské časti okrem II. obvodu o 6,4 – 9,9 %. Medzikvartálne výrazne zdraželi byty v Trnave a to o 13,4 %. „V Košiciach prirodzene tlačí ceny nahor záujem mladých rodín o nové bývanie a niekoľko zaujímavých rezidenčných projektov. Trnava je atraktívna pre blízkosť hlavného mesta, ako aj pre rastúcu kvalitu bývania. Pre mnohých záujemcov je výhodnou alternatívou voči drahším bratislavským nehnuteľnostiam,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 3Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ceny väčších bytov vzrástli za štvrťrok ešte výraznejšie, v Košiciach o 9,4 – 13,9 % a v Trnave o 16,3 %. V segmente 3-izbových bytov poskočili popri spomínaných dynamických realitných lokalitách aj Trenčín (11,5 %) i Banská Bystrica (11,6 %), v ktorej priemerná cena nehnuteľností v posledných rokoch stagnovala. „V oboch mestách pribudli na trh rezidenčné novostavby s nadštandardnými bytmi, ktoré zdvíhajú cenový priemer. Je možné, že po vypredaní sa ceny v lokalitách zastabilizujú alebo aj poklesnú,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 3Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Nové bývanie v areáli kasární ponúkajú Kasárne Brezno

Nové bývanie v areáli kasární ponúkajú Kasárne Brezno

Čerstvým príkladom pochopiteľného trendu revitalizácie zanedbaných areálov s rozličnou, napríklad priemyselnou, funkciou pre potreby bývania je aj aktívny projekt v Brezne. Vzniká na území, na ktorom stáli nevyužívané Kasárne Jána Švermu a developerská spoločnosť ISTROFINAL, a.s. ho označila príhodným názvom ilustrujúcim minulosť miesta, Kasárne Brezno.

...
Obytný súbor s bazénom na konci Dúbravky rastie, Agáty

Obytný súbor s bazénom na konci Dúbravky rastie, Agáty

Viaceré vznikajúce i plánované bratislavské rezidenčné projekty zatraktívňuje blízkosť prírodného prostredia Devínskej Kobyly. Výhody bývania situovaného v kontakte s lesom komunikuje pri jednom zo svojich najnovších obytných súborov aj spoločnosť CRESCO REAL ESTATE, známa vďaka petržalským Slnečniciam. Jej Agáty umiestnené na samom severnom okraji Dúbravky sa nachádzajú už v pokročilom štádiu realizácie a záujemcov lákajú areálom vybaveným príje...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon