Ako vybaviť prechodný pobyt?Zdroj: Getty Images

Ako vybaviť prechodný pobyt?

Štúdium v zahraničí, sťahovanie za prácou, dočasné bývanie u príbuzných. To sú len niektoré z dôvodov vzniku prechodného pobytu. Občan, ktorý mení svoje pôsobisko, no nesťahuje sa natrvalo, má právo na prihlásenie prechodného pobytu.

Rozdiel medzi trvalým a prechodným pobytom

Trvalý pobyt musí mať prihlásený každý občan, ktorý žije na území Slovenska. Po splnení podmienok ho získajú aj cudzinci, ktorí sem prišli za účelom trvalého bývania. Trvalý pobyt je viazaný na konkrétnu adresu, na ktorej má osoba oficiálne bydlisko. Bývať na nej nemusí nepretržite. Pri sťahovaní za prácou, štúdiom alebo pri inej zmene pôsobiska sa presťahuje na inú adresu. Ak sa na nej zdržiava dlhší čas bez zmeny trvalého pobytu, stáva sa prechodným pobytom. Jeho prihlásenie už nie je na rozdiel od trvalého pobytu povinné. Táto povinnosť bola zrušená a súčasný právny poriadok ju občanovi neprikazuje.

Prečo prihlásiť prechodný pobyt?

Povinnosť prihlásiť prechodný pobyt bola zrušená, no občania majú právo ohlásiť dočasnú zmenu pobytu. Tento úkon má najmä praktický význam. Prihlásenie prechodného pobytu uľahčí preberanie pošty či uhrádzanie šekov. Prechodný pobyt sa ohlasuje aj kvôli miestnym daniam a iným úradným alebo evidenčným záležitostiam, ktoré vyžadujú vzájomnú osobnú komunikáciu. Prihlásený prechodný pobyt pomáha aj pri vybavovaní parkovacieho miesta a rodičom pri získaní miesta pre ich dieťa v miestnej materskej škole.

Kedy sa prihlasuje prechodný pobyt?

Pri krátkodobej zmene bývania nie je prihlásenie prechodného pobytu možné. Podmienkou je zdržiavať sa na dočasnej adrese na území SR mimo trvalého pobytu dlhšie ako 90 dní. Doba prechodného pobytu má aj hornú hranicu. Maximálna dĺžka dočasného bývania na danej adrese je stanovená na 5 rokov. Trvanie prechodného pobytu určuje prihlasovateľ. Ak nevie, kedy bude ukončený, ohlási aspoň orientačný dátum. V ohlasovni udá všetky potrebné údaje o prihlasovateľovi a o mieste prechodného pobytu. Na základe predložených dokladov a informácií o adrese a budove bude prechodný pobyt prihlásený alebo žiadosť o jeho prihlásenie zamietnutá.

V akej budove môže byť prihlásený prechodný pobyt?

- budova alebo jej vybraná časť musí byť označená súpisným číslom
- ak budova nemá súpisné číslo, potrebné je aspoň orientačné číslo
- objekt, kde sa prihlási prechodný pobyt, musí byť obytnou budovou
- prechodný pobyt je možné prihlásiť aj v rekreačnej nehnuteľnosti
- povolené sú takisto hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadeniaZdroj: pixabay.com

Ako a kde sa prihlasuje prechodný pobyt?

Keď budova spĺňa kritériá, prihlasovateľ pristúpi k procesu prihlásenia prechodného pobytu. Ak je držiteľom občianskeho preukazu s čipom a disponuje kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP), vykonať ho môže elektronicky prostredníctvom elektronických služieb Ministerstva vnútra SR. Bez elektronického občianskeho preukazu si musí prechodný pobyt vybaviť osobne v ohlasovni na mestskom alebo obecnom úrade. V Košiciach a v Bratislave sú ohlasovne zriadené na miestnych úradoch spadajúcich pod mestské časti. Na príslušnom mestskom, obecnom alebo miestnom úrade vyplní prihlasovací lístok, ktorý slúži ako žiadosť o prechodný pobyt. V prihlasovacom lístku uvedie požadované údaje o prihlasovateľovi a o mieste pobytu a s priloženými dokladmi ho odovzdá pracovníkovi v ohlasovni, ktorý po kontrole žiadosti a priložených dokumentov prihlási nový prechodný pobyt.

Čo obsahuje žiadosť o prihlásenie prechodného pobytu?

- údaje o žiadateľovi, ktorý bude užívať prechodný pobyt
- uvedenie presnej adresy miesta prechodného pobytu
- informáciu o presnom dátume začiatku prechodného pobytu
- informáciu o odhadovanej dobe trvania prechodného pobytu
- priložené doklady potrebné k prihláseniu prechodného pobytu

Doklady potrebné k prihláseniu prechodného pobytu

- občiansky preukaz, resp. platné potvrdenie o občianskom preukaze
- cudzinci žiadajúci o prechodný pobyt v SR predkladajú cestovný pas
- v prípade prihlásenia neplnoletej osoby je predkladaný jej rodný list
- list vlastníctva alebo platné rozhodnutie o povolení vkladu do katastra
- v prípade prihlásenia právnickej osoby sa predkladá nový výpis z OR
- potvrdenie vlastníka budovy o súhlase s prihlásením prechodného pobytu

Kedy nie je písomné potvrdenie vlastníka vyžadované

- ak je žiadateľom vlastník alebo spoluvlastník predmetnej nehnuteľnosti
- ak je žiadateľom o prihlásenie prechodného pobytu manžel/ka vlastníka
- ak sa na prechodný pobyt prihlasuje nezaopatrené dieťa vlastníka
- ak má žiadateľ zriadené vecné bremeno alebo iné právo užívať budovu
- ak vlastník potvrdí súhlas s prihlásením žiadateľa osobne v ohlasovniZdroj: pixabay.com

Poplatok za prihlásenie prechodného pobytu

Prihlásenie prechodného pobytu je bezplatné. Prihlasovateľ nezaplatí správny poplatok pri elektronickom ani osobnom prihlásení v ohlasovni. Platiť bude iba za vydanie potvrdenia o prechodnom pobyte. Za toto potvrdenie zaplatí 5 €. V prípade využitia elektronických služieb je poplatok 2,50 €. Potvrdenie o prechodnom pobyte je vydané hneď. Na počkanie je prihlásený aj samotný prechodný pobyt. Prihlasovateľ by ho mal prihlásiť do 10 dní od presťahovania na miesto dočasného bývania.

Kto môže prihlásiť prechodný pobyt?

Ohlasovateľom nemusí byť osoba, pre ktorú sa prechodný pobyt prihlasuje. Celý proces môže vykonať splnomocnená osoba, ktorá má po získaní plnej moci na základe úradne overeného podpisu právo prihlásiť prechodný pobyt aj za deti a iné osoby žijúce v jednej domácnosti s prihlasovateľom. Povinnosťou splnomocneného je predložiť za prihlasovateľa všetky potrebné doklady. Túto povinnosť musí splniť aj zastupujúca osoba, ktorá podáva žiadosť o prihlásenie prechodného pobytu za bývajúceho kvôli právnym, zdravotným alebo iným prekážkam.

Prihlásenie prechodného pobytu za iných

- za mladistvého prihlasuje prechodný pobyt rodič, opatrovník alebo zákonný zástupca
- za chorého alebo zdravotne znevýhodneného osoba s právoplatným splnomocnením
- za osobu zbavenú spôsobilosti na právne úkony opatrovník alebo zákonný zástupca
- za osobu v ústavnej starostlivosti opatrovník alebo vedúci sociálneho zariadeniaZdroj: banskabystrica.sk

Prechodný pobyt aj pri pobyte v zahraničí

Prechodný pobyt sa nevybavuje len pri sťahovaní v rámci Slovenska. Ohlásenie dočasnej zmeny bývania je možné aj pri odchode do zahraničia. Aj v tomto prípade sa prechodný pobyt ohlasuje elektronicky alebo osobne v ohlasovni na príslušnom úrade. Podmienky sú rovnaké ako pri prihlasovaní prechodného pobytu na území SR. Prihlásenie je možné, ak bude pobyt v zahraničí trvať najmenej 90 dní. Platí to aj pri dlhodobých dovolenkách v cudzine. Slovenské úrady neohlasujú túto zmenu zahraničným inštitúciám. Zodpovednosť za prihlásenie prechodného pobytu v zahraničí má prihlasovateľ alebo splnomocnená osoba. Pred cestou do vybranej krajiny je potrebné zistiť, či je nutné prihlásiť prechodný pobyt priamo na mieste a aké doklady sa k prihláseniu alebo k následnému predčasnému ukončeniu pobytu vyžadujú.

Predčasné ukončenie prechodného pobytu

Ak prechodný pobyt skončí v termíne stanovenom pri prihlásení, návšteva úradu za účelom ukončenia prechodného pobytu nie je nutná. Vyžaduje sa v prípade predčasného ukončenia prechodného pobytu, keď prihlasovateľ odchádza z miesta pred uplynutím predpokladanej doby trvania prechodného pobytu udanej pri prihlasovaní. Táto zmena sa ohlasuje elektronicky alebo osobne na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade. Predčasné ukončenie prechodného pobytu môže za prihlasovateľa ohlásiť aj vlastník nehnuteľnosti, v ktorej bol prechodný pobyt vedený. Ohlásenie predčasného ukončenia prechodného pobytu je bezplatné.

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Foto: pixabay.com, banskabystrica.sk 

Podobné články

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

PORADŇA - Chcete darovať byt alebo dom blízkemu, no neviete aké daňové povinnosti sa s týmto úkonom spájajú? Kto v tomto prípade musí a nemusí platiť dane? V Poradni portálu Nehnuteľnosti.sk odpovedá daňový špecialista Michal Šúrek.

...
Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

V zime sú konštrukcie našich domov vystavené veľkým rozdielom vnútornej a vonkajšej teploty, potrápi ich aj dážď, sneh či vietor. To sa podpíše na rôznych detailoch stavby, ktoré by sme mali včas skontrolovať. Čo sa oplatí riešiť hneď na jar?

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon