Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri?

November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri?

Novembrový Index realitného zdravia je aj napriek negatívnym predpovediam lepší o jednu stotinu ako v októbri. Dosiahol hodnotu 2,56, avšak prognózované hodnotenie na december je takmer o dve desatiny horšie: 2,75.

Predpoveďou Indexu realitného zdravia na november 2021 bola pesimistická známka 2,65. Preto je príjemným prekvapením reálne dosiahnuté hodnotenie obchodovania na našom realitnom trhu v novembri  známkou 2,56. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie. Aj keď sa aktuálne pohybujeme v rovine stotín a desatín, tvorcovia IRZ reagujú na aktuálnu situáciu na trhu a tá sa nezhoršuje. Po štvormesačnej stagnácii v intervale 2,64 - 2,67 zaznamenávame už druhý mesiac zlepšenie.

Prognóza Indexu realitného zdravia na december je 2,75 a je o desatinu horšia ako predošlý odhad na november. Realita však môže opäť prekvapiť. Ak berieme do úvahy vývoj inflácie, nekonečný rast cien nehnuteľností, ktoré môžete sledovať aj na portáli Nehnuteľnosti.sk, a uvoľnenie proticovidových opatrení vlády, nie je nereálne očakávať v decembri podobnú známku IRZ ako v novembri.

Grafy znázorňujú porovnanie vývoja IRZ v mesiacoch 11 a 12 za ostatné roky a vývoj Indexu v roku 2021:

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Regionálne sa trend zmenil, keď po dvoch mesiacoch opäť hodnotia úspešnosť v novembri mimobratislavské realitné subjekty lepšie ( 2,53 s výhľadom 2,68), ako tie z hlavného mesta ( 2,60 – prognóza 2,75).

Keďže známku Indexu realitného zdravia za december 2021 budeme poznať až nasledujúci mesiac a to už bude rok 2022, radi by sme zaželali všetkým realitným profesionálom aj verejnosti so záujmom o nehnuteľnosti pokojné prežitie Vianočných sviatkov a úspešný Nový rok 2022. Špeciálne ďakujeme všetkým tvorcom Indexu realitného zdravia za spoluprácu a želáme im veľa skvelých obchodov v roku, ktorý prichádza.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Malý projekt v Trnave vzniká pri atraktívnom území

Malý projekt v Trnave vzniká pri atraktívnom území

V dnešnom príspevku sa vraciame do Trnavy, kde sa pozrieme na menšiu rezidenčnú výstavbu Vilky Cukrová v celkom zaujímavej lokalite. Tá totiž okrem mnohých aktuálnych výhod disponuje výrazným potenciálom, ktorý sa po malých krokoch začal konečne napĺňať už minulý rok.

...
Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Experimenty s dispozičným členením sa v rámci budov určených na bývanie neobmedzujú len na rodinné domy, pri ktorých je pochopiteľne možné uplatniť väčšiu dávku kreativity. Na nie celkom všedné priestory sa dá napriek obmedzeniam súvisiacim najmä s úsilím o ekonomickosť návrhu naraziť i pri hromadnejšom type výstavby. Nižšie si ukážeme zopár súčasných developerských projektov, pri ktorých autori v rôzličnej miere vybočili zo zaužívaných hraníc a ...
Mlynské nivy čaká pozitívny rozvoj, vzorom je 15-minútové mesto

Mlynské nivy čaká pozitívny rozvoj, vzorom je 15-minútové mesto

Oblasť Mlynských nív má vyhliadky na ucelenejší rozvoj. Mesto zverejnilo návrh zadania pre Mestskú urbanistickú štúdiu zóny Mlynské nivy, ktorá má byť podkladom k realizácií novej mestskej štvrte. Výnimočnosť tohto počinu môžeme vidieť v prvom rade v snahe o nastolenie doposiaľ chýbajúcej koordinácie záujmov vlastníkov pozemkov, budúcich obyvateľov i hlavného mesta.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon