November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri?

November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri?

Novembrový Index realitného zdravia je aj napriek negatívnym predpovediam lepší o jednu stotinu ako v októbri. Dosiahol hodnotu 2,56, avšak prognózované hodnotenie na december je takmer o dve desatiny horšie: 2,75.

Predpoveďou Indexu realitného zdravia na november 2021 bola pesimistická známka 2,65. Preto je príjemným prekvapením reálne dosiahnuté hodnotenie obchodovania na našom realitnom trhu v novembri  známkou 2,56. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie. Aj keď sa aktuálne pohybujeme v rovine stotín a desatín, tvorcovia IRZ reagujú na aktuálnu situáciu na trhu a tá sa nezhoršuje. Po štvormesačnej stagnácii v intervale 2,64 - 2,67 zaznamenávame už druhý mesiac zlepšenie.

Prognóza Indexu realitného zdravia na december je 2,75 a je o desatinu horšia ako predošlý odhad na november. Realita však môže opäť prekvapiť. Ak berieme do úvahy vývoj inflácie, nekonečný rast cien nehnuteľností, ktoré môžete sledovať aj na portáli Nehnuteľnosti.sk, a uvoľnenie proticovidových opatrení vlády, nie je nereálne očakávať v decembri podobnú známku IRZ ako v novembri.

Grafy znázorňujú porovnanie vývoja IRZ v mesiacoch 11 a 12 za ostatné roky a vývoj Indexu v roku 2021:

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Regionálne sa trend zmenil, keď po dvoch mesiacoch opäť hodnotia úspešnosť v novembri mimobratislavské realitné subjekty lepšie ( 2,53 s výhľadom 2,68), ako tie z hlavného mesta ( 2,60 – prognóza 2,75).

Keďže známku Indexu realitného zdravia za december 2021 budeme poznať až nasledujúci mesiac a to už bude rok 2022, radi by sme zaželali všetkým realitným profesionálom aj verejnosti so záujmom o nehnuteľnosti pokojné prežitie Vianočných sviatkov a úspešný Nový rok 2022. Špeciálne ďakujeme všetkým tvorcom Indexu realitného zdravia za spoluprácu a želáme im veľa skvelých obchodov v roku, ktorý prichádza.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Na budúcom bratislavskom bulvári rastie ďalšia štýlová veža

Pôvodne predovšetkým industriálna oblasť Mlynských Nív zohráva v obraze Bratislavy dôležitú úlohu. Dotknuté územie je významné svojim rozsahom i postavením, patrí k častiam nadväzujúcim na staré centrum hlavného mesta. Množstvo zmien v lokalite zasiahlo aj ulicu Mlynské nivy. Postupne má získať parametre bulváru, už dnes ju však dotvára viacero nových stavieb. Nie tak dávno boli napríklad spustené práce na rezidenčnej veži Millhaus.

...
Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

Využitie skeletu starého hotela: Bývanie s industriálnym charakterom

V Dolnom Kubíne bol nedávno skolaudovaný projekt Zelená lipa, výsledok spolupráce spoločnosti BL, s.r.o. a architektonického štúdia Atrium Architekti. Na miestne pomery ide rozhodne o výnimočné dielo. Zaujme industriálne ladeným exteriérom, za ktorým stojí zo začiatku nečakaný objav a pri ďalšom skúmaní i novými bytmi dokončenými v neobvyklo vysokom štandarde.

...
Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Štýlová škola: Využilo sa dielo významnej osobnosti domácej architektúry

Narábenie s dielami výrazných osobností je spravidla citlivou záležitosťou. Dnes sa pozrieme ako sa s takouto ošemetnou úlohou vysporiadali tímy z AOCR a Index. Autori vstúpili do projektu Vladimíra Dedečka, dôležitej postavy slovenskej architektúry podpísanej pod množstvom ikonických stavieb. Mnohí budú súhlasiť, že napriek prirodzenej rozdielnosti vkusu sa ich vkladom rozšírila skupina našich, takpovediac prezentovateľných školských zariadení.

...
Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Nenápadná dostavba školy: No interiéry komponované s citom umelca

Projekt uvádzaný v dnešnom článku možno považovať za zaujímavý hneď z dvoch hľadísk. Na jednej strane prispieva k riešeniu dnes častého problému rýchlo rastúcich satelitných obcí, a teda nedostatočnej kapacite miestnych školských zariadení, pozornosť však priťahuje i vizuálnou stránkou. Vďaka estetickej úrovni spracovania v rámci tohto typologického druhu zatiaľ na Slovensku pomerne vyniká. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon