Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Najdlhší obytný dom na svete

Najdlhší obytný dom na svete

Rebríčku najdlhších stavieb planéty kraľujú mohutné opevnenia. Do širšieho zoznamu extrémne dlhých stavieb sa však zaradil aj jeden ukrajinský obytný komplex. Jedná sa o obrovský panelák, ktorý je oficiálne považovaný za najdlhší obytný dom na svete.

„Čínsky múr“ pre 9000 obyvateľov

 „Čínsky múr“, ako miestni prezývajú extrémne dlhý panelák v ukrajinskom meste Luck, sa pýši titulom najdlhšieho obytného domu na svete viac ako 40 rokov. Rekordne dlhý panelák, ktorý sa rozprestiera na území 2 ulíc, sa začal budovať v roku 1969. Po realizácii trvajúcej 11 rokov sa doň začali sťahovať prví obyvatelia, vtedy ešte občania ZSSR. Najdlhší obytný dom postupne naplnil svoju kapacitu, vďaka ktorej si v ňom našlo domov zhruba 9000 ľudí.Zdroj: englishrussia.com

Dĺžka budovy dosahuje 2775 metrov

Ako oficiálna dĺžka tejto monumentálnej panelovej stavby sa uvádza údaj 1750 metrov. Po započítaní všetkých vetiev, ktoré vychádzajú z jednotlivých častí komplexu, sa však celková dĺžka zvýši o viac ako 1 kilometer a dosiahne až 2775 metrov. To stačí na to, aby „susedia“ žijúci na opačných koncoch domu chodili na návštevu autom alebo autobusom. Autobusová linka dokonca počas objazdu okolo paneláka zastavuje na niekoľkých zastávkach.Zdroj: Google Earth

Najdlhší obytný dom na svete v číslach:

- komplex pozostáva z vyše 40 prepojených budov

- celý panelákový objekt má viac ako 120 vchodov

- jednotlivé budovy majú výšku od 5 do 9 poschodí

- prví ľudia sa do paneláka nasťahovali v roku 1980Zdroj: imgur.com

Rekordne dlhý panelák v ukrajinskom meste Luck nie je jedinou obytnou stavbou, ktorej dĺžka dosahuje stovky metrov. V bývalom ZSSR vzniklo niekoľko takýchto gigantov. 1100 metrov dlhú budovu s 1200 bytmi nájdeme napríklad v ruskom Volgograde. Tá však nie je najdlhšou obytnou stavbou v Rusku. Zhruba o 380 metrov zaostáva za panelovým domom v meste Murmansk. Dĺžku viac ako 1 km má aj jeden z množstva panelákov v Kyjeve.

 

 Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: englishrussia.com, Google Earth, imgur.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Milióny jenov za odchod z Tokia na vidiek

Milióny jenov za odchod z Tokia na vidiek

Kým Tokio a jeho metropolitná oblasť trpí preľudnením, mnohé japonské dediny zívajú čoraz väčšou prázdnotou. Tamojšia vláda chce prispieť k zvráteniu tohto trendu novým opatrením. V rámci neho sa budú obyvateľom, ktorí sa presťahujú z hlavného mesta na vidiek, poskytovať finančné príspevky v miliónoch jenov.

...
Jennifer Lopez vzdala rekonštrukciu svojho sídla v Bel-Air, radšej ho predá

Jennifer Lopez vzdala rekonštrukciu svojho sídla v Bel-Air, radšej ho predá

Kúpime si niečo väčšie. Alebo nie, zrekonštruujeme Jennin dom. Alebo nie, kúpime si radšej niečo väčšie. Asi takto prebiehali úvahy v rodine speváčky Jennifer Lopez a herca Bena Afflecka odkedy sa stali manželmi v júli 2022. A tak úžasný dom v skvelej štvrti Los Angeles, ktorý si Jennifer 7 rokov „piplala“, ide na predaj za 42,5 milióna dolárov.

...
Vo Fínsku sa plánuje výstavba ekologickej oceliarne

Vo Fínsku sa plánuje výstavba ekologickej oceliarne

Oceliarska výroba patrí dlhodobo medzi najväčších znečisťovateľov spomedzi všetkých priemyselných odvetví. Zmeniť to chce viacero severských spoločností, ktoré sa už dlhší čas pohrávajú s nápadom vyrábať oceľ čistejším a šetrnejším spôsobom. Jedna z prvých ekologických oceliarní na svete má vyrásť vo Fínsku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon