Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Najdlhší obytný dom na svete

Najdlhší obytný dom na svete

Rebríčku najdlhších stavieb planéty kraľujú mohutné opevnenia. Do širšieho zoznamu extrémne dlhých stavieb sa však zaradil aj jeden ukrajinský obytný komplex. Jedná sa o obrovský panelák, ktorý je oficiálne považovaný za najdlhší obytný dom na svete.

„Čínsky múr“ pre 9000 obyvateľov

 „Čínsky múr“, ako miestni prezývajú extrémne dlhý panelák v ukrajinskom meste Luck, sa pýši titulom najdlhšieho obytného domu na svete viac ako 40 rokov. Rekordne dlhý panelák, ktorý sa rozprestiera na území 2 ulíc, sa začal budovať v roku 1969. Po realizácii trvajúcej 11 rokov sa doň začali sťahovať prví obyvatelia, vtedy ešte občania ZSSR. Najdlhší obytný dom postupne naplnil svoju kapacitu, vďaka ktorej si v ňom našlo domov zhruba 9000 ľudí.Zdroj: englishrussia.com

Dĺžka budovy dosahuje 2775 metrov

Ako oficiálna dĺžka tejto monumentálnej panelovej stavby sa uvádza údaj 1750 metrov. Po započítaní všetkých vetiev, ktoré vychádzajú z jednotlivých častí komplexu, sa však celková dĺžka zvýši o viac ako 1 kilometer a dosiahne až 2775 metrov. To stačí na to, aby „susedia“ žijúci na opačných koncoch domu chodili na návštevu autom alebo autobusom. Autobusová linka dokonca počas objazdu okolo paneláka zastavuje na niekoľkých zastávkach.Zdroj: Google Earth

Najdlhší obytný dom na svete v číslach:

- komplex pozostáva z vyše 40 prepojených budov

- celý panelákový objekt má viac ako 120 vchodov

- jednotlivé budovy majú výšku od 5 do 9 poschodí

- prví ľudia sa do paneláka nasťahovali v roku 1980Zdroj: imgur.com

Rekordne dlhý panelák v ukrajinskom meste Luck nie je jedinou obytnou stavbou, ktorej dĺžka dosahuje stovky metrov. V bývalom ZSSR vzniklo niekoľko takýchto gigantov. 1100 metrov dlhú budovu s 1200 bytmi nájdeme napríklad v ruskom Volgograde. Tá však nie je najdlhšou obytnou stavbou v Rusku. Zhruba o 380 metrov zaostáva za panelovým domom v meste Murmansk. Dĺžku viac ako 1 km má aj jeden z množstva panelákov v Kyjeve.

 

 Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: englishrussia.com, Google Earth, imgur.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Nové San Siro v Miláne má byť najkrajším štadiónom na svete

Nové San Siro v Miláne má byť najkrajším štadiónom na svete

Písal sa rok 1926. V Miláne bol slávnostne otvorený jeden z najväčších štadiónov v celej Európe. Domáci futbaloví priaznivci vtedy netušili, že v úchvatnom športovom stánku sa budú oslavovať obrovské víťazstvá. Napriek tomu sa takmer 100-ročná éra milánskeho San Siro čoskoro končí, no nie úplne. Dvojica veľkoklubov, ktoré majú na štadióne svoj domov, už ohlásila realizáciu futbalového stánku, ktorý má byť najkrajším na svete.

...
Salvádor vybuduje eko mesto Bitcoin City v tvare mince

Salvádor vybuduje eko mesto Bitcoin City v tvare mince

Bitcoin má v stredoamerickej krajine dvere otvorené dokorán. Salvádor sa v septembri stal vôbec prvou krajinou sveta, kde túto kryptomenu povýšili na oficiálne platidlo. Tým sa plány predstaviteľov štátu súvisiace s Bitcoinom nekončia. Už niekoľko týždňov je na stole aj návrh nového eko mesta inšpirovaného práve touto kryptomenou.

...
Čierna stavba kontroverzného developera Mohameda Hadida v LA sa bude búrať, hrozí, že sa zrúti z útesu

Čierna stavba kontroverzného developera Mohameda Hadida v LA sa bude búrať, hrozí, že sa zrúti z útesu

Gigantická nedokončená stavba v lukratívnej štvrti Los Angeles, ktorú susedia volajú „Vesmírna loď Enterprise“, bola po piatich rokoch súdnych sporov predaná v aukcii za 5 miliónov dolárov. Jej majiteľ, jordánsko – americký luxusný developer dlho odolával, ale zákon ho dostihol. Súd nariadil, že sa musí do 9 mesiacov zbúrať.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon