Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Prudký nárast cien bytov na konci roka: menšie byty vzrástli aj o pätinu

Prudký nárast cien bytov na konci roka: menšie byty vzrástli aj o pätinu

Za posledný rok vzrástli ceny bytov v mnohých častiach Slovenska o viac ako 30 %, najväčší skok však zaznamenali v poslednom kvartáli. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Na konci roka 2021 sa výrazne zrýchlil rast cien bytov takmer vo všetkých segmentoch a regiónoch, no najväčší nárast môžeme pozorovať pri 2-izbových bytoch. Lacnejšie byty z trhu miznú veľmi rýchlo. V rekordne nízkej ponuke tak ostávajú hlavne drahšie, ktoré ešte viac zvyšujú priemerné ceny. Tie navyše ťahá hore aj rastúca inflácia, ktorá nielen zvyšuje náklady na výstavbu nových bytov, ale aj zvyšuje motiváciu ľudí kupovať investičné nehnuteľnosti v snahe ochrániť svoje peniaze. Silným stimulom ostávajú aj naďalej dostupné hypotéky s nízkymi úrokovými sadzbami. Najvyššie štvrťročné nárasty menších bytov sme zaznamenali v Bratislave I (20,77 %), Prešove (21,21 %) a v Trenčíne (20,18 %). „Za vysokými kvartálnymi číslami stoja nové rezidenčné projekty, často s rekordne vysokými cenami, ako je to najmä v bratislavskom prvom a druhom obvode,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk, „V niektorých krajských mestách so silným realitným trhom však môžeme vidieť aj trendové medziročné nárasty.“ Ide hlavne o Košice s ročným nárastom 33,66 % - 38,39 %, ale aj Banskú Bystricu a Žilinu (obe 28,77 %).

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 4Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Pri 3-izbových bytoch vidno trochu nižší kvartálny vzostup, aj tu však padali na konci roku 2021 rekordy. Rýchly rast cien v mestských častiach Košíc nie je pri sledovaní vývoja v uplynulom roku prekvapením. „Po letnom útlme však kvartálne akcelerovali Žilina aj Bratislava III (23,08 %) a medziročne Trenčín, kde sa za rok zvýšila cena väčších bytov takmer o polovicu (42,57 %),“ upozorňuje Michal Pružinský a dodáva, že v Žiline a bratislavskom Novom Meste je aktuálne ponuka exkluzívnych prémiových bytov vysoká, po ich vypredaní sa však situácia môže stabilizovať.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 4Q 2021

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Treba dodať, že ceny bytov na Slovensku dlhodobo nestúpajú úmerne mzdám a najvypuklejšie je to v hlavnom meste. Kým pred rokom podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk Bratislavčan na priemerný 2-izbový byt zarábal 9,7 rokov, na konci roku 2021 by ho stál 10,7 priemerných hrubých ročných platov. Tento pomer vychádza trochu priaznivejšie v Prešovskom kraji, kde je dlhodobo najnižšia priemerná mzda na Slovensku. Keďže však ceny nehnuteľností v tomto kraji rástli pomalšie ako mzdy, Prešovčan na priemerný 2-izbový byt zarábal v roku 2021 8,1 rokov, pričom rok predtým potreboval až 8,3 ročných platov.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Štvrť postavená v cukrovarskom areáli bude modrozelená, Modřanský cukrovar

Štvrť postavená v cukrovarskom areáli bude modrozelená, Modřanský cukrovar

Spoločnosť Skanska Residential v spolupráci so štúdiom Chybík+Krištof Architects & Urban Designers recykluje plochy po priemyselnom areáli v pražských Modřanech. Územie určené na výstavbu projektu Modřanský cukrovar, prvú tzv. modrozelenú štvrť v Čechách, prebúdzajú postupne. Do mestského organizmu i povedomia verejnosti sa začalo najskôr vracať vďaka aktivitám miestnych spolkov, ktorým ho dal developer k dispozícií počas dlhého povoľovacieho pro...
Malý projekt v Trnave vzniká pri atraktívnom území

Malý projekt v Trnave vzniká pri atraktívnom území

V dnešnom príspevku sa vraciame do Trnavy, kde sa pozrieme na menšiu rezidenčnú výstavbu Vilky Cukrová v celkom zaujímavej lokalite. Tá totiž okrem mnohých aktuálnych výhod disponuje výrazným potenciálom, ktorý sa po malých krokoch začal konečne napĺňať už minulý rok.

...
Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Byty s atraktívnymi, neobvyklými dispozíciami v súčasných projektoch

Experimenty s dispozičným členením sa v rámci budov určených na bývanie neobmedzujú len na rodinné domy, pri ktorých je pochopiteľne možné uplatniť väčšiu dávku kreativity. Na nie celkom všedné priestory sa dá napriek obmedzeniam súvisiacim najmä s úsilím o ekonomickosť návrhu naraziť i pri hromadnejšom type výstavby. Nižšie si ukážeme zopár súčasných developerských projektov, pri ktorých autori v rôzličnej miere vybočili zo zaužívaných hraníc a ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon