Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Za vysokými cenami bytov je aj testovacia hra developerov

Za vysokými cenami bytov je aj testovacia hra developerov

Koniec roka nás doslova ohromil zvýšením cien bytov. Dvojizbové či trojizbové byty sú v niektorých lokalitách drahšie aj o viac ako 30 000 eur oproti vlaňajšku. Čo všetko túto situáciu na realitnom trhu spôsobilo? Za aké ceny je možné v tomto období si kúpiť byt či dom? Budeme splácať pre vysokú zadlženosť naše hypotéky ešte aj na dôchodku? Aj o týchto témach sme sa rozprávali s analytikom portálu Nehnuteľnosti.sk Michalom Pružinským.

Za vysoké ceny bytov môže najmä slabá ponuka bytov v porovnaní s dopytom, nízke úrokové sadzby komerčných bánk, presídľovanie obyvateľstva či inflácia, ktorá ovplyvňuje investičné príležitosti. Michal Pružinský však poukazuje aj na správanie samotných developerov. Tí zvlášť v Bratislave podľa neho testujú očakávania a dopyt kupujúcich. Sú za tým nielen zvyšujúce sa náklady, ale najmä vysoký dopyt po nehnuteľnostiach. Niektoré developerské projekty podľa Pružinského dokonca už ani nezverejňujú cenníky bytov. „Tie cenníky dosahujú v niektorých prípadoch vysoké úrovne. Takže vždy, keď sa nájde čo len jeden kupujúci, ktorý je ochotný tú cenu zaplatiť, tak ten developer tlačí tú cenu stále vyššie a vyššie. Takže sme vo fáze testovania.“ Prémiové developerské projekty sú v podstate bežné stavby, ale ich ceny sa dvíhajú vzhľadom na neutíchajúci záujem stále vyššie. 

Viac o tom:  

  • ako sa aktuálne cenovo pohybujú dvojizbové a trojizbové byty na Slovensku 
  • kto si dnes môže dovoliť kúpiť vlastný byt 
  • čo sa môže stať, keď Európska centrálna banka zasiahne voči nízkym úrokom bánk 
  • ako sa chrániť pred možnou stratou domova ak mi hrozí splácanie hypotéky aj na dôchodku 
  • či sa oplatí teraz kúpiť byt alebo dom 

si vypočujte v rozhovore s analytikom portálu Nehnuteľnosti.sk Michalom Pružinským a redaktorkou Zuzanou Majerčíkovou. 

 

 

Riešením pre lacnejšie bývanie  môžu byť aj nájomné byty 

Ak by sa aj v tomto období začali stavať nájomné byty, ich efekt by sa prejavil až o pár rokov. Podľa Pružinského ide ale skôr o dlhodobé riešenie, ktoré môže pomôcť pri dostupnosti lacnejšieho bývania. „Myslím si, že nájomné byty sú najmä na Západe bežnou záležitosťou a pomáha to ľuďom. Ale u nás je to zatiaľ len na báze sľubov.“  Zároveň Pružinský dodáva, že na Slovensku je veľmi zakorenená predstava o tom, že musím niečo vlastniť, aby som mal svoju istotu v rámci hesla: Postav dom, zasaď strom. „Ten trend sa podľa mňa posúva do toho štádia, že ľudia zisťujú, že kvôli práci je častokrát potrebné migrovať. A tá flexibilita v prípade toho nájomného bývania je omnoho vyššia, takže naozaj sa môžem zobrať o 3 mesiace po výpovednej lehote a ísť bývať niekde inde.“  

Pri výbere bývania sa neriaďte len pocitmi, ale aj dátami 

Ak premýšľate nad kúpou bytu, no nie ste si istí či je teraz na to ten vhodný čas, je dobré si spraviť akýsi prieskum trhu. Pri rozhodovaní sa vám môžu pomôcť informácie napríklad o tom, v ktorých lokalitách sa oplatí investovať do nehnuteľností alebo o tom ako sa najbližšie obdobie bude vyvíjať realitný trh. Ako sa ale k takýmto údajom dostať, keď sa v tejto problematike nevyznáte? Môžete na to využiť portál www.trhovereporty.sk.  

Diskusia

Podobné články

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Ako sa zvýšili úrokové sadzby hypoték a čo s tým môžete spraviť

Po rokoch nízkych úrokových sadzieb nastáva obdobie, kedy sa hypotéky stávajú pre mnohých luxusom. Cena hypoték totiž vo všetkých bankách rastie rýchlym tempom. Zlou správou je, že úrokové sadzby sa rozhodla zvýšiť aj Európska centrálna banka. Je preto predpoklad, že hypotéky v blízkej budúcnosti ešte viac zdražejú. V článku si povieme o dôvodoch, prečo sa tak deje, aktuálnych úrokových sadzbách a aj o tom, čo sa s tým dá robiť.

...
Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Banky nám často ponúkajú mnoho produktov – či už rôzne sporenia alebo životné poistenia. Ako sa v nich ale vyznať? A oplatí sa nám sporiť aj na dôchodok alebo sa stačí spoliehať v tejto oblasti na štát? A ako si môžeme lepšie zhodnotiť naše financie alebo sa čo najrýchlejšie zbaviť hypotéky. Na všetky tieto otázky dostanete odpovede v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

...
7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

7 častých chýb pri svojpomocnom maľovaní stien a ako im predísť

Maľovanie stien v interiéri je vstupnou bránou do sveta domácich majstrov – zvládne ho každý, kto už niekedy držal v ruke štetec a poradí sa v predajni s farbami. No keďže sa to zdá také jednoduché, robíme pri maľovaní chyby, ktoré nám môžu vzhľad miestnosti zbytočne pokaziť. Pritom stačí pár profesionálnych rád a dosiahnete dokonalý výsledok.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon