Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
STEIN2 -  miesto pre bývanie

STEIN2 -  miesto pre bývanie

Z Račianskeho mýta, v smere Legionárskej ulice môžeme zreteľne vidieť charakteristickú kupolu objektu bývalej kvasiarne, nazývanej Spilka.  Dnes už pamiatkovo chránený objekt je jediný, ktorý v areáli známeho pivovaru Stein zostal.

Brána do súkromného dvora; Zdroj: Novostavby.sk

Popri vznikajúcich administratívnych priestoroch (ktoré sú ale v réžii iného developera – AMW Development) zahŕňajúcich aj kvasiareň, vyrastá v pôvodne priemyselnom areáli komplex bytov od developerskej spoločnosti YIT Slovakia a.s. so súhrnným názvom STEIN2. Výhodou je nielen dostupnosť do centra mesta, ale aj samotné miesto s výnimočnou históriou, zvyšujúcou príťažlivosť projektu.

Pohľad z Bernolakovej ulicie; Zdroj: Novostavby.sk

Odhliadnuc od nápadnej hmoty administratívnej časti projektu umiestnenej na nároží Legionárskej a Blumentálskej ulice, súbor 8-ich bytových domov sa svojou architektúrou prirodzene včleňuje do okolitého prostredia. Funkčná náplň územia sa kompletne zmenila, nové budovy však navodzujú dojem, akoby v území existovali odjakživa, čo možno vnímať najmä na Blumentálskej ulici.

Jednotvárnosť tu naozaj nehrozí, príjemne pôsobí rôznorodá fasáda pozostávajúca z viacerých celkov odlíšených materiálmi, stvárnením balkónov a veľkosťou okenných otvorov. K dobrému pocitu pri prechádzke Blumentálskou ulicou určite prispievajú aj vzrastlé stromy. Tie zatraktívnia aj budúce prevádzky na spodných podlažiach jednotlivých objektov.

Zdroj: Novostavby.sk

Na rovnakej ulici sa vám naskytne pohľad na vežu evanjelického kostola, viditeľnú cez prechod do verejného priestoru medzi administratívnou a bytovou časťou. Rovnako zaujímavo pôsobí umiestnenie detského ihriska v kontakte s práve rekonštruovanou budovou kvasiarne. Aj takéto, zdá sa detaily, tvoria pridanú hodnotu architektúry a pomáhajú stotožniť sa s prostredím, čo je v oblasti, kde sa býva obzvlášť dôležité.

Zdroj: Novostavby.sk

Na komplexe ešte prebiehajú stavebné práce, pričom časť budov orientovaná do Bernolákovej ulice patriaca do fázy 4, je pokrytá lešením.  Medzi bytovými domami fázy 2, 3, 4 osadenými pozdĺž ulíc Bernolákova a Blumentálska a bytovými domami fázy 1 vzniká ohradený, súkromný dvor pre rezidentov.

Zdroj: Novostavby.sk

Napriek bránam sa priestor striktne neuzatvára pred vonkajším svetom. Široká pešia komunikácia prebiehajúca celým priestorom, plánované prvky na sedenie a susedstvo s administratívnou budovou naznačujú, že dvor bytovej časti STEINU2 bude v budúcnosti živým miestom. Finálnu podobu by mal komplex nadobudnúť v priebehu roka 2019. Dorábať sa ešte bude park, ktorý sa prepojí s Kmeťovým námestím a developer vybuduje v spolupráci so ZSE nabíjaciu stanicu pre elektromobily.

Zdroj: Novostavby.sk

Projekt STEIN2 vyzerá a pôsobí, že bol skutočne tvorený pre ľudí. Ide o ďalší, na bývanie orientovaný stavebný počin v oblasti Račianskeho mýta, ktorý sa snaží nadviazať na tradíciu zástavby so zelenými dvormi a zabezpečuje tak obyvateľom určitý stupeň súkromia. Existencia pamiatkovo chráneného objektu zakomponovaného do celku je navyše bonusom dodávajúcim projektu osobitý charakter

Zdroj: Novostavby.sk

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Račianske mýto mení svoju tvár

Vila Ľadová, elegancia, nie však ľadová

Nitriansky rezidenčný projekt Tabáň sa začína stavať

 

Zdroj: Novostavby.sk

Foto: Novostavby.sk, YIT Slovakia

Diskusia

Podobné články

Štvrť Nové Nivy sa formuje

Štvrť Nové Nivy sa formuje

Štvrť Nové Nivy, veľkorysý zámer budovaný developerom HB Reavis, nadobúda jasnejšie kontúry. Celkový návrh pozostáva z viacerých častí. Okrem už zrealizovaných Twin City Tower a Twin city A, B, C postupne získavame predstavu aj o podobe ďalších súvisiacich projektov.

...
Rudiny II ponúknu nové bývanie v rámci polyfunkčného centra

Rudiny II ponúknu nové bývanie v rámci polyfunkčného centra

Najstaršie žilinské sídlisko Hliny sa skladá z dvoch urbanistických celkov. Do druhého, vznikom mladšieho, patria aj Hliny VI, vymedzené ulicami Poľná, Centrálna, Bajzová a Hlinská. Pri prechádzke si všimneme prevažne monofunkčné, voľne osadené objekty. Na juhovýchode územia, ktoré rieši aj Územný plán zóny Žilina Centrum Rudiny II., prebieha od minulého roku aktívna výstavba. Na pôvodne rozsiahlej trávnatej ploche tu spoločnosť ISTROFINAL, a.s. ...