Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ceny menších prenájmov sa v zime ustálili, väčšie rastú

Ceny menších prenájmov sa v zime ustálili, väčšie rastú

Pri pohľade na ceny prenájmov bytov je zjavné, že na prelome rokov do nich zatiaľ inflácia významne nezasiahla. Výnimkou je bratislavské Staré mesto, Trenčín a Žilina s ponukou luxusnejších rezidencií. Aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk mapujú vývoj za posledných 5 mesiacov.

Po výraznom jesennom náraste cien prenájmov 2-izbových bytov sa v tomto segmente na konci roku 2021 situácia ustálila. Zima priniesla uvoľnenie pandemických opatrení a s ním aj nerušený chod ekonomiky a škôl, atraktívne prenájmy sú teda dlhodobo obsadené. Vyššie kvartálne nárasty sme zaznamenali len v Trenčíne (8,50 %), Bratislave I a IV (6,79 % a 7,10 %), kde boli počas zimy stále v ponuke drahšie prémiové byty z nových rezidenčných projektov. „Realitný trh v Trenčíne bol vďaka množstvu nových developmentov skokanom roka aj v predajných cenách bytov, to sa nevyhnutne prejavuje aj v cenách prenájmov. Majitelia investičných bytov majú záujem, aby sa im vyššia cena bytu vrátila,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Priemerná cena nájmov v ostatných regiónoch skôr klesá, signifikantný nárast neavizujú ani údaje za január a február 2022. „Treba si však uvedomiť, že ceny energií prenajímatelia do nájmu nezahŕňajú,“ dodáva analytik.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Kým po lete ceny 3-izbových prenájmov vo všetkých slovenských regiónoch klesali, na konci roka v mnohých mestách priemerný nájom kvartálne výrazne stúpol. V tomto segmente je rekordmanom Žilina (21,17 %), pred Bratislavou (13,38 %), Trenčínom (12,08 %), Košicami III (11,64 %) a Nitrou (9,95 %). „Práve v týchto lokalitách sa kvartálne i medziročne rapídne zvyšovali ceny väčších bytov na predaj a počas zimy ostávali v ponuke tie najdrahšie. Pri pohľade na údaje za január a február 2022 však vidíme, že aj prémiové nájomné byty z trhu postupne odchádzajú a do príchodu nových sa nájmy znovu znížia,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: JL Real Estate, Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

 

Diskusia

Podobné články

Spojenie dvoch silných developerov prináša do Žiliny nové bývanie

Spojenie dvoch silných developerov prináša do Žiliny nové bývanie

Už dlhšie komunikovaný rezidenčný projekt Kvetnica v Žiline sa posunul do ďalšieho dôležitého štádia, na stavenisku sa 18. septembra konečne rozbehla výstavba. Spolupráca developera CRESCO REAL ESTATE a etablovanej domácej spoločnosti LICITOR development sa tak začína prezentovať hmatateľnými výsledkami. Prvá etapa má priniesť 81 bytov.

...
Ďalšie milé prekvapenie, vkusné bývanie v menšom meste

Ďalšie milé prekvapenie, vkusné bývanie v menšom meste

V dnešnom článku s potešením opäť predstavujeme pozitívny príklad z radov rezidenčných developerských projektov, ktorý vzniká na území menšieho mesta a príjemne prekvapí svojím estetickým architektonickým riešením. Pomenovaný bol Stará Husitská, nachádza sa v Bánovciach nad Bebravou a podieľajú na ňom developer SA investments a.s. a ateliér TVAR architekti. Výsledok ich tvorivého procesu vieme celkom dobre hodnotiť už aj dnes, ukončená bola prvá ...
K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

Celkom príjemná ponuka je prichystaná pre záujemcov o bývanie v Topoľčanoch, ktorý hľadajú bývanie v novostavbe v kľudnejšom okolí. V nedávno ukončenom projekte Rezidencia Lipová osadenom v pokojnej obytnej štvrti nájdu dvoj- a trojizbové byty a tiež bonus v podobe upravených vonkajších spoločných priestorov skrývajúcich i tzv. party dom.

...
Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

V rámci developerskej výstavby v Brne zaujal Pekárenský dvůr spoločnosti Domoplan, ktorý prináša zmenu a prekvapivé momenty do areálu Dělnických pekáren v štvrti Zábrdovice. Pre autorov bola okrem funkčnosti dôležitá aj tvorba osobitej atmosféry. Život v rezidenčnom súbore bude spríjemnený nadštandardnými službami a vybavením a pred očami verejnosti zostane do veľkej miery skrytý. Stavenisko totiž disponuje špecifickou polohou, vnára sa do hustej...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon