Ceny menších prenájmov sa v zime ustálili, väčšie rastúkubinske_vyhlady; Zdroj: JL Real Estate, s.r.o.

Ceny menších prenájmov sa v zime ustálili, väčšie rastú

Pri pohľade na ceny prenájmov bytov je zjavné, že na prelome rokov do nich zatiaľ inflácia významne nezasiahla. Výnimkou je bratislavské Staré mesto, Trenčín a Žilina s ponukou luxusnejších rezidencií. Aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk mapujú vývoj za posledných 5 mesiacov.

Po výraznom jesennom náraste cien prenájmov 2-izbových bytov sa v tomto segmente na konci roku 2021 situácia ustálila. Zima priniesla uvoľnenie pandemických opatrení a s ním aj nerušený chod ekonomiky a škôl, atraktívne prenájmy sú teda dlhodobo obsadené. Vyššie kvartálne nárasty sme zaznamenali len v Trenčíne (8,50 %), Bratislave I a IV (6,79 % a 7,10 %), kde boli počas zimy stále v ponuke drahšie prémiové byty z nových rezidenčných projektov. „Realitný trh v Trenčíne bol vďaka množstvu nových developmentov skokanom roka aj v predajných cenách bytov, to sa nevyhnutne prejavuje aj v cenách prenájmov. Majitelia investičných bytov majú záujem, aby sa im vyššia cena bytu vrátila,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Priemerná cena nájmov v ostatných regiónoch skôr klesá, signifikantný nárast neavizujú ani údaje za január a február 2022. „Treba si však uvedomiť, že ceny energií prenajímatelia do nájmu nezahŕňajú,“ dodáva analytik.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Kým po lete ceny 3-izbových prenájmov vo všetkých slovenských regiónoch klesali, na konci roka v mnohých mestách priemerný nájom kvartálne výrazne stúpol. V tomto segmente je rekordmanom Žilina (21,17 %), pred Bratislavou (13,38 %), Trenčínom (12,08 %), Košicami III (11,64 %) a Nitrou (9,95 %). „Práve v týchto lokalitách sa kvartálne i medziročne rapídne zvyšovali ceny väčších bytov na predaj a počas zimy ostávali v ponuke tie najdrahšie. Pri pohľade na údaje za január a február 2022 však vidíme, že aj prémiové nájomné byty z trhu postupne odchádzajú a do príchodu nových sa nájmy znovu znížia,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 4Q 2021 /1-2 2022

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: JL Real Estate, Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

 

Diskusia

Podobné články

Byt v Čerešniach poňali štýlovo: Inšpirácia sa našla v Miláne

Byt v Čerešniach poňali štýlovo: Inšpirácia sa našla v Miláne

K zapamätateľným realizáciám patria bezpochyby Dúbravské Čerešne od ITB Development. Exteriér vyniká pestrosťou tvarov a farieb, no pomerne výživný zážitok ponúkajú aj vnútorné priestory. Napríklad v kompletne zariadenom vzorovom byte prezentujú dizajnérky z Arcada interior design s.r.o. najčerstvejšie trendy interiérového dizajnu. 

...
Devínska Nová Ves porastie: Podľa ateliéru, ktorý navrhol oceňovanú štvrť vo Viedni

Devínska Nová Ves porastie: Podľa ateliéru, ktorý navrhol oceňovanú štvrť vo Viedni

Nádej na vznik živej mestskej štvrte v Bratislave? Celkom reálna je napríklad v Devínskej Novej Vsi, a to vďaka projektu Rakyta, ktorý realizuje spoločnosť Lucron v partnerstve s Across Group. Zaujímavý návrh tzv. masterplanu k nemu pripravil španielsky ateliér Arenas Basabe Palacios. Základom budúceho urbanistického celku sú tri piliere, príroda, prepojenia a identita.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon