
90-metrová meditačná rozhľadňa z dreva v lone japonskej prírody
Smog, zhon a hluk v husto zaľudnených veľkomestách vyháňa Japoncov na tiché miesta v lone prírody, kde si odpočinú a načerpajú nové sily. Jedným z takýchto miest je ostrov Awadži, ktorý je aj napriek rýchlemu rozvoju lokálneho cestovného ruchu stále miestom „mimo civilizácie“. Po najnovšom ponúkne návštevníkom príležitosť meditovať priamo na unikátnej drevenej rozhľadni.
Meditačné útočisko s ďalekými výhľadmi
Možnosť stráviť chvíľu v tichu a pokoji uprostred očarujúcej prírody sa návštevníkom ostrova Awadži naskytne vďaka rozhľadni Zenbo Seinei. Tá bola navrhnutá ako vyhliadková plošina ponúkajúca ďalekosiahly výhľad na nedotknuté prírodné prostredie plné zelene. Nad plošinou dlhou 90 metrov sa vypína 100-metrová „paluba“ s dokorán otvoreným priestorom, ktorá je akýmsi poschodím. Práve táto časť rozhľadne slúži ako meditačné útočisko, prípadne ako priestor na cvičenie jogy.
Drevená rozhľadňa ponúka aj ubytovanie
Výhľad spojený s možnosťou meditovať alebo cvičiť jogu nie je jediným benefitom projektu Zenbo Seinei. Architekt Shigeru Ban, držiteľ Pritzkerovej ceny z roku 2014, zakomponoval do návrhu aj ubytovaciu časť s niekoľkými lôžkami. Hostia tak budú môcť priamo na mieste stráviť niekoľko dní. Aby sa vyhli frekventovaným rezortom v centre ostrova Awadži a mohli ostať v tichom prostredí uprostred prírody, súčasťou rozhľadne sa stala aj reštaurácia, ktorá sa postará o celodenné stravovanie a pitný režim.
Rozhľadňa Zenbo Seinei nie je jediným projektom, ktorý má prilákať Japoncov do prírody a dopriať im čas pre seba. Rôzne meditačné útočiská budú postupne rásť aj v iných japonských lokalitách. Projekt domáceho architekta Shigeru Bana je však podľa expertov na architektúru veľdielom, ktoré by svojou kompozíciou mohlo inšpirovať autorov podobných projektov.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: pasonagroup.co.jp