Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Dopyt tlačí na ceny v krajských mestách, Bratislava stagnuje

Dopyt tlačí na ceny v krajských mestách, Bratislava stagnuje

Priemerná cena väčších i menších bratislavských bytov medzikvartálne stagnuje a niekde až mierne klesá. Naopak vysoký dopyt v krajských mestách ako Nitra, Prešov či Trenčín spôsobuje dvojciferný nárast. Anomáliou sú ceny 2-izbových bytov vo viacerých regiónoch, ktoré sa dotiahli takmer na úroveň 3-izbových. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Po koncoročných nárastoch cien bytov, neutíchajúcom dopyte po bývaní a inflačnému vplyvu by sa mohla stagnácia cien bytov v hlavnom meste zdať prekvapivá, dôvod je však veľmi jednoduchý. Bratislava sa dostala do fázy, keď z realitného trhu zmizla drvivá väčšina novostavieb a v ponuke ostali staršie a lacnejšie byty. V mestských častiach Bratislava I – IV vzrástla priemerná cena menších bytov len o 0,51 – 5,79 %, v Starom meste dokonca klesla (- 1,42 %). V podobnej situácii je aj centrum Košíc (- 0,65 %). „Napriek pomerne nízkym nárastom cien 2-izbových bytov na väčšine Slovenska, je ich aktuálna cena v porovnaní s 3-izbovými vysoká. V niektorých častiach je medzi nimi rozdiel doslova pár tisíc eur. Najviac sa priblížili v Bratislave V, Nitre a Banskej Bystrici,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Vyššie medzikvartálne nárasty sme zaznamenali v časti Košice III (22,31 %), Prešove (18,75 %), Nitre (11,97 %) a Trenčíne (11,01 %).

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 1Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Približovanie cien menších a väčších bytov spôsobuje aj fakt, že nárast cien 3-izbových bytov je v porovnaní s uplynulým obdobím veľmi mierny. Vo väčšine mestských častí Bratislavy od začiatku roka ich priemerná cena poklesla (- 0,6 až - 2,31 %) a v slovenských regiónoch dosahujú kvartálny rast len v jednociferných percentách. „Stagnácia cien 3-izbových bytov môže ukazovať, že dosiahli hranicu, ktorú si už väčšina ľudí nemôže dovoliť. Treba však dodať, že najdrahšie projekty v Bratislave majú aktuálne pozastavený predaj bytov, nakoľko čakajú na vývoj situácie na trhu,“ vysvetľuje Michal Pružinský. Na silných regionálnych realitných trhoch narástla za štvrťrok cena väčších bytov najviac v Nitre (14,63 %), v časti Košice IV (11,73 %, medziročne 40,31 %) a v Prešove (11,36 %).  Aj v prvom kvartáli tohto roku si medziročné prvenstvo udržiava Trenčín, kde vďaka novým developmentom cena väčších bytov za rok vzrástla takmer o polovicu (46,67 %).

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 1Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk, Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Projekt, ktorý podstatným spôsobom pretvára lukratívnu lokalitu v Bratislave dosiahol dôležitý stavebný míľnik. Objekty prvej etapy Vydrice od VYDRICA DEVELOPMENT, a.s. budovanej v podhradí dosiahli finálnu výšku, pričom na jednom sa objavila glajcha ako tradičný symbol ohlasujúci ukončenie najvrchnejšej úrovne konštrukcie. V tomto prípade bol použitý stromček, vzhľadom na prebiehajúce obdobie, dozdobený farebnými stužkami. Realizácia s potenciál...
10 trendov vývoja realitného trhu na Slovensku v 2023

10 trendov vývoja realitného trhu na Slovensku v 2023

Schopnosť prispôsobiť sa je cennou zručnosťou, ktorú si musí osvojiť každý hráč na realitnom trhu, aby vedel správne reagovať aj v období geopolitickej a hospodárskej neistoty. Spoločnosť Colliers preto pripravila 10 najzásadnejších predpovedí pre rok 2023 s objasnením situácie v regióne strednej a východnej Európy (CEE-6) aj s presahom na Slovensko.

...
V elegantnej továrni vznikli efektné byty s vysokými stropmi, PARVI Cibulka

V elegantnej továrni vznikli efektné byty s vysokými stropmi, PARVI Cibulka

Potenciál bývalej továrne Meopta v Prahe našťastie nebol prehliadnutý. S pomerne zaujímavou, elegantnou stavbou v príjemnej zelenej lokalite sa rozhodla pracovať spoločnosť YIT Stavo s.r.o. v spolupráci s renomovaným ateliérom Jakub Cigler Architekti. V rámci konverzie pomenovanej PARVI Cibulka vzniklo 149 rôznorodých bytov, ktorých výsledná podoba rozhodne nezaprie industriálny pôvod viac ako 100 ročného objektu. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon