Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Dopyt tlačí na ceny v krajských mestách, Bratislava stagnuje

Dopyt tlačí na ceny v krajských mestách, Bratislava stagnuje

Priemerná cena väčších i menších bratislavských bytov medzikvartálne stagnuje a niekde až mierne klesá. Naopak vysoký dopyt v krajských mestách ako Nitra, Prešov či Trenčín spôsobuje dvojciferný nárast. Anomáliou sú ceny 2-izbových bytov vo viacerých regiónoch, ktoré sa dotiahli takmer na úroveň 3-izbových. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Po koncoročných nárastoch cien bytov, neutíchajúcom dopyte po bývaní a inflačnému vplyvu by sa mohla stagnácia cien bytov v hlavnom meste zdať prekvapivá, dôvod je však veľmi jednoduchý. Bratislava sa dostala do fázy, keď z realitného trhu zmizla drvivá väčšina novostavieb a v ponuke ostali staršie a lacnejšie byty. V mestských častiach Bratislava I – IV vzrástla priemerná cena menších bytov len o 0,51 – 5,79 %, v Starom meste dokonca klesla (- 1,42 %). V podobnej situácii je aj centrum Košíc (- 0,65 %). „Napriek pomerne nízkym nárastom cien 2-izbových bytov na väčšine Slovenska, je ich aktuálna cena v porovnaní s 3-izbovými vysoká. V niektorých častiach je medzi nimi rozdiel doslova pár tisíc eur. Najviac sa priblížili v Bratislave V, Nitre a Banskej Bystrici,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Vyššie medzikvartálne nárasty sme zaznamenali v časti Košice III (22,31 %), Prešove (18,75 %), Nitre (11,97 %) a Trenčíne (11,01 %).

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 1Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Približovanie cien menších a väčších bytov spôsobuje aj fakt, že nárast cien 3-izbových bytov je v porovnaní s uplynulým obdobím veľmi mierny. Vo väčšine mestských častí Bratislavy od začiatku roka ich priemerná cena poklesla (- 0,6 až - 2,31 %) a v slovenských regiónoch dosahujú kvartálny rast len v jednociferných percentách. „Stagnácia cien 3-izbových bytov môže ukazovať, že dosiahli hranicu, ktorú si už väčšina ľudí nemôže dovoliť. Treba však dodať, že najdrahšie projekty v Bratislave majú aktuálne pozastavený predaj bytov, nakoľko čakajú na vývoj situácie na trhu,“ vysvetľuje Michal Pružinský. Na silných regionálnych realitných trhoch narástla za štvrťrok cena väčších bytov najviac v Nitre (14,63 %), v časti Košice IV (11,73 %, medziročne 40,31 %) a v Prešove (11,36 %).  Aj v prvom kvartáli tohto roku si medziročné prvenstvo udržiava Trenčín, kde vďaka novým developmentom cena väčších bytov za rok vzrástla takmer o polovicu (46,67 %).

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 1Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk, Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Proxenta obnovuje predaj bytov v projekte Kesselbauer, k dispozícii je iba časť ponuky

Proxenta obnovuje predaj bytov v projekte Kesselbauer, k dispozícii je iba časť ponuky

V úplnom centre hlavného mesta, na Námestí 1. mája, sa už naplno odhalila fasáda projektu Kesselbauer. Ten vyrástol na mieste bývalej pekárne veľkopodnikateľa Alexandra Kesselbauera. Odkaz na minulosť lokality nesie nielen v svojom názve, ale aj v obnove priečelia pôvodného domu. Tú vyžadoval od developera, ktorým je investičná skupina Proxenta, pamiatkový úrad.

...
Vývoj cien bytov:  Ako sa menili ceny bytov za posledných 5 rokov v slovenských regiónoch?

Vývoj cien bytov: Ako sa menili ceny bytov za posledných 5 rokov v slovenských regiónoch?

Vývoj cien nehnuteľností v SR v uplynulom období bol veľmi dynamický. Ovplyvňovali ho nielen globálne udalosti, ale aj lokálne faktory. Najväčší skok za 5 rokov zaznamenali regióny, v ktorých bol v roku 2017 realitný trh najmenej rozvinutý – byty v Banskobystrickom kraji poskočili o 127 %, v Prešovskom o 125 %. Potvrdzujú to údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon