
Najzvláštnejšie stavby sveta: The Stata Center v Bostone
V USA sa nájde množstvo neobvyklých stavieb, ktoré vzbudzujú pozornosť kurióznym dizajnom. Jedno z takýchto diel stojí aj v Bostone, ktorý je typický skôr konvenčnejšou architektúrou. Aj preto v ňom zvláštna stavba s podivným vzhľadom vyniká ešte viac.
Bostonským zástupcom v zozname najzvláštnejších stavieb sveta je od roku 2004 akademické centrum The Stata Center, známe tiež pod názvami Building 32 alebo The Ray and Maria Stata Center for Computer, Information and Intelligence Services. Ide o komplex budov, ktoré sa na základe návrhu Franka Gehryho, držiteľa Pritzkerovej ceny, začali v roku 2000 realizovať ako súčasť miestneho technologického inštitútu. Akademické centrum postavili na mieste bývalej budovy MIT 20, v ktorej sídlili laboratóriá na výskum radiácie. Otvorené bolo v marci 2004, 4 roky po zahájení stavebných prác.
Nedokončené stavby, ktoré sa zrútia
Americko-kanadský architekt sa pri návrhu bostonského komplexu držal typického rukopisu. Aj The Stata Center navrhol ako dielo s neobvyklými geometrickými líniami popierajúcimi zákony prírody. Jednotlivé budovy sa nakláňajú a miestami evokujú dojem, že padajú a majú sa zrútiť. Umocňuje to dôraz na náhodnosť, v rámci ktorej sú jednotlivé objekty naklonené do rôznych strán bez akéhokoľvek usporiadania alebo logickej postupnosti. Navyše, značná časť komplexu pôsobí nedokončeným dojmom, čo malo dielo urobiť ešte viac originálnym.
Dielo si vyslúžilo kritiku aj pochvaly
Kuriózny dizajn prevedený do reálnej podoby vyvolal (nielen) v odbornej architektonickej obci okamžité reakcie. Niektorí kritici sa o návrhu vyjadrovali pochvalne a zaradili ho do zoznamu najoriginálnejších stavieb prvej dekády 20. storočia. Vyzdvihli hlavne kreativitu a slobodomyseľný pohľad na dizajn, ktorý má odzrkadľovať slobodu vo vede a vzdelávaní. Iní zas The Stata Center označili za veľkú katastrofu či za dielo, ktoré je ukážkou chaosu a neporiadku v architektúre.
Bez ohľadu na rozporuplné dojmy zo stavby a z jej vzhľadu je akademické centrum takmer 20 rokov sídlom vedcov a akademikov, ktorí v jeho útrobách pracujú na rôznych výskumoch. Umožňujú im to kvalitne vybavené priestory s celkovou výmerou viac ako 60 000 m², ktoré vo vnútri jednej z najzvláštnejších stavieb na svete ponúkajú dostatok miesta aj možností pre americkú vedeckú elitu.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: wikimedia.org – Lucy Li, news.mit.edu, wikidata.org, wikimedia.org - Physicistjedi